Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Gjurma e gjethes, Erina Pavle Coku
  • Gjurma e gjethes, Erina Pavle Coku

Gjurma e gjethes, Erina Pavle Coku

SKU001898
Vlerësimi 

Zbritja në sasi

Sasia Zbritje Ju kurseni
3 472,40 Lekë Deri në 1 417,19 Lekë
480,00 Lekë
Sasia
In Stock

Përshkrimi

Titulli: Gjurma e gjethesOrigjinali: Gjurma e gjethesGjinia: PoeziAutori: Erina Pavle ÇokuShtëpia botuese: West Print Viti: 2011 Fq. 160Pesha: 0.17 kgISBN: 978-99956-377-2-9 Mbi librin "Thuajse gjithnjë, sa herë mendohemi e përpiqemi të gjejmë një përse brenda nesh, erëra fryjnë në thellësi të shpirtit tonë e gjethe shpërndahen. Ardhjet e të gjitha mëngjeseve janë të bardha, thuajse të pakapshme dhe lënduese, por na pëlqen të marrim pak qiell kur agu na sjell tejdukshmërinë e jetës.Ritmi i ngjan pothuaj regëtitjes, frymëmarrjes, një vallëzimi me sy të mbyllur e shpirt të lirë.Asgjë s&#39na ndal e asgjë s&#39na e trazon ecjen këmbëzbathur.Kudo ka pemë e ti ke lirinë, sepse ti e ke mundur trupin tënd, qenien tënde të zakonshme. Lartësuar prej kësaj rendjeje ku shpirti fiton e ndjenjat paqtohen, gjurmët e pakapshme të gjallimit janë aty e na rrëfejnë për nesër..." Erina Pavle Çoku   Poezi nga libri Ardhshёm Vij,dhe nuk gjej mё asgjёpaska mbetur vetёm buzёqeshja e mbrameqё lashёkur koha dhimbte nё mua si një sёmbim i sjellë nga vranёsiasi njё dashuri me emёr tё papёshpёritur Erdha,dyert kanё ngjyrёn e zbehtё tё harresёsnuk puthiten mёveçse rёnkojnё nёn prekjen e butё aq sa ditёt qё nuk tё njohaaq sa orёt qё mё mori malli Do tё vij,vjeshtueshёm largёsia rёndohet nё heshtje ditёt ankohen se era fryn e s&#39marrin dot rrugёpёr atje, pёr mbёrritshёm... krejt si zgjimi i njё shpirtikrejt kёndueshёm, mirё e di... Etem pёr ardhje mbёshtillem nё njё pritjekudo, kurdo mund tё tё gjej... Ardhur kam,nё labirintin e shpirtit tim tё tё shёtisty,qё veten pyet ku rrugёtesa ime ёshtё si njёherё...sa njё hap qё vetёm dёgjohet stinёs sё padukshme.   Ardhje e ëngjëllt Ti je bulëza ime,krijesë mahnitëse e çdo mëngjesimë përfshin me vështrimin e pamatshëmqë pyet me kthjelltësinë e ujshme të pafajësisë Ti je qeliza ime e përsosure më dhuron sythe delikate të një frymëmarrjejeqë muzikuar e ka shpirtin tim me ardhjen tëndenë këngëzimin e jetës Ti e përgjallove krejtësinëqë unë ta dua më në fund ajrine të gjej së paku një përse.... Është e imja buzëqeshja jote përkundëse,ndërsa ti vjen me gugatjen e jetës duke më dashurme shikimin e plotë që e nxë shpirtin tim krejt të ngazëllyer Je si një qiell i bukur që emër s&#39i vë dot kushE shqisa ime bëhet vrapuese për në tyteksa dëshirueshëm dua ta rrok qenien tënde të qashtërNë mëkimin e kohës Qumësht i ëmbël i vetëdijesMëton veç diellin e ngrohtë të së tashmese nuk e kursen rrëzëllitjenNdaj keq s&#39më vjen tek i shoh minutat të ngjizene të bëhen lodër për gurgullimën tëndeqë rrokullisur tej e ka lëngatën e përditshmërisë mahitëse Ndjesia e bardhë e prehjes buron nga ty,e ëngjëllt, nanuritëseMund ta mbash në duar fluturimin e shpirtit të mëmësai i përket gjallimit tënd të lëmuarqë ngazëllen ajrin me aromën e paqtë të përqafimitE i ka bërë të gjitha fjalët të heshtenSe asnjëra s&#39di ta thotëardhjen tëndeO sythi im i bekuar!

