• Banner

  • Ka mbaruar
Cigania, Migena Gjoka
  • Cigania, Migena Gjoka

Cigania, Migena Gjoka

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 543 Lekë Deri në 1 629 Lekë
Fatet në pëllëmbën e dorës i mbajmë.Fatet në pëllëmbë të dorës s'na mbajnë.Lojë të çuditshme luajnë me neNa hedhin, na presin,Na flakin, na shkelin,Parajsën kërkojmë e ferrin ndeshim.
550 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi
Titulli: CiganiaOrigjinali: CiganiaGjinia: PoeziAutori: Migena GjokaShtëpia botuese: Ombra GVGViti: 2007Fq. 160Pesha: 0.20 kgISBN: 978-99943-44-28-4 Fragment nga libri Cigania Fatet në pëllëmbën e dorës i mbajmë.Fatet në pëllëmbë të dorës s'na mbajnë. Lojë të çuditshme luajnë me neNa hedhin, na presin,Na flakin, na shkelin,Parajsën kërkojmë e ferrin ndeshim. Fatet në vijat e dorës i mbajmëSi kartë identiteti. Aty e shkuara, e tashmja,E ardhmja tok janë,Si pasqyrë e vehtes. Kërkojmë një cigane të na i lexojë,Fatin e mirë na pëlqen ta dëgjojmë,E nga fati i keq stepemi. Cigania dinake atë nuk ta thotë,Të keqen e mban brenda vehtes. Fuqinë hyjnore di ta përdorë,Magjinë mbërthen rreth teje. Ah, cigane, cigane!Diçka më fsheh. Fatin ma pe,Por shpirtin s'ma njeh.Magjik e kam,Do të di ta përdor për vehte.
Detajet e librit
2131
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000769

Botuesi: Onufri

Litota, Sabri Hamiti

Titulli: LitotaPoezi të zgjedhuraAutori: Sabri HamitiShtëpia botuese: Onufri381 f.; 21 cmISBN 978-99943-32-31-1Pesha: 0.5 kgMbi librinI paepur në kërkim të një ideali poetik, Hamiti u drejtohet modeleve

Çmimi 900 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Toena

Oksimoron, Maklena F. Nika

Do të dalloja tregimin hyrës “Blu” mbi vetminë, ku ajo përshkruan disa variacione vetmish (vetminë e mërzisë, vetminë e trishtimit, vetminë e nostalgjisë, vetminë e ekzistencës, vetminë e vdekjes) brenda vetmisë së saj, të cilat janë aq të ndryshme, deri të kundërta. Pluraliteti i subjektit të saj të mahnit, dhe kjo shfaqet si atribut i objektit të saj...

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2658

Botuesi: Mitrush Kuteli

Poem kosovar dhe Poemi i Shendaumit, Mitrush Kuteli

Kuteli në këtë poemë shqiptarin kosovar e ngrit nga niveli i përjetimit të robërisë, e kalon npër nivelin e ndriçimit shpirtëror deri te vetëdija për çlirim, gjithnjë duke e vetrrëfyer. E shkruar në vorbullën e ngjarjeve, duke u mbështetur në realitetin e rrotullimeve të ndodhive, poema është një njohje më parë dhe një mj

Çmimi 430 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Kalorësit e shiut, Sadik Bejko

"Nuk është e vështirë të dallosh vargjet e ngrohta, plot mendime, që kanë gjithmonë një rrjedhë të vetvetishme, të Sadik Bejkos... Dhe jam i bindur se nuk e ekzagjeroj aspak po të përmend se shumë vjersha të Sadik Bejkos (...) janë në nivelin e mirë të poezisë sonë në plan nacional". Ismail Kadare

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)