• Banner

Shen Shiu, Bardhyl Londo
  • Shen Shiu, Bardhyl Londo

Shen Shiu, Bardhyl Londo

2341
Vlerësimi 
Bardhyl Londo është një nga poetët më të mëdhenj bashkëkohorë dhe do të thoja nga më modernët. Forca morale e një kulture letrare (dhe jo vetëm letrare) e dhënë nëpërmjet mënyrave shprehëse me një semantikë tejet të thjeshtë, si dhe aftësia për të bërë poetike shprehjen e thjeshtë, është padyshim mjeshtëri e spikatu

Zbritja në sasi

Sasia Zbritje Ju kurseni
3 394,93 Lekë Deri në 1 184,80 Lekë
400,00 Lekë
Sasia
In Stock

Përshkrimi
Bardhyl Londo është një nga poetët më të mëdhenj bashkëkohorë dhe do të thoja nga më modernët. Forca morale e një kulture letrare (dhe jo vetëm letrare) e dhënë nëpërmjet mënyrave shprehëse me një semantikë tejet të thjeshtë, si dhe aftësia për të bërë poetike shprehjen e thjeshtë, është padyshim mjeshtëri e spikatur...
Titulli: Shën ShiuOrigjinali: Shën ShiuGjinia: PoeziAutori: Bardhyl LondoShtëpia botuese: ToenaViti: 2010fq. 84Pesha: 0.12 kgISBN: 978-99943-1-665-6 Komente mbi autorin "Poezia e Bardhyl Londos doli në pararojë të poezisë së re shqipe, u bë pjesë e qenësishme e saj......si poezi e ditëve tona, moderne, e vlerësuar nga kritika brenda dhe jashtë vendit dhe nga lexuesit e shumtë të saj......kjo poezi u bë klasike e moderne, jo vetëm për nga fryma, prurjet dhe mënyrat e tyre, por edhe për teknologjinë që përdor, elementët e rinj... solli eposin qytetas...Poezia e zgjedhur e Bardhyl Londos është poezi e zgjedhur shqipe..." Visar Zhiti "Bardhyl Londo është një nga poetët më të mëdhenj bashkëkohorë dhe do të thoja nga më modernët... Merita e Londos është shpalosja e forcës nëpërmjet fjalëve sa të gjetura, aq edhe të brishta. Forca morale e një kulture letrare (dhe jo vetëm letrare) e dhënë nëpërmjet mënyrave shprehëse me një semantikë tejet të thjeshtë, si dhe aftësia për të bërë poetike shprehjen e thjeshtë, është padyshim mjeshtëri e spikatur..." Kostantino Marko (Itali) "Pas rikëndimit të poezisë së Visar Zhitit dhe Bardhyl Londos, tek unë, gjithnjë e më tepër po forcohej bindja se poezia bashkëkohore shqipe, është njëra nga poezitë më autentike në qarkun letrar evropian dhe njëra nga prijëtaret që krijohen në Ballkan." Ante Popovski (Maqedoni)  
Detajet e librit
2341
Përshtypjet

Write your review

Shen Shiu, Bardhyl Londo

Shen Shiu, Bardhyl Londo

Bardhyl Londo është një nga poetët më të mëdhenj bashkëkohorë dhe do të thoja nga më modernët. Forca morale e një kulture letrare (dhe jo vetëm letrare) e dhënë nëpërmjet mënyrave shprehëse me një semantikë tejet të thjeshtë, si dhe aftësia për të bërë poetike shprehjen e thjeshtë, është padyshim mjeshtëri e spikatu
Write your review
16 other products in the same category:

Reference: SKU002071

Publisher: Onufri

Dranja, Martin Camaj

Review(s): 0

Title: DranjaOriginal: DranjaCategory: MadrigalAuthor: Martin CamajPublisher: OnufriYear: 2012Pgs. 168Weight: 0.23 kgISBN: 978-99956-87-72-4  

Price ALL700.00
More
In Stock

Reference: 2349

Publisher: Te tjere

Rabini i pasy, Lisandri Kola

Review(s): 0

Title: Rabini i pasyOriginal: Rabini i pasyCategory: PoetryAuthor: Lisandri KolaPublisher: Camaj – PipaYear: 2008Pgs. 82Weight: 0.12 kgISBN: 978-99956-02-54-3

Price ALL200.00
More
There are not enough products in stock