• Banner

  • Çmim i zbritur
E pashe boten, Leom
  • E pashe boten, Leom

E pashe boten, Leom

2352

E pashë botënIsh një kupolë e trishtëQë shtrihejSi një gjethe e dhimbjesE pakuptueshme si një hijeQë lë pas të vërteta pa shkakE bukur si një hije me nurin eGjithë njerëzisë veshurE pashe botën,Duke qarë dhe të qeshur.

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 335 Lekë Deri në 1 005 Lekë
400 Lekë
340 Lekë Ruaj 15%
Sasia
In Stock

Përshkrimi

Titulli: E pashë botënOrigjinali: E pashë botënGjinia: PoeziAutori: LeomShtëpia botuese: DudajViti: 2007Fq. 192Pesha: 0.21 kgISBN: 978-99943-0-003-7 Fragment nga libri E pashë botënIsh një kupolë e trishtëQë shtrihejSi një gjethe e dhimbjesE pakuptueshme si një hijeQë lë pas të vërteta pa shkakE bukur si një hije me nurin eGjithë njerëzisë veshurE pashe botën,Duke qarë dhe të qeshur. E pashë botën,Si një përmendoreKu gjithkush bie heroPër një thërrime tokëMuzash të plagosuraE pashë tek sillej vërdallëMe nuanca të fishkura,Ku çdo stinë ish e vetmePorsi vjeshtëE pashë botën të ngriturDhe të thjeshtë. E pashë botën,Kurrë më parë s'kish ndodhurE pashë me njerëzinë e sosur,Dhe pa vlerëKu çdokush rrugësh të saj,Hidhte një mendimMe ngjeshje të gënjeshtrave,Larë me gjurmët e eshtraveE pashtë botënTë mbytur kënetave. E pashë botën në duart e njeriut,Si mes shqyerjesTurbullirë e vdekur,Tek kafshonte qeniet e sajPashë botënMe pushkë në shpinë,Me duar rrjepurSkandalet e saj,Si shi i rrëmbyer, pa pushimE pashë botën të thyerDhe qau shpirti im.  

Detajet e librit
2352
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000767

Botuesi: Onufri

Kristal, Ismail Kadare

(0)

Botimi i librit poetik "Ca pika shiu ranë mbi qelq" të Kadaresë, zgjoi një interes të madh te lexuesi shqiptar. Në përgjigje të kërkesave të shumta të fansave të poezisë, shtëpia botuese "Onufri" po i jep lexuesit një tjetër përmbledhje të poetit, këtë herë me 60 poezi dhe poema të zgjedhura, asnjëra prej të cilave nuk përfshihet në librin e mëparshëm.

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001956

Botuesi: Toena

Shtegtim pulebardhe, Alma Papamihali

(0)

Poetja Alma Papamihali është delikate, e dashuruar, që i qëmton me kujdes motivet dhe i punon me durim vargjet si te gdhendura në filigrane. Por nga ana tjetër, ajo është poete, ku herë - herë në mënyrë të natyrshme merr vrull shpirti bohem.

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000779

Botuesi: Cabej

Sonete, Eqrem Cabej

(0)

Ç'ëndërr kërkoj në ty, o pjekëgjata? Të qënët bashkë, mate qetësie; Harresë bote, kopshte plot me hie. Të qënët vetëm e të larga dhata. Endër të thellë si s'e jep dot nata, As gaz as helm, po gjerësi të qetë. Gurrë të verës ku të shuaj etë; Çdo gjë që humba e çdo gjë që pata...

Çmimi 595 Lekë Çmimi i zakonshëm 700 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2089

Botuesi: Onufri

Lirika mes dy moteve, Martin Camaj

(0)

Në këtë syzim, autori i kësaj përmbledhjeje lirikash nuk qëllimon t'i paraqesë vetveten lexuesve. Nga ana tjetër, poezia nuk lyp shpjegime, edhe ajo flet për veten në atë formë e strukturë që ka. Ka vetëm një trajtë të qëllueme e të drejtë, një radhitje fjalësh, gjithmonë në gjuhën amtare.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001983

Botuesi: Vernon Publishing

Kenge te reja, Migena Ramaj

(0)

Migena Ramaj është një emër i ri në fushën e letrave në shqip me një përfshirje të konsiderueshme në prozë, e veçanërsisht në poezi. Është autore e "Melodia e dashurisë sime", botuar më 2005 dhe ribotuar më 2011; autore e vëllimeve me poezi: "Mesi i dhimbjes", "Midis ëndrrës".

Çmimi 425 Lekë Çmimi i zakonshëm 500 Lekë
More
In Stock
chat Përshtypjet (0)