Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
The Complete Stories, Truman Capote
  • The Complete Stories, Truman Capote

The Complete Stories, Truman Capote

Penguin Books

But he was also the author of superb short tales that were as elegant as they were heartfelt, as compassionate as they were grotesque. This volume is the first to assemble all of Capote’s short fiction—a collection that indeed confirms his status as one of the masters of this form.

1 550 Lekë
Sasia
Artikujt e fundit në gjendje

Përshkrimi


Titulli: The Complete Stories
Origjinali: The Complete Stories
Gjinia: Roman
Autori:  Truman Capote
Shtëpia botuese: Penguin books
Pesha: 0.250 kg
ISBN: 978-0-141-18808-9
Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9780141188089
ean13
9780141188089
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Broken April, Ismail Kadare

Then a visiting honeymoon couple cross the path of the fugitive. The bride's heart goes out to Gjorg, and even these 'civilised' strangers from the city risk becoming embroiled in the fatal mechanism of vendetta.
1 625 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Pride and prejudice, Jane Austen

It follows the feisty, quick-witted Elizabeth Bennet as her parents seek to ensure good marriages for her and her sisters in order to secure their future. The protagonists Darcy and Elizabeth learn much about themselves and those around them and Austen's expertly crafted comedy characters of Mrs Bennet and Mr Collins demonstrate her great artistry as a...
400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

King Lear, William Shakespeare

Epic and tragic in its scope, King Lear explores a king’s demise into madness and insanity when he is betrayed by two of his manipulative and scheming daughters. It is Cordelia, the third and only daughter who refuses to flatter her father to deceive, who is banished from the kingdom, leading to dramatic and tumultuous events.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Wuthering Heights, Emily Bronte

Though they grow up and marry other people, theirs is a fierce love that cannot be tamed by the laws of society or cooled by the passage of time. Bronte's gothic tale explores the irresistible and dangerous nature of a love that knows no limits as it consumes the two people at its core.
375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Udhëtim në qendër të tokës, përshtatje për fëmijë, Zhyl Vern

Zhyl Vern, i manhitur nga progresi shkencor i kohës së tij, me librin e tij ''Udhëtim në qendër të tokës'' na bën të besojmë se është e mundur që njeriu të zbresë në thellësinë e planetit tonë. Autori ka hulumtuar gjeologjinë dhe paleontrologjinë dhe i ka manhitur ekspertët me përshkrimet e tij të kafshëve parahistorike.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Around the World in Eighty Days, Jules Verne

'Phileas Fogg was one of those mathematically exact people, who, never hurried and always ready, are economical of their steps and their motions. He never made one stride too many, always going by the shortest route. He did not give an idle look. He did not allow himself a superfluous gesture.'.
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Referenca: SKU001533

Botuesi: Te tjere

Barcodes - Codici a Barre, Shpend Sollaku Noe

Shpend Sollaku Noé, shkruan një poesi civile, me retrospektiva në histori e mitologji, por për t'u kthyer gjithmonë në bashkëkohoren dhe problemet e sotme të një bote të populluar nga tiranë, xhelatë, banca të kthyera në perëndi...Në qender të veprës së tij është raporti midis fuqiplotëve dhe individit, midis fuqiplotëve e intelektualit ...
900 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Wordsworth Classics

The Waves, Virginia Woolf

Six children - Bernard, Susan, Rhoda, Neville, Jinny and Louis - meet in a garden close to the sea, their voices sounding over the constant echo of the waves that roll back and forth from the shore.
600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Great expectations, Charles Dickens

It depicts the growth and personal development of an orphan named Pip. The novel was first published in serial form in Dickens's weekly periodical All the Year Round, from 1 December 1860 to August 1861. In October 1861, Chapman and Hall published the novel in three volumes.Dickens originally intended Great Expectations to be twice as long, but...
450 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Arrow Books

The Old Man and the Sea, Ernest Hemingway

It was The Old Man and the Sea that won for Hemingway the Nobel Prize for Literature. Here, in a perfectly crafted story, is unique and timeless vision of the beauty and grief of man's challenge to the elements in which he lives.
1 190 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Vintage

The Palace of Dreams, Ismail Kadare

Inside, the dreams of every citizen are collected, sorted and interpreted in order to identify the 'master-dreams' that will provide the clues to the Empire's destiny and that of its Monarch. An entire nation's consciousness is thus meticulously laid bare and at the mercy of its government...
1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Penguin Books

The Duke in His Domain, Truman Capote

Now Brando looked at people with assurance, and with what can only be called a pitying expression, as though he dwelt in spheres of enlightenment where they, to his regret, did not.
300 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000851

Botuesi: Te tjere

Tirana In Your Pocket (Guide Qyteti - Anglisht)

"Tirana is growing up fast. After a few prepubescent years of fooling around with the wrong friends, and some petty crime in the 1990s and some half-hearted first attempts at using make-up immediately afterwards, the city is now emerging as a young lady getting ready to show the world what she's all about. 
455 Lekë
More
Ka mbaruar
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Penguin Books

The Duke in His Domain, Truman Capote

Now Brando looked at people with assurance, and with what can only be called a pitying expression, as though he dwelt in spheres of enlightenment where they, to his regret, did not.
300 Lekë
More
Në gjendje