Procesi i Nurembergut, vellimi i pare
  • Procesi i Nurembergut, vellimi i pare

Procesi i Nurembergut, vellimi i pare

Egërsia e shtypjes hitleriane nuk është një fakt i ri dhe të gjithë vendet e pushtuara prej tyre, kanë vuajtur nga forma më e keqe e qeverisjes me ndihmën e terrorit. I ri është fakti që në shumë nga këto territore, që po çlirohen nga përparimi i ushtrive të vendeve çlirimtare, hordhitë hitleriane, gjatë tërheqjes së dëshpëruar, i kanë dyfishuar mizoritë e tyre.

1 000 Lekë
Sasia
Artikujt e fundit në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Procesi i Nurembergut, vëllimi i parë
Origjinali: Procesi i Nurembergut, vëllimi i parë
Gjinia: Histori
Shqipëroi: Neki Kalaja
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2005
fq. 560
Pesha: 0.67 kg
ISBN: 978-99927-53-83-8

Mbi librin

Deklaratë mbi përgjegjësinë e hitlerianëve për krimet e kryera Britania e Madhe, Shtetet e Bahkuara dhe Bashkimi Sovjetik kanë marrë dëshmi nga burime të ndryshme mbi krimet, vrasjet dhe dënimet në masë, të kryera ma gjakftohtësi nga forcat e armatosura hitleriane, në vendet e pushtuara prej tyre, prej nga po dëbohen vazhdimisht.

Egërsia e shtypjes hitleriane nuk është një fakt i ri dhe të gjithë popujt, dhe vendet e pushtuara prej tyre, kanë vuajtur nga forma më e keqe e qeverisjes me ndihmën e terrorit. I ri është fakti që në shumë nga këto territore, që po çlirohen nga përparimi i ushtrive të vendeve çlirimtare, hordhitë hitleriane, gjatë tërheqjes së dëshpëruar, i kanë dyfishuar mizoritë e tyre të pamëshirshme. Për egërsinë e tyre të padëgjuar, tani dëshmojnë faktet e krimeve të përbindshme, të kryera në territoret e çliruara të Bashkimit Sovjetik, si dhe në territoret e Francës dhe Italisë.

Në lidhje me sa u përmend më lart, tri qeveritë aleate, duke u shprehur në interest të 32 shteteve anëtare të Kombeve të Bashkuara, deklarojnë dhe paralajmërojnë me solemnitet sa vijon: Në çastin e arritjes së çfarëdo armëpushimi nga çdo qeveri që mund të krijohet në Gjermani, ata oficerë gjermanë, ushtarë dhe anëtarë të Partisë Naziste, të cilët kanë qenë përgjegjës për egërsitë, vrasjet dhe dënimet që u përmendën më lart, dhe i kanë kryer ato me vetëdashje, do të dërgohen në ato vende ku kanë kryer aktet e tyre të neveritshme, me qëllim që të gjykohen e të ndëshkohën në përputhje me ligjet e këtyre vendeve të çliruara dhe nga qeveritë e lira që do të krijojnë ato.

Listat do të hartohen me të gjitha hollësitë e mundshme, do të merren nga ato vende, veçanërisht tokat e pushtuara në Bashkimin Sovjetik, Poloni dhe Çekosllovaki, Jugosllavi dhe Greqi duke përfshirë Kretën dhe ishuj të tjerë, Norvegji, Danimarkë, Vendet e Ulëta, Francë dhe Itali. Në këtë mënyrë, gjermanët që kanë marrë pjesë në pushkatimet në masë të oficerëve italianë, ose në dënimet e njerëzve të marrë peng nga Franca, Holanda, Belgjika dhe Norvegjia, ose të fshatarëve të Kretës, ose ata që kanë marrë pjesë në masakrat kundër popullit polak, ose në atë të popullsisë së territoreve të Bashkimit Sovjetik, të cilat tani po spastrohen nga armiku, duhet ta dinë se do të kthehen mbrapsht, në vendet e krimeve të tyre dhe do të gjykohen në vend nga popujt, kundër të cilëve kanë kryer akte dhune.

Ata që deri tani ende nuk kanë lyer duart me gjak të pafajshëm, le të kenë parasysh këtë, dhe të mos futen në radhët e fajtorëve, sepse tri qeveritë aleate do t'i gjejnë me çdo kusht, edhe në fund të botës qofshin, dhe do t'i dorëzojnë në duart e akuzuesve të tyre, në mënyrë që të marrin dënimin e drejtësisë. Kjo deklaratë nuk prek çështjen e kriminelëve kryesorë, fajet e të cilëve nuk janë lidhur më një vend të caktuar, të cilët do të ndëshkohen me një vendim të përbashkët të qeverive aleate. Ruzvelt, Stalin, Çërçill Nënshkrimi i aktit të kapitullimit pa kushte të Forcave të Armatosura Gjermane.

