• Banner

Lufta qe i dha fund paqes, Margaret MacMillan
  • Lufta qe i dha fund paqes, Margaret MacMillan

Lufta që i dha fund paqes, Margaret MacMillan

Debati mbi zanafillat e luftës ka vite të tëra që zien. Shpjegimi i MacMillan – it shkon drejt e në thelbin e gabueshmërisë politike. Pothuajse çdo hamendësim i bërë nga udhëheqësit europiane doli të ishte i gabuar. I shkruar me elegancë, me portretizime të mrekullueshme të karakterit të aktorëve kryesorë, ky është libër që duhet vlerësuar si gjë e çmuar.

2 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Lufta që i dha fund paqes
Origjinali: The war that ended peace
Gjinia: Histori
Autori: Margaret MacMillan
Shqipëroi: Ilirjana Angoni
Shtëpia botuese: Plejad
Viti: 2016
Fq. 652
Pesha: 0.833 kg.
ISBN: 978-9928-18-32-17

Fragmente nga libri

Austro – Hungaria kërkonte një Shqipëri të fortë për të bllokuar hyrjen e sllavo – jugorëve në Adriatik (fatbardhësisht, shqiptarët nuk ishin sllavë); Rusia nuk donte... Në fund mund të shfaqej një Shqipëri me kufij në Adriatik dhe nën mbrojtjen austro – hungareze.

Shqiptarët, të cilët sipas gjasave ishin populli më i vjetër në Ballkan dhe që flisnin një gjuhë të ndryshme nga ajo e fqinjëve sllavë, po fillonin në mënyrë të volitshme të zhvillonin nacionalizmin e tyre të pavarur.

Trazira në Ballkan vazhdonte të ziente. Serbisë, e cila tashmë kishte nën kontroll provincën osmane të Kosovës dhe një pjesë të Maqedonisë, menjëherë iu desh të përballej me një revoltë midis popullsisë së re të madhe të saj, atë të muslimanëve shqiptarë.

Megjithëse, qeveria serbe e shtypi me ashpërsi çdo rezistencë, kjo akumuloi një traditë urrejtje dhe mllefi midis shqiptarëve, të cilët ende po shkaktonin shqetësime në fund të shekullit.

Kufijtë e Shqipërisë u debatuan nga Greqia në jug dhe Serbia në veri dhe në veçanti serbët ishin të vendosur për të mos u zmbrapsur përballë fuqive të mëdha.

Fati i qytetit të vogël, Scutari (sot Shkodër), çoi në tensione të veçanta dhe ringjalli frikën për luftën. Austro – Hungaria donte që qyteti të përfshihej në Shqipëri meqenëse ishte qendër e katolikëve dhe kësisoj e ndikimit austro – hungarez... Në 25 tetor, Serbia kapitulloi dhe i nxorri trupat e saj nga Shqipëria.

Pjesë e problemit ishte se shqiptarët, të cilët mjaft mirë mund të kishin origjinën nga banorët zanafillorë të Ballkanit, ishin përzier me sllavo – jugorët e kombësive të ndryshme dhe të feve të ndryshme.

Shqiptarët ishin edhe të ndarë në klane dhe sipas fesë – ata në jug ishin kryesisht muslimanë, ndërsa ata në veri ishin në pjesën më të madhe të krishterë – gjë që më tej i inkurajoi fuqitë e huaja të ndërhynin.

Përveç kësaj, Austro – Hungaria donte një Shqipëri të madhe për të krijuar balancë kundër shteteve sllave dhe për të bllokuar Serbinë nga deti, ndërsa Rusia shpresonte t'u jepte sa më shumë territor që të ishte e mundur prej territorit otoman.

Të dyja fuqitë sërish u zmbrapsën prej luftës dhe në mars kjo krizë më e fundit europiane po zbutej, ndërkohë që Rusia dhe Austro – Hungaria po i reduktonte trupat e tyre përgjatë kufijve të përbashkët dhe arritën në një marrëveshje që Shkodra të përfshihej në Shqipëri në këmbim të një numri qytetesh që i kalonin Serbisë.

Komente mbi librin

"Një nga pikat e forta të librit "Lufta që i dha fund paqes" është aftësia e Margaret MacMillan – it për të evokuar botën e fillimit të shekullit XX... Portretet e dhëna nga MacMillan për njerëzit që e çuan Europën drejt luftës janë të shkëlqyera... Logjika e argumentit të MacMillan – it është e tillë që madje edhe tani, ndërsa ajo na çon ditë për ditë, orë për orë nëpër të gjithë periudhën menjëherë pas vrasjes së Arkidukës Franz Ferdinand në Sarajevë në 28 qershor 1914, ne presim që njëri apo tjetri burrë shteti të sulet mbi fitilin e ndezur."

