• Banner

King Zog and the struggle for Stability in Albania, Bernd Fischer
  • King Zog and the struggle for Stability in Albania, Bernd Fischer
  • King Zog and the struggle for Stability in Albania, Bernd Fischer

King Zog and the struggle for Stability in Albania, Bernd Fischer

Titulli: King Zog and the struggle for Stability in Albania
Origjinali: King Zog and the struggle for Stability in Albania
Gjinia: Histori
Autori: Bernd J. Fischer
Shtëpia botuese: Tirana Times
Viti: 2012
Fq. 370
Pesha: 0.62 kg
ISBN: 978-99956-80-96-1

4 000 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: King Zog and the struggle for Stability in Albania
Origjinali: King Zog and the struggle for Stability in Albania
Gjinia: Histori
Autori: Bernd J. Fischer
Shtëpia botuese: Tirana Times
Viti: 2012
Fq. 370
Pesha: 0.62 kg
ISBN: 978-99956-80-96-1    

Detajet e librit
2578
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000214

Botuesi: Cabej

Mbreti Zog dhe përpjekja për stabilitet në Shqipëri, B. Fischer

Studim i mirëfilltë mbi problematikën shqiptare të periudhës midis dy luftrave, për "kohën e Zogut", i mbështetur kryesisht mbi dokumente arkivore të pabotuara, libri është një analizë e shumëfishtë, politike e ekonomike, e situatës së brendëshme të vendit, vendosur në një kuadër Ballkanik e më gjerë.

Çmimi 990 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000317

Botuesi: Ideart

Historia e Shqiperise ne shekullin XX, Nina Smirnova

Autorja ruse, Nina Smirnova, ka paraqitur qartazi historinë e Shqipërisë, përmes dëshmive të panjohura më parë, nga arkivat perëndimore dhe ruse në veçanti, si dhe ka shprehur interpretime të reja mbi personalitetet, personazhet, faktet dhe realitetet e shekullit më të trazuar në historinë e shqiptarëve.

Çmimi 1 250 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2666

Botuesi: UET Press

100 vjet pavarësi, një ekskursion në politikën e shtetit shqiptar nga 1912 – 2012, Blendi Fevziu

Ky libër sjell fakte dhe dokumente, por edhe kujtime përmes njerëzve që kanë jetuar këto kohë. Libri është një botim i atyre që sjell ëndrrën që kishin një projekt për të shpallur Shqipërinë e pavarur. Ai është ndërtuar edhe me citime nga thuajse 148 libra, kujtimesh, historike apo monografi.

Çmimi 1 050 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Penguin Books

Fascism and democracy, George Orwell

Grappling with the principles of democracy and the potential of reform, the meaning of literature and free speech in times of violence, and the sustainability of objective truth, Orwell offers a compelling portrayal of a nation where norms and ideals can no longer be taken for granted. Like the best of Orwell's writing, these essays also serve as timeless...

Çmimi 325 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001417

Botuesi: Te tjere

Help Yourself to Albanian Cooking

Në një mungesë pothuajse të plotë të librave me receta shqiptare ne një gjuhë të huaj, ky ribotim i librit nga Tatjana Sini vjen si një prurje e mirëpritur për miqtë e kuzhinës shqiptar. Recetat janë të ndara dhe të ilustruara sipas kategorive: Salads & Pickle; Soups; Pasta & Pastry; Vegetables; Fish; Meats; Cakes, desserts & jams.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

The Piligrim’s Progress, John Bunyan

The Piligrim’s Progess tells the story of everyman hero Christian as he abandons his world - the City of Destruction – on a journey towards paradise and the Celestial City. As he travels, Christian must fight off the temptation of the Worldly Wise, the Vain and the Ignorant. His adventure takes him through the Slough of Despond, the Hill of Difficulty and...

Çmimi 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Books

A Confession, Lev Tolstoy

In the course of the essay, Tolstoy shows different attempts to find answers on the examples of science, philosophy, eastern wisdom, and the opinions of his fellow novelists. . . . finding no workable solution in any of these, Tolstoy recognizes the deep religious convictions of ordinary people as containing the key to true answers. 

Çmimi 850 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Books

David Copperfield, Charles Dickens

David Copperfield relates the story of his life transmuting many of the early experiences of his creator-right from his birth to his attainment of settled maturity and successful authorship. On his journey, David encounters a gallery of memorable characters, kind, cruel or grotesque: MR Micawber, Uriah Heep and  Steerforth are among the many who shape his...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

Dracula, Bram Stoker

Earnest and naive solicitor Jonathan Harker travels to Transylvania to organise the estate of the infamous Count Dracula at his crumbling castle in the ominous Carpathian Mountains. Through notes and diary entries, Harker keeps track of the horrors and terrors that beset him at the castle, telling his fiancé Mina of the Count’s supernatural powers and his...

Çmimi 375 Lekë
More
Ka mbaruar

Freedom, Jonathan Franzen

Patty and Walter Berglund were the pioneers of old St. Paul―the gentrifiers, the hands-on parents, the avant garde of the Whole Foods generation. But now, in the new millennium, they have become a mystery. Why has their teenage son moved in with the aggressively Republican family next door? 

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)