1. Ne, të nënshkruarit, duke vepruar në emër të Komandës së Lartë Gjermane, pranojmë kapitullimin pa kushte të të gjithë forcave tona të armatosura në tokë, në det e në ajër, si dhe të të gjitha forcave që në këtë çast ndodhen nën komandës gjermane, Komandën e Lartë Ushtrisë së Kuqe e njëkohësisht të Komandës së Lartë të Forcave Pushtuese Aleate.

2. Komanda e Lartë Gjermane do t'u japë menjëherë urdhër të gjithë komandantëve gjermanë të forcave tokësore, detare e ajrore që janë nën komandën e saj, të ndërpresin veprimet luftarake në orën 23.01 sipas kohës së Europës Qendrore, të datës 8 maj 1945, të qëndrojnë në vendet e tyre, aty ku do të ndodhen këtë çast dhe të çarmatosen plotësisht, duke ua dorëzuar armët e tyre dhe materialet e luftës komandave të vendit aleat ose oficerëve të caktuar nga përfaqësuesit e Komandës së Lartë të Aleatëve, duke mos prishur e duke mos u shkaktuar asnjë dëm anijeve, avionëve, motorëve të tyre, korpuseve dhe pajisjeve, gjithashtu makinave, aparateve dhe përgjithësisht teknikës dhe mjeteve të tjera të luftës.

3. Komanda e Lartë Gjermane do të caktojë menjëherë komandantët përkatës dhe do të sigurojë zbatimin e të gjitha urdhërave të tjera që do të shpallë Kryekomanda e Lartë e Ushtrisë së Kuqe dhe Komanda e Lartë e Forcave Pushtuese Aleate.

4. Ky akt nuk do të përbëjë pengesë për zëvendësimin e tij më ndonjë akt tjetër të përgjithshëm për kapitullimin, të përfunduar nga Kombet e Bashkuara ose në emër të tyre, për Gjermaninë dhe pëgjithësisht për forcat e armatosura gjermane.

5. Në rast se Komanda e Lartë Gjermane ose çfarëdo force tjetër e armatosur, që gjendet nën urdhrat e saj, nuk do të veprojë në përputhje me këtë akt kapitullimi, Komanda e Lartë e Ushtrisë së Kuqe si dhe Komanda e Lartë e Forcave Pushtuese Aleate do të ndërmarrin masa ndëshkuese ose masa të tjera që ata do t'i quajnë të domosdoshme.

6. Ky akt është hartuar në rusisht, anglisht dhe gjermanisht. Vetëm tekstet rusisht dhe anglisht janë autentike Nënshkruar më 8 maj 1945, në Berlin.

 

Detajet e librit
2533
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2534

Botuesi: Onufri

Procesi i Nurembergut, vellimi i dyte

Më 8 gusht 1945, Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, Qeveria e Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike, Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Qeveria e Përkohshme e Republikës Franceze arritën një marrëveshje, në përputhje me të cilën u krijua Gjykata për gjykimin e kriminelëve të luftës, krimet e të cilëve nuk lidhen me një vend të caktuar...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001750

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Vala e trete, Samuel P. Huntington

Një tipar mjaft i rëndësishëm i kësaj vepre është se ajo argumenton në mënyrë bindëse e me thellësi dhe është e shkruar në atë mënyrë që të jetë e kapshme nga çdo lexues i mençur. Për më tepër jep për demokratët që duan të kenë sukses një thesar këshillash praktike në formën e udhëzimeve të qarta për reformatorët.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botart

Jeta dhe burgu im me Pablo Eskobarin, Viktoria Eugenia Henao

Për dy vite me radhë, gruaja dhe nëna e dy fëmijëve të kreut të kartelit të Medelinit, u zhyt në kujtimet e saj për të përjetuar prapë ato ngjarje të llahtarshme me të cilat u përball bashkë me njeriun, i cili, që nga viti 1982

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Historia e Austrisë, Alois Niederstatter

Kjo histori e Austrisë shtrihet në harkun kohor që zë fill me periudhën romake, vijon me krijimin e vend-banimeve në Mesjetën e hershme, format e reja të organizimit si krahinë kufitare (markë) kundër avarëve e hungarezëve dhe, përmes Dukatës Babenberge dhe "Shtetit të Alpeve" të Habsburgëve, i cili që nga shekulli i 16 u rrit duke u bërë një fuqi...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Qytetërimi i Perëndimit Mesjetar, Jacques Le Goff

Në serinë "Qytetërimet e Mëdha" vepra e Jacques Le Goff mbi Perëndimin Mesjetar shënon një ngjarje të veçantë dhe suksesi që ajo njohu që në fillim, është ende herët të quhet i shterur. Ia vlen mundimi të analizohen arsyet që i lejuan një afresku të tillë kaq cilësor dhe kaq të gjerë, të lindte dhe pastaj t'u qëndronte gërryerjeve të kohës.

