• Banner

Rruges jam, Besnik Camaj
  • Rruges jam, Besnik Camaj

Rrugës jam, Besnik Camaj

E di që tash vetëm po thur vargje
por vjen koha që do t'i mpreh mirë
e t'i stolis pak
sa t'i marr për dore sytë kureshtarë
e të zbresim bashkë shkallëve
të Shpirtit tim.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Rrugës jam
Origjinali: Rrugës jam
Gjinia: Poezi
Autori:Besnik Camaj
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2015
Fq. 72
Pesha: 0.151 kg.
ISBN: 978-9928-2015-17-9

Fragment nga libri

Rrugës jam...

Po i mbyll pak dritaret
nga pluhuri i jetës...

E di që tash vetëm po thur vargje
por vjen koha që do t'i mpreh mirë
e t'i stolis pak
sa t'i marr për dore sytë kureshtarë
e të zbresim bashkë shkallëve
të Shpirtit tim.

Rrugës jam
e do vij një ditë
të ta pij vetminë
me një gllënjkë...

Mbase ti nuk do t'jesh më aty
e sytë do t'më rrëmbushen
se njëherë nuk të pashë
si deshti ndjesia ime
që rënkon
mbi rruzën tënde të shpinës.

E gishtat do t'më meken
si rrokjet e ngathëta të një fjale të zbehtë
(që nuk e gjen dot në fjalorin tim)
puhinë e ëmbëlzërit tënd mbi lëkurë
pa ta prek.

Rrugës jam
po vij ngadalë
anipse ëndrra jote e madhe
e përpiu timen të tërën.

Mbi autorin

Besnik Camaj, i njohur në botën letrare si Bes Camaj, rrjedh nga një familje arsimtarësh. Që në bankat e shkollës fillore shfaqi talentin e tij për poezinë. Ai kreu gjimnazin për matematikë dhe më pas vazhdoi studimet në Fakultetin e Elektroteknikës në Prishtinë. Studimet pasuniversitare i kreu për informatikë në Zagreb, në Stafford dhe në Lozanë ku edhe punon si pedagog i informatikës grafike.

Poezitë e Camajt janë botuar vetëm kohëve të fundit për shkak të ndrojtjes së vetë poetit dhe censurës së asaj kohe. Ai ka botuar disa vëllime me poezi, si: "Grimca të rinisë", 1979; "Lirisë", 1999; "Diellit tim", 2002; "Mallit të pashuar", 2004. Camaj, poezitë ia kushton lirisë, ndjenjës dhe shpirtit njerëzor.

 

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU002072

Botuesi: Onufri

Palimpsest, Martin Camaj

Rreziku i vëzhgimit të cekët, asnjë milimetër i thellë, në shpirtin e veprës është brenga më e madhe e Camajt përballë veprës së tij të kryer. E kryer, e përfunduar në formën e saj gjuhësore kombëtare, çdo gur i ngrehinës së tij poetike mbart erën e shekujve të traditës klasike që e kanë ushqyer.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Fal shpirtin, Aurora Celiku Minga

Në 1997 largohet në SHBA ku jeton me bashkëshortin dhe dy fëmijët. Ka mbaruar studimet për Edukim dhe Sociologji dhe sërish punon si mësuese në Sistemin Arsimor Publik Amerikan. Aurora shkruan poezi për pasion, një dashuri që u konkretizua me këtë vëllim.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001761

Botuesi: Te tjere

Eliksir dashurie, Ahmet Mehmeti

Vëllim poetik me tematikë të larmishme ku dominojnë motivet patriotike, erotike, filozofike. E veçanta e këtij vëllimi është figuracioni i larmishëm, ritmika e melodika tingëlluese si dhe stili telegrafik, pa fjalë të tepërta dhe me shumë ndjenja të sinqerta.

Çmimi 300 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Toena

Gjuha amë, Besnik Mustafaj

Gjuha Amë, përmbledhja e poezisë sẽ zgjedhur të Besnik Mustafajt, lexohet së pari si ekzaltim i matur i mediumit të tij shprehës gjuhës amtare - modelimin e së cilës, në formë impulsesh meditative, autori e ka nisur rreth dyzet e pesë vite më parë.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Oksimoron, Maklena F. Nika

Do të dalloja tregimin hyrës “Blu” mbi vetminë, ku ajo përshkruan disa variacione vetmish (vetminë e mërzisë, vetminë e trishtimit, vetminë e nostalgjisë, vetminë e ekzistencës, vetminë e vdekjes) brenda vetmisë së saj, të cilat janë aq të ndryshme, deri të kundërta. Pluraliteti i subjektit të saj të mahnit, dhe kjo shfaqet si atribut i objektit të saj...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001775

Botuesi: Tirana Times

Ngjarje ne toke, Prec Zogaj

Ngjarje në tokë, një përmbledhje e veprës së poetit dhe politikanit shqiptar Preç Zogaj, flet për përvojën kolektive të popullit shqiptar gjatë periudhës që çoi drejt rënies së komunizmit në Europën Lindore dhe menjëherë pas saj.

Çmimi 1 000 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU001640

Botuesi: Princi

Buzë të ngrira në gaz, Zef Zorba

Zef Zorba lindi më 1920 në Kotorr të Malit të Zi në një familje shqiptare. Mbas mbarimit të gjimnazit në Shkodër, më 1941 regjistrohet në Fakultetin e Shkencave Shoqërore, dega e Studimeve Politike në Universitetin e Padovas në Itali.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)