• I ri
Shënime nga shpella, Ag Apolloni
  • Shënime nga shpella, Ag Apolloni

Shënime nga shpella, Ag Apolloni

Bard

Unë dhe Zeusi jemi shpellarë,
perëndi supreme kemi zotin Zjarr.

Ti pyet pse rri në terr e në të ftohtë.  
Besomë se as nën diellin tuaj
s’është më dritë e më ngrohtë. 

600 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Shënime nga shpella
Origjinali: Shënime nga shpella
Gjinia: Poezi
Autori: Ag Apolloni
Shtëpia botuese: Bard Books
Viti: 2022
Fq. 102
Pesha: 0.100 kg.
ISBN: 978-9951-777-65-0
Ky libër është në gjuhën shqipe


Pjesë nga libri

Herezia e Heraklitit

O mik i mjerë,

jam ulur në një gur
dhe po shoh hijen time në mur.

Unë dhe Zeusi jemi shpellarë,
perëndi supreme kemi zotin Zjarr.

Ti pyet pse rri në terr e në të ftohtë.  
Besomë se as nën diellin tuaj
s’është më dritë e më ngrohtë.  

Barku i malit ka boll zjarr të zi,
por shpirti yt ka shumë lagështi.  

I ndava rrugët me politikanët dhe poetët.
Të parët mendojnë veç për vete,
s’e kuptojnë as fjalën politikë;
të dytët merren tepër me dialektin,
ndërsa unë me dialektikë.  
Ti dhe shokët e tu thatë se do të sillni faos,
por unë rreth e rrotull shoh vetëm kaos.

Detajet e librit
Bard

Referencat specifike

isbn
9789951777650
ean13
9789951777650
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Onufri

Në orën moderne të Perëndive, Nurie Emrullai

E tërë poezia e Nuries është në thelb dashuri, një dashuri që e shumfishon veten. Madje edhe zgjatimet e inatit e protestës ndaj mendësisë "maçiste", ndaj fatthënës kursimtare kundruall gruas, s'janë veçse prodhime të një dashurie elementare, të një dashurie që e sheh me keqardhje botën e dalë boje e që vjen si grumbullim i vjetër, i brezit të gjyshes, i...
700 Lekë
More

Botuesi: Onufri

Qeramikiana, Entela Tabaku

Entela Tabaku u lind në Shkodër më 1971. Nga viti 1998 jeton dhe punon në Suedi. Ka botuar katër përmbledhje me poezi si edhe një sërë botimesh studimore dhe përkthimesh nga suedishtja.
800 Lekë
More

Referenca: SKU000117

Botuesi: Ideart

Anija e gjumit, Arian Leka

Poezia e Arian Lekës, tek libri "Anija e gjumit", është sfidë magjepsëse për aventurë krijimi, kumte e zëra plot vibrime të brendshme, drithërima befasish, frike, gëzime e trishtime që frymojnë bashkë.
500 Lekë
More

Botuesi: Toena

Fluturimi i korbave, Bardhyl Londo

I drejtpërdrejtë në komunikim, me një këndvështrim qytetar që i shmanget patetikës, qibar në fjalë por jo i sofistikuar në konceptime, Bardhyl Londo është poet me zemrën në dorë. Ai është nga ata poetë që kanë tharm të fortë krijues, çka do të thotë afatgjatë, prandaj pavarësisht nga mosha, talenti i tyre nuk fiket.
700 Lekë
More

Referenca: SKU000549

Botuesi: OMSCA-1

Thesaret e frikës, Visar Zhiti

"Thesaret e frikës" simbolizon metaforën e njeriut, krijuesit, jetën e tij, sakrificën dhe ngadhënjimin, në luftë të përhershme me padrejtësinë, me të keqen dhe vandalizmin e sistemit që përshkruhet pak a shumë si një dramë tragjikomike, madje e brishtët sepse e brishtë ishte jeta e poetit.
500 Lekë
More

Botuesi: Te tjere

It is you searching for you, Ilda Dashi

I am ultimately as unknown to myself, as you are to yourself. We are each like unsolved puzzles that are longing to be found and solved. We are each like empty scripts that are waiting to be written upon, poems that are screaming to be composed or lyrics yet to be sung.
1 200 Lekë
More

Botuesi: Toena

Qielli s'pranon arna, Anila Kruti

"Qielli s'pranon arna" titullohet përmbledhja e tretë me poezi e autores Anila Kruti. Si nëntitull shoqërues i librit vjen emërtesa 99 poezi lirike, ku disa prej tyre janë pa titull dhe, pjesa më e madhe emërtohet, i cili qysh në krye përthekon profilin e saj, si lëvruese zelltare e lirikës së larmisë.
400 Lekë
More
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Albas

Kësulëkuqja, përrallë për të rritur, Ag Apolloni

Ky roman flet për një Kësulëkuqe koketuese dhe një Ujk të sëmurë. është një histori e dashurisë dhe një shëtitje nëpër pyllin magjik të tregimtarisë, ku personazhet futen shtigjeve të mitologjisë, përrallës, religjionit dhe animacionit. Ulërimat dhe psherëtimat, lehjet dhe blegërimat vijnë si një përballje alegorike që zgjon jehun e egërsisë brenda nesh.
750 Lekë
More