Kategoritë

Botuesit

Autorët

Dashuri pa rezistence, Gilles Rozier Shihe të plotë

Dashuri pa rezistence, Gilles Rozier

Dashuria mes një ushtari çifut dhe një francezeje që jep leksione gjermanishteje. Lufta II Botërore. Romani përshkruan një Francë pa rezistencë, që i nënshtrohet historisë dhe dëshirave mes heroizmit të mjegullt dhe pasivitetit.

Info shtesë

SKU000968

Disponueshëria: Ne gjendje

$6.76

Me ulje çmimi!

-20%

$8.45

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Titulli: Dashuri pa rezistencë
Gjinia: Roman
Autori: Gilles Rozier
Përktheu: Sokol Haxhimusai
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2008
Fq. 144
Pesha: 0.20 kg
ISBN: 978-99943-46-57-8

Mbi librin

Dashuria mes një ushtari çifut dhe një francezeje që jep leksione gjermanishteje. Lufta II Botërore. Romani përshkruan një Francë pa rezistencë, që i nënshtrohet historisë dhe dëshirave mes heroizmit të mjegullt dhe pasivitetit.

Mbi autorin

Shkrimtari francez, Gilles Rozier, ka lindur më 1963 në Grenobël. Shkruan poezi dhe romane. Ai është drejtor i Qendrës së Kulturës Jidish në Paris. Dashuri pa rezistencë është romani I tij më i njohur dhe i përkthyer deri tani në dymbëdhjetë gjuhë.

Romani ndërtohet nëpërmjet rrëfimit të një vajze të re franceze, mësuese e gjermanishtes, në një provincë të Francës, gjatë viteve të Luftës së Dytë Botërore. Autori përshkruan një Francë pa rezistencë, që i nënshtrohet historisë dhe dëshirave mes heroizmit të mjegullt, pasiviteti dhe amullisë. Në këtë sfond janë dy dashuritë që mbajnë tërë fabulën e romanit: dashuria e mësueses me një aktivist të Rezistencës që arrestohet nga Gestapoja dhe e motrës së saj me një oficer SS.