• Banner

  • I ri

Quaderni, Koçi Petriti

rej ngasjes lodërtare papritur lodrat plasën,
Sikur jehon’ e luftës, mbas vitesh erdh së largu,
Fëmia ndërroi formën, fuqit’ e tij gajasën
Nga coprat e metalta, në copra mishi e gjaku.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Quaderni
Origjinali: Quaderni
Kategoria: Poezi
Autori: Koçi Petriti
Botues: Maluka
Viti: 2015
Pesha: 0.290 kg
ISBN: 978-9928-134-55-4
Ky libër është në gjuhën shqipe


Pjesë nga librin

Nën strehët e një shkëmbi ato i zbuloi shiu,
Mbi to kishte klloçitur kaq herë porpolloku,
Një ditë përmbi “lodrat” buzqeshje e diellit ngriu,
Një ditë atje u zgjatën dy doçka çamarroku…

Dy doçka kureshtari një dit’ atje u zgjatën,
Me ligj të pakuptushëm vajtonin zogj e plepa,
Me gishta të padukshëm dëshira që mbjell natën
Ia fshehu ato bomba fëmijës nëpër xhepa.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2341

Botuesi: Toena

Shen Shiu, Bardhyl Londo

Bardhyl Londo është një nga poetët më të mëdhenj bashkëkohorë dhe do të thoja nga më modernët. Forca morale e një kulture letrare (dhe jo vetëm letrare) e dhënë nëpërmjet mënyrave shprehëse me një semantikë tejet të thjeshtë, si dhe aftësia për të bërë poetike shprehjen e thjeshtë, është padyshim mjeshtëri e spikatu

Çmimi 400 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001956

Botuesi: Toena

Shtegtim pulebardhe, Alma Papamihali

Poetja Alma Papamihali është delikate, e dashuruar, që i qëmton me kujdes motivet dhe i punon me durim vargjet si te gdhendura në filigrane. Por nga ana tjetër, ajo është poete, ku herë - herë në mënyrë të natyrshme merr vrull shpirti bohem.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Dritëro

Prit edhe pak, Dritëro Agolli

Aspak s'e kisha menduar se do të botoja tani edhe një libër tjetër me vjersha në një kohë, kur i kam kaluar të 80 – të vitet dhe kur, siç i thotë Nilo Milto Sotir Gurrës "ata andej nga varrezat po na e bëjnë me sy".

Çmimi 950 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2349

Botuesi: Te tjere

Rabini i pasy, Lisandri Kola

Zhapiku u kulaç si kushëriri tjetër pa këmbë mbi do gjethe të kthyera në pleh kur pa ballin tim. Fillova t'i flas. Unë jam një shpirt i rilindur. I njoh mirë dhëmbët e tu. Ati im ish shkrimtar i pafe; vëllai një flokëpërdredhur mbi supe. Nëna ishte një mbretëreshë e martuar rishtas. Unë jam kripë e futur mishit për njerëzit.

Çmimi 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2940

Botuesi: Onufri

Njeriu ne sfere, Myftar Gjana

Ajo më kërkon zinxhirë të artë,Varëse dhe parfume,Pasdite familjare dhe llomotitje,Ndërsa unë sjella nga udhët e gjata ajroreLule, albume, libra në gjuhë të huaj,Të pluhurosura me kundërmim qytetërimesh.

Çmimi 500 Lekë
More
In Stock
Përshtypjet (0)