• Banner

Tingujt e shpirtit, Mimoza Pulaj
  • Tingujt e shpirtit, Mimoza Pulaj

Tingujt e shpirtit, Mimoza Pulaj

Vëllimi i Mimoza Pulajt e ka aromën e vet të papërsëritshme. Aromë lirizmi, aromë çiltërsie, aromë dashurie për jetën dhe për vlerat njerëzore që shfaqen në metrikën e goditur të vargjeve (vargje të lira, po që kanë ritmin e tyre dhe që ndjekin mendimin) dhe në veshjen e figurshme që është një me shpirtin e brendshëm të poezisë.

700 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Tingujt e shpirtit/ I suoni dell' anima
Origjinali: Tingujt e shpirtit/ I suoni dell' anima
Gjinia: Poezi
Autori: Mimoza Pulaj
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2015
Fq. 144
Pesha: 0.201 kg.
ISBN: 978-9928-4291-0-0

Koment nga Klara Kodra

Vëllimi i Mimoza Pulajt e ka aromën e vet të papërsëritshme. Aromë lirizmi, aromë çiltërsie, aromë dashurie për jetën dhe për vlerat njerëzore që shfaqen në metrikën e goditur të vargjeve (vargje të lira, po që kanë ritmin e tyre dhe që ndjekin mendimin) dhe në veshjen e figurshme që është një me shpirtin e brendshëm të poezisë.

Mendimi ka gjetur formën e vet që i përgjigjet dhe, pra, vlerën estetike. Në vëllimin e Mimozës vargu është i shkurtër si një frymëmarrje, si një e rrahur zemre. Përforcuar nga dyzimi shpirtëror i heroinës lirike emigrante, shpirtërisht e ndarë midis dy kulturave, që shkruan në gjuhën e vendit mikpritës, po përçon një mendësi shqiptare, ndonëse sipas letrarit francez Zhan Ruslo, "Të gjithë poetët i bashkon njëfarë gjeografie e brendshme që është e vendosur jashtë atdheve të tyre", pra, fryma shqiptare shkrihet në frymën universale. Jo më kot vëllimi është dygjuhësh.

Poezia e Mimozës është dramatike, po jo pesimiste, në dallim nga një frymë e përhapur në mjaft poetë bashkëkohës, ajo ka një nënshtresë optimiste që i vjen, nga një anë, prej traditës, kultit të tokës dhe të familjes dhe, nga ana tjetër, nga besimi tek e ardhmja, te krijimi i një bote më të mirë ku do të triumfojnë ato vlera njerëzore që sot shkelen. Nuk është fjala për një optimizëm naiv që e idealizon realitetin, po për një optimizëm që i ka rrënjët e veta te shpirti shqiptar, njëkohësisht stoik dhe hedonist.

Fragment nga libri

Krahët e dashurisë

Përkundur
për të fundit herë
në krahët e dashurisë
së nënës sime,
nuk munda më të flas
nga frika
se mos prishej
magjia,
përmbytur nga dhimbja
gjithë lot dhe dënesa
shihja si largohej
fëmija
i dheleve të hershme
duke m'u betuar
se nuk do t'ia tregonte
askujt
sekretet tona...
Ndiej ende zërin e saj
që kërkon falje
se nuk mundi
të rrinte më me mua.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Imgur, Skënder Buçpapaj

Skënder Buçpapaj e përfshin të gjithë leksikun e gjuhës shqipe, në mënyrën më elegante supreme, mjeshtër i metforave dhe asosacioneve, mjeshtër i figurave të kuptimit e shqiptimit poetik, mjeshtër i kontrasteve.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Gjuha amë, Besnik Mustafaj

Gjuha Amë, përmbledhja e poezisë sẽ zgjedhur të Besnik Mustafajt, lexohet së pari si ekzaltim i matur i mediumit të tij shprehës gjuhës amtare - modelimin e së cilës, në formë impulsesh meditative, autori e ka nisur rreth dyzet e pesë vite më parë.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

Poezi të zgjedhura, Luljeta Lleshanaku

Poezi të tilla që vijnë si rezultat i një nevojë të brendshme të përzier me imagjinatë, që në dukje s’pyesin fare për lexuesin apo kritikën dhe që sigurisht që nuk u bëjnë fresk atyre, të qarta dhe në masë të madhe të pasforcuara– e çojnë Lleshanakun afër poetëve të mëdhenj të Evropës Qendrore dhe Lindore, si: Ahmatova, Herbert, Holub, Szymborska, Zagajewski

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2336

Botuesi: Skanderbeg Books

Robi i manive, Timo Flloko

Orët e gjata vonë përcjell,Gjumin mposht në rrekje,Mbahu, them, do flesh pa fund,Gjumi është vdekje...! Sa herë ndodh të më mashtrojë,Tinëzisht, si t'ish dehje,I tromaksur ngrihem në çart,Gjumi është vdekje...! Kur më merr, më vë poshtë,Më përhumb në prehje,Nëpë ëndrra druaj, mosZgjimi është vdekje...!

Çmimi 700 Lekë
More
In Stock
Përshtypjet (0)