Kategoritë

Botuesit

Autorët

Dashnoret, Padraig Standun Shihe të plotë

Dashnoret, Padraig Standun

Tom Konëri sapo është kthyer në shtëpi nga Dublini. Ai ka qenë atje për t'i kërkuar qeverisë më shumë punë dhe bukë për ishullorët që ai përfaqëson. Me t'u kthyer kujdestarja e shtëpisë së tij, Marioni e njofton që është shtatzënë dhe pret një fëmijë prej tij.

Info shtesë

SKU000973

Disponueshëria: In Stock

$5.63

Me ulje çmimi!

-20%

$7.04

libërNga (sasia)Ulja
Dashnoret, Padraig Standun3 --$0.70
Titulli: DashnorëtOrigjinali: Súil le BreithGjinia: RomanAutori: Pádraig StandúnShqipëroi: Jorgji QirjakoShtëpia botuese: DituriaViti: 2008Fq. 144Pesha: 0.18 kgISBN: 978-99943-46-48-6 Mbi librin Tom Konëri sapo është kthyer në shtëpi nga Dublini. Ai ka qenë atje për t'i kërkuar qeverisë më shumë punë dhe bukë për ishullorët që ai përfaqëson. Me t'u kthyer kujdestarja e shtëpisë së tij, Marioni e njofton që është shtatzënë dhe pret një fëmijë prej tij. Kjo do të ishte një goditje për çdo burrë, kurse për Tomin, prifti i fshtatit, është një bombë e vërtetë. Por meqë ai është një njeri me ndërgjegjie dhe që nuk beson në përrallat e përkorjes seksuale (beqarisë) të klerikëve, vendos t'ua thotë të vërtetën besimtarëve të tij. Ky vendim është i vështirë dhe e bën dramatik shtjellimin e ngjarjeve. Dashnorët është shkruar më 1983, fillimisht në gjuhën irlandeze. Vetë autori e përktheu këtë bestseller në anglisht dhe që prej asaj kohe shumë të tjerë e kanë përkthyer këtë libër të vogël por të fortë në gjuhët më të mëdha të Europës. Pádraig Standún ka lindur më 1946 në Ballydavock (Irlandë). Ai është një shkrimtar i njohur dhe aktivist shoqëror. Gëzon popullaritet në saj të librave të tij, disa prej të cilëve janë ekranizuar. Është dorëzuar prift më 1971, tani është kapelan në Tourmakeady. Komente mbi librin "Të thuash tërheqës për këtë libër është vërtetë shumë pak!" Sunday Tribune "Oh, Atë, çfarë libri!" Sunday People