Detajet e librit
Te tjere
SKU001898
Përshtypjet

Write your review

Gjurma e gjethes, Erina Pavle Coku

Gjurma e gjethes, Erina Pavle Coku

Write your review
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Rruges jam, Besnik Camaj

Përshtypje(t): 0

E di që tash vetëm po thur vargjepor vjen koha që do t'i mpreh mirëe t'i stolis paksa t'i marr për dore sytë kureshtarëe të zbresim bashkë shkallëvetë Shpirtit tim.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001284

Botuesi: Te tjere

Me foli heshtja, Edmond Shallvari

Përshtypje(t): 0

Titulli: Më foli heshtjaPoeziAutor: Edmond ShallvariShtëpia botuese: Globus R.Viti: 2010f. 96Pesha: 0.11ISBN: 978-99956-90-04-5 Poezi nga duart e mendjes!Kur lexoj poezitë e Edmondit më duket sikur jam duke shijuar ca nga to “ushqimet” e

Çmimi 300,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU000715

Botuesi: Te tjere

Pasqyra e Lendes, Ervin Hatibi

Përshtypje(t): 0

Titulli: Pasqyra e LëndësPoeziAutori: Ervin HatibiShtepia botuese: OraViti: 2004f. 98Pesha: 0.1 kg. Mbi librin “Pasqyra e lëndës”, një lloj nonsensi, është faqja e fundit e  librit, por kjo m

Çmimi 450,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000139

Botuesi: Ideart

Strabizem, Arian Leka

Përshtypje(t): 0

Ajo që e bën të bukur poezinë e Arian Lekës, tek "Anija e Gjumit", është afrimi me eksperimentin e avangardës, një çudi kaleidoskopike dhe përpjekje për shpjegimin e epistemës sonë, shenja që e bëjnë këtë krijimtari të jetë unikale.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Toena

Mbi kuaj endrrash, Fatmir R. Gjata

Përshtypje(t): 0

E menduar mirë dhe e krijuar mbi bazën e një sistemi të përpunuar me shumë përkushtim, poezia e Fatmir R. Gjatës shquhet duke filluar nga njësitë më të vogla të strukturës gjuhësore poetike, për të vazhduar te poezia si njësi tërësore, pastaj te përmbledhja si unitet shprehjeje e stili poetik si formë e shqiptimit të botës subjektive të krijuesit.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000867

Botuesi: Te tjere

Lotet e Nimfes, Lediana Paja

Përshtypje(t): 0

Titulli: Lotët e NimfësPoeziAutori: Lediana PajaShtëpia botuese: RozafaVendi dhe Viti: Prishtinë 2008f. 72Pesha: 0.07Mbi autorenLediana Paja u lind në qytetin e Korcës. Atje kreu shkollën fillore dhe gjimnazin. Studimet

Çmimi 300,00 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Onufri

Zoti zbret mbi jasemine, Shqiponja Axhami

Përshtypje(t): 0

Ishin të mbjella të mbara sivjet; mos u habisni pse jam e ngazëllyer gjithmonë mbas të mbjellave. Nëna ime më lindi pas të mbjellave. Kishte kokrra fare misri nëpër mëngët e përvjelura të bluzës kur më lëshoi në shtrojën e vjetër.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Kenge nga Rruga e Farketareve, Ndricim Ademaj

Përshtypje(t): 0

Ditët e miakalojnë si re t'hutueme nën qiellin tand...Nji ditë, prej teje ka me ardhë ai shika me m'lagë, ndoshta me m'mbytë,e ti ke me i pa retë e miaqysh ikin kokuluna për askundndoshta ke me u mallu e me kujtu sa fort t'kam dashtëe sa pak jam rujtë prej dashnisë teme...

Çmimi 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000138

Botuesi: Ideart

Shenjat e dores, Lindita Arapi

Përshtypje(t): 0

…përherë e papre ky zë, timbri i tij plot dritëhije dëgjohet gjithmonë në vargjet e poetes Lindita Arapi, një metrikë e heshtur dhe e fshehtë: (gjithmonë) vazhdueshëm në luhatje, vibrim, shkrirje njësh nga figura në figurë, mes Momentales dhe së Vazhdueshmes, lënie lamtumire dhe Rikthimi; Ludvig Hartinge

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Imgur, Skënder Buçpapaj

Përshtypje(t): 0

Skënder Buçpapaj e përfshin të gjithë leksikun e gjuhës shqipe, në mënyrën më elegante supreme, mjeshtër i metforave dhe asosacioneve, mjeshtër i figurave të kuptimit e shqiptimit poetik, mjeshtër i kontrasteve.

Çmimi 900,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000588

Botuesi: OMSCA-1

Nene Tereza, Mermerime shenjtoreje, poetizoi Visar Zhiti

Përshtypje(t): 0

Duke përfituar nga një zbutje e përkohshme e luftës së klasave, ndryshe nga dy vëllezërit më të mëdhenj, arriti të fitojë një të drejtë studimi në Universitetin e Shkodrës, dega Gjuhë-Letërsi. Në vitin 1979 arrestohet dhe dënohet me 10 vjet burg për agjitacion dhe propagandë, të shprehura në poezitë e tij.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok