Miti arian, Leon Poliakov
  • Miti arian, Leon Poliakov

Miti arian, Leon Poliakov

Plejad

Në të vërtetë, njerëzit që i përkisnin kategorisë së parë kishin të drejtë të jetonin, ndërsa ata që i përkisnin kategorisë së dytë ishin dënuar me vdekje; në pjesën më të madhe të rasteve, gjatë katër vjetëve, ky vendim u zbatua.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

 

Security policy (edit with Customer reassurance module)

 

Delivery policy (edit with Customer reassurance module)

 

Return policy (edit with Customer reassurance module)

Përshkrimi

Titulli: Miti arian, ese për burimet e racizmit dhe nacionalizmave
Origjinali: Mythe arien: essay sur les sources du racisme et des nationalismes
Gjinia: Histori
Autori: Leon Poliakov
Shqipëroi: Miço Gubera
Shtëpia botuese: Plejad
Viti: 2014
Fq. 385
Pesha: 0.401 kg.

Fragment nga libri

Nga viti 1940 deri në vitin 1944, dallimi më i rëndësishëm ndërmjet banorëve të Europës kontinentale ishte ai ndërmjet Arianëve dhe Semitëve. Në të vërtetë, njerëzit që i përkisnin kategorisë së parë kishin të drejtë të jetonin, ndërsa ata që i përkisnin kategorisë së dytë ishin dënuar me vdekje; në pjesën më të madhe të rasteve, gjatë katër vjetëve, ky vendim u zbatua.

Dhe arsyet për këtë gjendeshin të pasqyruara në një letërsi të bollshme, që sot është harruar: për këtë mjafton të citojmë autorin më me ndikim të asaj kohe, Adolf Hitlerin:

"Çifuti...nuk e përmbush kushtin më thelbësor për një popull të qytetëruar: ai nuk ka idealizëm... Ai është dhe mbetet paraziti tip, qelepirxhiu që, ashtu si një bacil i dëmshëm, shtrihet gjithnjë e më larg, në qoftë se një tokë e favorshme e tërheq dhe e pranon.

Atje ku vendoset ai, populli që e pret, pas një farë periudhe zhduket...Ai helmon gjakun e të tjerëve, por mbron të tijin nga çdo përzierje...Për të fshehur qëllimet dhe për të vënë në gjumë viktimat ai nuk resht së foluri për barazinë e gjithë njerëzve, pa dallim race dhe ngjyre....

Në dukje, ai ka për qëllim të përmirësojë kushtet e punës; por në realitet qëllimi tyre është
t'i shndërrojnë në skllevër dhe më pas, t'i zhdukin të gjithë popujt jo-çifutë... Djali Çifut me flokë të zinj xhufkë, për disa orë, me fytyrë që i shkëlqen nga një gëzim satanik, vajza që nuk është e vetëdijshme se ai po i fëlliq gjakun dhe ia rrëmben popullit nga i cili ajo ka dalë.

Me të gjitha mënyrat ai përpiqet të shkatërrojë bazat mbi të cilat ngrihet raca e popullit që ai përpiqet të bëjë për vete... Kanë qenë dhe janë ende Çifutët që sollën zezakun në Rin, gjithmonë me të njëjtin qëllim të fshehtë e të qartë: të shkatërrojë nëpërmjet bastardimit si rezultat i përzierjes, këtë racë të bardhë që ata e urrejnë, ta bëjnë që të bjerë nga niveli i lartë i qytetërimit dhe organizimit politik".

Detajet e librit
Plejad
0
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: UEGEN

Historia botërore dhe qytetërimi, Zbulimet e mëdha dhe Reforma, vol. 6, Carl Grimberg

Kur historiani suedez Karl Grimberg ndërmorri botimin e "Väldishistoria" nuk ëndërronte aspak t'u jepte lexuesve një manual të ri, një traktat që do t'iu shtohej të tjerëve që tashmë ekzistonin. Nuk ëndërronte më shumë veç t'iu kursente akademizmin disa pedagogëve. Për të objekti i historisë nuk ishte rrëfimi i betejave dhe analiza e traktateve të paqes,...
1 200 Lekë
More

Botuesi: Dituria

Historia e vendeve të ulëta,Friso Wielenga

Historia e Vendeve të Ulëta shkruar nga Wielenga është një vështrim i përgjithshëm, i thellë dhe konciz i historisë së Vendeve të Ulëta, që nga Revolta kundër Spanjës deri në ditët e sotme.
1 500 Lekë
More

Referenca: SKU000314

Botuesi: Ideart

CIA, historia e sherbimeve sekrete, Mario Del Pero

Ky është libri i parë ku bëhen përpjekje për të sistemuar historinë kronologjike dhe analitike të CIA-s, rolin e saj në ngjarjet më të mëdha që formatuan struktura shoqërore në të gjithë kontinentet, si dhe domosdoshmërinë e krijimit të Shërbimeve Inteligjente.
576 Lekë
More

Botuesi: Fan Noli

Hija e shtetit osman, Erhan Afyoncu

Perandoria Osmane është një prej tre perandorive të mëdha që ka parë historia. Ashtu si perandoria e Romës dhe e Anglisë, edhe Perandoria Osmane e vijon ndikimin e saj megjithëse është zhdukur nga skenat e historisë. Perandoria Osmane, duke i dhënë drejtim politikës së botës në shek. XVI, dha kontribut të madh në formimin e strukturës së sotme politike...
400 Lekë
More

Referenca: SKU002062

Botuesi: IDK

Globalizimi i Islamit, Olivier Roy

Me përhapjen e islamit në mbarë botën është bërë vështirësisht e dallueshme lidhja që bashkon një fe me një shoqëri a një territori të caktuar. S'duhet harruar se sot, kryesisht në sajë të emigracionit, pothuajse një e treta e të gjithë myslimanëve jetojnë në vende ku ata përbëjnë një pakicë.
650 Lekë
More

Referenca: SKU001751

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Perse genjejne udheheqesit, John J. Mearsheimer

Në këtë libër të vogël magjepsës, John Mearsheimer argumenton se gënjeshtra rreth politikës së jashtme është një pjesë e brendshme e mënyrës demokratike të jetesës. Ky është një mesazh i rëndësishëm për ata pjesëtarë të publikut demokratik që dëshirojnë t'i shmangen mashtrimeve nga udhëheqësit e tyre.
1 000 Lekë
More

Botuesi: Fan Noli

Duke studiuar mrekullinë, Wang Xiansui

Njerëzit mund të vrasin mendjen se çfarë fuqie e ka motivuar popullin kinez dikur të përçarë që të bashkohet për të bërë përpjekje efikase drejt një qëllimi të përbashkët për më tepër se gjashtëdhjetë vjet. A ka këtu ndonjë sekret të panjohur për botën në lidhje me këtë mrekulli moderne?
900 Lekë
More

Botuesi: Dituria

Ballkani pa anë e pa fund, Fernando Gentilini

Ëndrra kosovare për pavarësi, çlirimi nga Serbia pas përmbysjes së Millosheviçit, ringjallja e Sarajevës, një Mal i Zi sërish i pavarur, mrekullitë e Shqipërisë dhe kërkesa e maqedonasve për të përftuar identitetin e tyre: Ballkani mbetet ngaherë një tokë legjendash, i aftë të shkatërrojë jetë njerëzish e të prishë kufijtë.
800 Lekë
More

Botuesi: Dituria

Historia e Turqisë, Erik Zurcher

Ky botim i rishikuar në mënyrë thelbësore i Erik J. Zürcher, i vlerësuar si një histori e plotë, trajton e përditëson temat analoge të përfshirjes së vazhdueshme të Turqisë në Perëndim dhe të modernizimit të Shtetit e shoqërisë. Libri fillon me krijimin e lidhjeve më të ngushta me Europën pas Revolucionit Francez dhe me ndryshimin e fateve të Perandorisë...
1 500 Lekë
More

Referenca: 2533

Botuesi: Onufri

Procesi i Nurembergut, vellimi i pare

Egërsia e shtypjes hitleriane nuk është një fakt i ri dhe të gjithë vendet e pushtuara prej tyre, kanë vuajtur nga forma më e keqe e qeverisjes me ndihmën e terrorit. I ri është fakti që në shumë nga këto territore, që po çlirohen nga përparimi i ushtrive të vendeve çlirimtare, hordhitë hitleriane, gjatë tërheqjes së dëshpëruar, i kanë dyfishuar mizoritë...
1 000 Lekë
More

Historia e Rusisë, Jevgenij Anisimov

Në këtë vepër të jashtëzakonshme, që përfshin gjithë historinë e Rusisë, nuk do të gjeni fakte të thata dhe personazhe historike abstrakte. Sepse ky libër është shkruar nga Jevgenij Anisimov, mjeshtër i përshkrimit historik, autor i shumë botimeve për historinë e këtij vendi.
1 800 Lekë
More
Ndoshta mund të pëlqejë edhe