Çmimi 600 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2482

Botuesi: Toena

Paqe e rrenuar, David Andelman

Për më shumë se gjysmë shekulli është pranuar nga shumica se hakmarrja e shfrenuar kundër Gjermanisë dhe Perandorisë Austro – Hungareze, e cila qe guri i themelit të Traktatit të Versajës, krijoi rrethanat që shpunë pashamangshmërisht drejt Luftës ll Botërore.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Plejad

Jetë paralele, Plutarku, vol. 1

Plutarku, biografi dhe kronikani i parë modern i Mark Antony-t, CÆsar-it, Pericles-it dhe Brutus-it, është jo më pak real për ne sesa temat mitike të tij. Faktet e njohura të jetës së tij janë të pakta, por janë të mjaftueshme për të dhënë një paraqitje të shkurtër dhe të larmishme të Plutarkut.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botart

Sapiens, Yuval Noah Harari

Gjithëpërfshirës, provokues dhe i guximshëm, Sapiens ka sfiduar gjithçka dinim rreth të qenit njeri: mendimet tona, veprimet tona, fuqinë tonë... dhe të ardhmen tonë.

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001574

Botuesi: Dituria

Historia e Perandorisë Osmane, Robert Mantran

Perandoria Osmane përfaqëson një formacion politik, që për një periudhë më shumë se 500 vjeçare, përfshiu në gjirin e saj të gjitha viset shqiptare.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: IDK

Histori e Ballkanit, Misha Glenny

Misha Glenny, një nga gazetarët më të njohur dhe të famshëm perëndimorë, vjen në shqip me librin më të fundit që cilësohet si një ndërmarrje e jashtëzakonshme ambicioze, por e nevojshme për Europën e Amerikën. Libri i Glenny-t është një shembull i shkëlqyer i rilindjes së historisë narrative në kohën tonë.

Çmimi 1 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2257

Botuesi: IDK

Politika e jashtme e Shteteve te Bashkuara, Michael Cox, Doug Stokes

Ajo që e dallon këtë libër nga gjithë të tjerët që trajtojnë të njëjtën temë është gjerësia e kontribuesve, si dhe thellësia dhe cilësia e analizës. Ky libër do përbëjë një kontribut të rëndësishëm për studentët dhe gjithë ata që duan të kuptojnë ç'rol ka Amerika në politikën ndërkombëtare

Çmimi 1 300 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Fan Noli

Ëndrra kineze dhe bota

Ky libër teorik i paraqet lexuesit frymën e Kongresit XVIII të Partisë Komuniste Kineze, si dhe ëndrrën kineze. Libri jep një shpjegim të saktë të frymës së Kongresit XVIII, ashtu sikurse edhe një interpretim të thelluar të ëndrrës kineze.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU002062

Botuesi: IDK

Globalizimi i Islamit, Olivier Roy

Me përhapjen e islamit në mbarë botën është bërë vështirësisht e dallueshme lidhja që bashkon një fe me një shoqëri a një territori të caktuar. S'duhet harruar se sot, kryesisht në sajë të emigracionit, pothuajse një e treta e të gjithë myslimanëve jetojnë në vende ku ata përbëjnë një pakicë.

Çmimi 650 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002012

Botuesi: IDK

Gramatike e qyteterimeve, Fernand Braudel

Një ndër figurat më të shquara të shekullit të njëzetë... Kjo vepër ku Braudel - i na mëson historinë është një manual që udhëheq përmes labirinteve të qytetërimeve të botës. Ai u drejtohet sa specialistëve të historisë po aq edhe publikut të gjerë, e sidomos shkollarëve.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: IDK

Ballkani imagjinar, Maria Todorova

"Ballkani imagjinar" konsiderohet gjerësisht si libri më i mirë i shkruar për Ballkanin, për mënyrën se si ka ndryshuar historikisht perceptimi (përgjithësisht negativ) që ka Europa për të apo edhe vetë ideja që popujt e gadishullit kanë për veten.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje
Përshtypjet (0)