The New York Times Book Review

"I mahnitshëm... "Lufta që i dha fund paqes" sigurisht që do të radhitet midis librave më të mirë të krijimtarisë së shekullit... MacMillan, me mjeshtëri dhe shpejtësi, lundron përmes kundra – rrymave dhe rrymave vërshuese të dhjetëvjeçarëve të paraluftës... Lufta e Madhe pati një kaleidoskop shkaqesh. Zj. MacMillan i prek të gjitha ato, me një përzierje të hollësive dhe të vrojtimit gjithëpërfshirës."

The Economist

"Debati mbi zanafillat e luftës ka vite të tëra që zien. Shpjegimi i MacMillan – it shkon drejt e në thelbin e gabueshmërisë politike. Pothuajse çdo hamendësim i bërë nga udhëheqësit europiane doli të ishte i gabuar. I shkruar me elegancë, me portretizime të mrekullueshme të karakterit të aktorëve kryesorë, ky është libër që duhet vlerësuar si gjë e çmuar."

The Wall Street Journal

Detajet e librit
Plejad
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Mein Kampf (Lufta ime), Adolf Hitler, vëllimi i parë

Rruga mëse e jashtëzakonshme e jetës së tij ka treguar se si idetë e mbrapshta, të përhapura si ide misionarësh, mund të çojnë në programe politike plotësisht të çmendura dhe në tragjedi më përmasa botërore. Ky libër duhet lexuar që t'i hiqet velloja e misterit që e rrethon, për të parandaluar ekstremizmin dhe urrejtjen e çdo lloji. Mein Kampf duhet të...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000212

Botuesi: Cabej

Epoka e ekstremeve, i rrëmbyeri shekull i njëzetë Eric Hobsbawm

"Epoka e ekstremeve, i rrëmbyeri shekull i njëzetë" me tri ndarjet e mëdha kronologjike: Epoka e Katastrofës, Epoka e Artë dhe Shembja e Madhe, shkruar me këndvështrimin e njeriut që beson në arsyen dhe në shkencën e, po aq, në mundësinë e përmirësimit  të së ardhmes së njerëzimit.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Onufri

Idioma kineze

"Idioma kineze" përfshin vetëm një pjesë të vogël, por përfaqësuese nga thesari i pafund i idiomave të gjuhës kineze. Idiomat janë një pjesë thelbësore e çdo gjuhe dhe kur është fjala te gjuha kineze, ato vlerësohen si perla të çmuara të saj.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Plejad

Armiku Jude, Denald Stefan Prifti

Me anë të këtij studimi jam munduar të jap një prekje shumë të vogël të problematikës në fjalë, pasi ajo përbën një subjekt mjaft të madh dhe kërkon hulumtime të mëtejshme e të zgjeruar në këtë fushë.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001899

Botuesi: IDK

Kronikat e Tursun Beut

Të tria pasazhet e mësipërme kanë të bëjnë me pushtimin e Shqipërisë, ose më mirë të themi, të asaj çka kishte mbetur ende e papushtuar prej saj, atëherë kur sulltani Mehmeti II, i njohur ndryshe dhe si Mehmet Pushtuesi, i dha fund pushtimit, duke marrë Krujën, e më pas Shkodrën. 

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pema

Ç’është populizmi, Jan - Werner Muller

Donald Trump, Silvio Berlusconi, Marine Le Pen, Hugo Chávez – populistët po rriten gjithmonë e më shumë përgjatë globit. Por çfarë është saktësisht populizmi? A duhet quajtur populist çdokush që kritikon Wall Street-in apo Washington-in?

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001572

Botuesi: Dituria

Europa Lindore dhe Qendrore midis dy luftërave botërore, Joseph Rothschild

"Europa Lindore dhe Qendrore midis dy luftërave botërore" është një histori politike e sofistikuar e kësaj zonës të Europës në vitet midis dy luftërave botërore. Libri është shkruar nga një studiues i shquar i fushës dhe përbën një kontribut origjinal në literaturën e kulturës politike të Polonisë, Çekosllovakisë, Hungarisë, Jugosllavisë, Rumanisë,...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Figura të historisë kineze

"Figura të historisë kineze" trajton jetën dhe veprimtarinë e personaliteteve të famshme që ka nxjerrë Kina gjatë historisë së vet mjëravjeçare. Rrëfimet për mbretërit Yan Di, Huang Di, Yao, Shun dhe Yu, që jetuan në periudhën deri në shekullin e 16 – të para erës sonë, janë nxjerrë nga shënimet e historianëve të lashtësisë në bazë të gojëdhënave popullore.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2188

Botuesi: Dituria

Selaniku qyteti i fantazmave, Mark Mazower

Selaniku, qyteti i fantazmave trajton historinë e një qyteti ku Lindja takon Perëndimin nën sundimin e sulltanëve osmanë. Një mikrokozmos i historisë botërore, ky port mesdhetar ishte për pesë shekuj shtëpia e njërës prej shoqërive më të larmishme në Europë.

Çmimi 1 250 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)