• Banner

  • Ka mbaruar
Gjurma e gjethes, Erina Pavle Coku
  • Gjurma e gjethes, Erina Pavle Coku

Gjurma e gjethes, Erina Pavle Coku

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 472 Lekë Deri në 1 417 Lekë
480 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Gjurma e gjethesOrigjinali: Gjurma e gjethesGjinia: PoeziAutori: Erina Pavle ÇokuShtëpia botuese: West Print Viti: 2011 Fq. 160Pesha: 0.17 kgISBN: 978-99956-377-2-9 Mbi librin "Thuajse gjithnjë, sa herë mendohemi e përpiqemi të gjejmë një përse brenda nesh, erëra fryjnë në thellësi të shpirtit tonë e gjethe shpërndahen. Ardhjet e të gjitha mëngjeseve janë të bardha, thuajse të pakapshme dhe lënduese, por na pëlqen të marrim pak qiell kur agu na sjell tejdukshmërinë e jetës.Ritmi i ngjan pothuaj regëtitjes, frymëmarrjes, një vallëzimi me sy të mbyllur e shpirt të lirë.Asgjë s&#39na ndal e asgjë s&#39na e trazon ecjen këmbëzbathur.Kudo ka pemë e ti ke lirinë, sepse ti e ke mundur trupin tënd, qenien tënde të zakonshme. Lartësuar prej kësaj rendjeje ku shpirti fiton e ndjenjat paqtohen, gjurmët e pakapshme të gjallimit janë aty e na rrëfejnë për nesër..." Erina Pavle Çoku   Poezi nga libri Ardhshёm Vij,dhe nuk gjej mё asgjёpaska mbetur vetёm buzёqeshja e mbrameqё lashёkur koha dhimbte nё mua si një sёmbim i sjellë nga vranёsiasi njё dashuri me emёr tё papёshpёritur Erdha,dyert kanё ngjyrёn e zbehtё tё harresёsnuk puthiten mёveçse rёnkojnё nёn prekjen e butё aq sa ditёt qё nuk tё njohaaq sa orёt qё mё mori malli Do tё vij,vjeshtueshёm largёsia rёndohet nё heshtje ditёt ankohen se era fryn e s&#39marrin dot rrugёpёr atje, pёr mbёrritshёm... krejt si zgjimi i njё shpirtikrejt kёndueshёm, mirё e di... Etem pёr ardhje mbёshtillem nё njё pritjekudo, kurdo mund tё tё gjej... Ardhur kam,nё labirintin e shpirtit tim tё tё shёtisty,qё veten pyet ku rrugёtesa ime ёshtё si njёherё...sa njё hap qё vetёm dёgjohet stinёs sё padukshme.   Ardhje e ëngjëllt Ti je bulëza ime,krijesë mahnitëse e çdo mëngjesimë përfshin me vështrimin e pamatshëmqë pyet me kthjelltësinë e ujshme të pafajësisë Ti je qeliza ime e përsosure më dhuron sythe delikate të një frymëmarrjejeqë muzikuar e ka shpirtin tim me ardhjen tëndenë këngëzimin e jetës Ti e përgjallove krejtësinëqë unë ta dua më në fund ajrine të gjej së paku një përse.... Është e imja buzëqeshja jote përkundëse,ndërsa ti vjen me gugatjen e jetës duke më dashurme shikimin e plotë që e nxë shpirtin tim krejt të ngazëllyer Je si një qiell i bukur që emër s&#39i vë dot kushE shqisa ime bëhet vrapuese për në tyteksa dëshirueshëm dua ta rrok qenien tënde të qashtërNë mëkimin e kohës Qumësht i ëmbël i vetëdijesMëton veç diellin e ngrohtë të së tashmese nuk e kursen rrëzëllitjenNdaj keq s&#39më vjen tek i shoh minutat të ngjizene të bëhen lodër për gurgullimën tëndeqë rrokullisur tej e ka lëngatën e përditshmërisë mahitëse Ndjesia e bardhë e prehjes buron nga ty,e ëngjëllt, nanuritëseMund ta mbash në duar fluturimin e shpirtit të mëmësai i përket gjallimit tënd të lëmuarqë ngazëllen ajrin me aromën e paqtë të përqafimitE i ka bërë të gjitha fjalët të heshtenSe asnjëra s&#39di ta thotëardhjen tëndeO sythi im i bekuar!

Detajet e librit
Te tjere
SKU001898
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Lulet e egra, Emil P. Asdurian

Libri "Lulet e egra" përfshin pesëdhjetë e një poezi të zgjedhura. Ideja, ashtu si vetë libri, u ngjiz në vitet 2014 dhe 2015, me rrënjët thellë në një mall për vendlindjen, atë dashuri shpesh të pashprehur, ashtu si dhe të një kohe të vështirë, por tepër romantike, të rinisë sime, kur ndrydhur brenda një muri të betontë të një diktature, që u mundua të...

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Onufri

Poezi të zgjedhura, Luljeta Lleshanaku

Poezi të tilla që vijnë si rezultat i një nevojë të brendshme të përzier me imagjinatë, që në dukje s’pyesin fare për lexuesin apo kritikën dhe që sigurisht që nuk u bëjnë fresk atyre, të qarta dhe në masë të madhe të pasforcuara– e çojnë Lleshanakun afër poetëve të mëdhenj të Evropës Qendrore dhe Lindore, si: Ahmatova, Herbert, Holub, Szymborska, Zagajewski

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Mbi kuaj ëndrrash, Fatmir R. Gjata

E menduar mirë dhe e krijuar mbi bazën e një sistemi të përpunuar me shumë përkushtim, poezia e Fatmir R. Gjatës shquhet duke filluar nga njësitë më të vogla të strukturës gjuhësore poetike, për të vazhduar te poezia si njësi tërësore, pastaj te përmbledhja si unitet shprehjeje e stili poetik si formë e shqiptimit të botës subjektive të krijuesit.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001761

Botuesi: Te tjere

Eliksir dashurie, Ahmet Mehmeti

Vëllim poetik me tematikë të larmishme ku dominojnë motivet patriotike, erotike, filozofike. E veçanta e këtij vëllimi është figuracioni i larmishëm, ritmika e melodika tingëlluese si dhe stili telegrafik, pa fjalë të tepërta dhe me shumë ndjenja të sinqerta.

Çmimi 300 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000139

Botuesi: Ideart

Strabizem, Arian Leka

Ajo që e bën të bukur poezinë e Arian Lekës, tek "Anija e Gjumit", është afrimi me eksperimentin e avangardës, një çudi kaleidoskopike dhe përpjekje për shpjegimin e epistemës sonë, shenja që e bëjnë këtë krijimtari të jetë unikale.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2658

Botuesi: Mitrush Kuteli

Poem kosovar dhe Poemi i Shendaumit, Mitrush Kuteli

Kuteli në këtë poemë shqiptarin kosovar e ngrit nga niveli i përjetimit të robërisë, e kalon npër nivelin e ndriçimit shpirtëror deri te vetëdija për çlirim, gjithnjë duke e vetrrëfyer. E shkruar në vorbullën e ngjarjeve, duke u mbështetur në realitetin e rrotullimeve të ndodhive, poema është një njohje më parë dhe një mj

Çmimi 430 Lekë
More
Ne gjendje

Pasojat e dashurisë, Albana Shala

E shkruar me kulturë, imagjinatë, ritem dhe rrjedhshmëri poezia e Albana Shalës vjen natyrshëm si një rrëfim intim, personal, e që në të njëjtën kohë është po aq universal, sepse i përket secilit prej nesh.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)