• Banner

Procesi i Nurembergut, vellimi i dyte
  • Procesi i Nurembergut, vellimi i dyte

Procesi i Nurembergut, vellimi i dyte

Më 8 gusht 1945, Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, Qeveria e Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike, Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Qeveria e Përkohshme e Republikës Franceze arritën një marrëveshje, në përputhje me të cilën u krijua Gjykata për gjykimin e kriminelëve të luftës, krimet e të cilëve nuk lidhen me një vend të caktuar gjeografik.

1 000 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Procesi i Nurembergut, vëllimi i dytë
Origjinali: Procesi i Nurembergut, vëllimi i dytë
Gjinia: Histori
Shqipëroi: Neki Kalaja
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2005
fq. 416
Pesha: 0.51 kg
ISBN: 978-99943-32-50-3

Mbi librin

Vendimi i Gjykatës Ushtarake Ndërkombëtare mbledhur në Nuremberg Më 8 gusht 1945, Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, Qeveria e Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike, Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Qeveria e Përkohshme e Republikës Franceze arritën një marrëveshje, në përputhje me të cilën u krijua Gjykata për gjykimin e kriminelëve të luftës, krimet e të cilëve nuk lidhen me një vend të caktuar gjeografik.

Deklaruan për bashkimin e tyre në këtë marrëveshje, në përputhje me nenin 5, qeveritë e shteteve të mëposhtme: qeveria e Greqisë, e Danimarkës, e Jugosllavisë, e Holandës, e Çekosllovakisë, e Polonisë, e Belgjikës, e Etiopisë, e Australisë, e Hondurasit, e Norvegjisë, e Panamasë, e Luksemburgut, e Haitit, e Zelandës së Re, e Indisë, e Venezuelës, Uruguajit dhe Paraguajit. Statuti që i bashkohet marrëveshjes ka përcaktuar organizimin, juridiksionin dhe funksionet e Gjykatës.

Gjykata është e veshur me pushtetin për të gjykuar dhe dënuar personat që kanë kryer krime kundër paqes, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, siç janë përcaktuar në Statut. Statuti gjithashtu përcakton që gjatë shqyrtimit të çështjes për çdo anëtar të këtij apo atij grupi, apo organizate, Gjykata mund (lidhur me çdo veprim, për të cilin çdo person mund të gjykohet) të njohë se grupi apo organizata, anëtar i së cilës është i pandehuri, ka qenë organizatë kriminale.

Më 18 tetor 1945, në Berlin, në përputhje me nenin 14 të Statutit, Gjyaktës iu paraqit pretenca lidhur me të pandehurit e lartpërmendur, të cilët u thirrën nga Komiteti i të Pandehurëve Kryesorë që kanë nënshkruar marrëveshjen e shteteve si kriminelë kryesorë ushtarakë.

Kopja e pretencës në gjuhën gjermane iu dorëzua çdo të pandehuri, të paktën 30 ditë përpara fillimit të procesit. Sipas Pretencës, të pandehurit ngarkohen me fajin e kryerjes së krimit kundër paqes nëpërmjet planifikimit, përgatitijes, lënies së lirë dhe zhvillimit të luftërave agresive, të cilat janë edhe luftëra që shkelin traktatet ndërkombëtare, marrëveshjet dhe garancitë; krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit.

Përveç kësaj, të pandehurit ngarkohen me fajin për pjesëmarrjen në krijimin dhe realizimin e planit të përgjithshëm apo të komplotit për kryerjen e të gjitha këtyre krimeve. Pretenca i kërkonte më tej Gjykatës që të shpallte të gjitha grupet ose organizatat e lartpërmendura si kriminale, sipas kuptimit të përcaktuar në Statut. Nënshkrimi i aktit të kapitullimit pa kushte të Forcave të Armatosura Gjermane

1. Ne, të nënshkruarit, duke vepruar në emër të Komandës së Lartë Gjermane, pranojmë kapitullimin pa kushte të të gjithë forcave tona të armatosura në tokë, në det e në ajër, si dhe të të gjitha forcave që në këtë çast ndodhen nën komandës gjermane, Komandën e Lartë Ushtrisë së Kuqe e njëkohësisht të Komandës së Lartë të Forcave Pushtuese Aleate.

2. Komanda e Lartë Gjermane do t'u japë menjëherë urdhër të gjithë komandantëve gjermanë të forcave tokësore, detare e ajrore që janë nën komandën e saj, të ndërpresin veprimet luftarake në orën 23.01 sipas kohës së Europës Qendrore, të datës 8 maj 1945, të qëndrojnë në vendet e tyre, aty ku do të ndodhen këtë çast dhe të çarmatosen plotësisht, duke ua dorëzuar armët e tyre dhe materialet e luftës komandave të vendit aleat ose oficerëve të caktuar nga përfaqësuesit e Komandës së Lartë të Aleatëve, duke mos prishur e duke mos u shkaktuar asnjë dëm anijeve, avionëve, motorëve të tyre, korpuseve dhe pajisjeve, gjithashtu makinave, aparateve dhe përgjithësisht teknikës dhe mjeteve të tjera të luftës.

3. Komanda e Lartë Gjermane do të caktojë menjëherë komandantët përkatës dhe do të sigurojë zbatimin e të gjitha urdhërave të tjera që do të shpallë Kryekomanda e Lartë e Ushtrisë së Kuqe dhe Komanda e Lartë e Forcave Pushtuese Aleate.

4. Ky akt nuk do të përbëjë pengesë për zëvendësimin e tij më ndonjë akt tjetër të përgjithshëm për kapitullimin, të përfunduar nga Kombet e Bashkuara ose në emër të tyre, për Gjermaninë dhe pëgjithësisht për forcat e armatosura gjermane.

5. Në rast se Komanda e Lartë Gjermane ose çfarëdo force tjetër e armatosur, që gjendet nën urdhrat e saj, nuk do të veprojë në përputhje me këtë akt kapitullimi, Komanda e Lartë e Ushtrisë së Kuqe si dhe Komanda e Lartë e Forcave Pushtuese Aleate do të ndërmarrin masa ndëshkuese ose masa të tjera që ata do t'i quajnë të domosdoshme.

6. Ky akt është hartuar në rusisht, anglisht dhe gjermanisht. Vetëm tekstet rusisht dhe anglisht janë autentike Nënshkruar më 8 maj 1945, në Berlin.

 

Detajet e librit
2534
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2533

Botuesi: Onufri

Procesi i Nurembergut, vellimi i pare

Egërsia e shtypjes hitleriane nuk është një fakt i ri dhe të gjithë vendet e pushtuara prej tyre, kanë vuajtur nga forma më e keqe e qeverisjes me ndihmën e terrorit. I ri është fakti që në shumë nga këto territore, që po çlirohen nga përparimi i ushtrive të vendeve çlirimtare, hordhitë hitleriane, gjatë tërheqjes së dëshpëruar, i kanë dyfishuar mizoritë...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: OMBRA GVG

Miti i Kombeve, Patrick Geary

A ekziston dhe a është në krizë identiteti europian? A ekziston realisht një Europë e bashkuar, së pari përmes njësimit ekonomik që përligj harrimin e "inateve" të vjetra që i ka dëshmuar historia, e përpjekjeve për sovranitet, për një identitet kombëtar? Në përpjekje për të treguar lindjen e Europës, Geary hedh tezën e guximshme që e çon krijimin e...

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Historia e Kanadasë, Desmond Morton

Autori pasqyron procesin e brumosjes së shtetit kanadez që nga bashkimi i kolonive të shekullit XIX në një dominion të kurorës britanike deri në Kanadanë bashkëkohore, një vend i zhvilluar, i pasur dhe me një rol të rëndësishëm ndërkombëtar.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2742

Botuesi: Dituria

Lindja e Europes, Roberto Lopez

Për iluministët e vjetër e të rinj, një mijë vjet midis shekujve V e XV pas K., qenë kohë e injorancës dhe partikularizmit, e skllavërisë dhe e feudalizmit. Por jo e gjithë epoka në mes u prek apo, nga ana tjetër, trajtoi dukuri të panjohura ose të paracaktuara të zhdukeshin me ardhjen e epokës moderne.

Çmimi 1 250 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Zjarr dhe tërbim, brenda Shtëpisë së Bardhë të Trampit, Michael Wolff

"Gënjeshtra? "Gjithçka është e vërtetë," siguron autori Michael Wolff, i cili fillimisht e ideoi librin si një vlerësim të 100 ditëve të para në Shtëpinë e Bardhë me synimin për ta botuar në vitin e parë të presidencës Trump por, më pas, krejtësisht papritur, pati qasje te Presidenti dhe te anëtarët më të lartë të stafit të tij, përfshirë Stiv Benon,...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Historia e Belgjikës, Geert van Istendael

Kufiri linguistik dhe kaosi hapësinor, lavdia industriale e Valonisë dhe mjerimi i Brukselit, koterij-i flamand dhe kullat e Gentit, Filipi II dhe Vilhelmi I, e zeza dhe e bardha, pacifizmi i djathtë dhe konservatorizmi i majtë, nga Jul Cezari te Bart de Wever, nga Karli i Madh tek Elio di Rupo - të gjitha këto dhe shumë të tjera analizon, krahason,...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

102 minuta, Jim Dwyer, Kevin Flynn

Ne e dimë të gjithë çfarë po bënim atë ditë, më 11 shtator 2001, por çfarë po bënin ata? Ata, pikërisht ata, avokatë, sekretarë, funksionarë, bankierë, tregtarë, punonjës sigurimesh, larës xhamash, mirëmbajtës, të gjithë ata që popullonin Kullat Binjake në momentin e përplasjes.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001101

Botuesi: Dituria

Luftërat Ballkanike, Egidio Ivetic

Në këtë libër përshkruhet me realizëm gjendja në Ballkanin e viteve 1878 dhe 1912 dhe skenari kompleks në të cilin u zhvilluan dy konfliktet, si edhe drama që përjetoi popullsia civile, veçanërisht myslimanët e Turqisë Europiane.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UEGEN

Historia botërore dhe qytetërimi, Zbulimet e mëdha dhe Reforma, vol. 6, Carl Grimberg

Kur historiani suedez Karl Grimberg ndërmorri botimin e "Väldishistoria" nuk ëndërronte aspak t'u jepte lexuesve një manual të ri, një traktat që do t'iu shtohej të tjerëve që tashmë ekzistonin. Nuk ëndërronte më shumë veç t'iu kursente akademizmin disa pedagogëve. Për të objekti i historisë nuk ishte rrëfimi i betejave dhe analiza e traktateve të paqes,...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Krijimi i identiteteve kombëtare, Anne-Marie Thiesse

Asgjë nuk është më ndërkombëtare sesa formimi i identiteteve kombëtare. Ky paradoks është me peshë, përderisa veçanësia e pamohueshme e çdo identiteti kombëtar ka qenë pretekst përplasjesh të përgjakshme. E pra ata kanë dalë nga i njëjti model, zbatimi i të cilit është kryer në një kuadër shkëmbimesh intensive ndërkombëtare.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Idioma kineze

"Idioma kineze" përfshin vetëm një pjesë të vogël, por përfaqësuese nga thesari i pafund i idiomave të gjuhës kineze. Idiomat janë një pjesë thelbësore e çdo gjuhe dhe kur është fjala te gjuha kineze, ato vlerësohen si perla të çmuara të saj.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001948

Botuesi: Bota Shqiptare

Bunker, Uwe Bahnsen, James P. O'Donnell

Çfarë ndodhi me të vërtetë në bunkerin e Berlinit, në atë katakomb tragjik, ku Hitleri kaloi vitet e fundit të jetës? Autorët kanë mbledhur dokumente dhe dëshmi, kanë bërë një hulumtim delikat dhe kompleks, që zgjati për më shumë se dy vjet, rezultatet e të cilit u lejuan atyre të paraqesin një tablo të plotë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)