Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Diellit tim, Besnik Camaj
  • Diellit tim, Besnik Camaj

Diellit tim, Besnik Camaj

2509
Vlerësimi 

Edhe nëse larg ti shkonkudo në botë dhe atje jetonti mbetesh prapë ai që jeme shpresë t'kthehesh në fole.

Zbritja në sasi

Sasia Zbritje Ju kurseni
3 493,66 Lekë Deri në 1 480,99 Lekë
500,00 Lekë
Sasia
In Stock

Përshkrimi

Titulli: Diellit tim
Origjinali: Diellit tim
Gjinia: Poezi
Autori: Besnik Camaj
Shtëpia botuese: Konica Color
Viti: 2009
Fq. 128
Pesha: 0.16 kg
ISBN: 978-99956-671-3-9

Mbi autorin

Besnik Camaj rrjedh nga një familje pedagogësh. Është i lindur në Novosellë të Pejës (Fierzë), afër burimit të Drinit të Bardhë më 3 janar 1960. Është rritur me bukuritë që i ka falur natyra e këtij vendi. Fëmijë i një familjeje me traditë arsimdashëse që në bankat e shkollës kishte manifestuar një talent për poezi. Babai i tij kishte kontribuar shumë në disa shkolla në Pejë e rrethinë dhe Malësi të Gjakovës.

Ka kryer gjimnazin matematikor dhe Fakultetin e Elektronikës në Prishtinë. Pastaj ka vazhduar studimet postdiplomike të informatikës në Zagreb, në Stafford dhe në Lozanë. Aktualisht është profesor në lëmin e informatikës grafike në Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Yverdon të Zvicrës.

Ka shkruar poezi sapo e ka mësuar mirë alfabetin, por nuk ka botuar për shkak të ndruajtjes dhe censurës së asaj kohe. Pas luftës së fundit në Kosovë e pa të arsyeshme që t'i përmbledhë poezitë në këtë vëllim. Këto poezi ia kushon lirisë së vendit, ndjenjës dhe shpirtit njerëzor.

Fragmente nga libri

Ti mbetesh ai që je

Edhe nëse larg ti shkon

kudo në botë dhe atje jeton

ti mbetesh prapë ai që je

me shpresë t'kthehesh në fole.

Nëse emrin ti e ndërron

mos mendo se dikë mashtron

jo, jo ti mbetesh prapë ai që je

me çfarëdo emri a tjetër fe.

Dukjen ti nëse e ndërron

mos u fsheh se shumë gabon

se ti mbetesh po ai që je

prore n'vuajtje për atdhe.

Ti mbetesh shqiptar se i tillë ke qenë

mbi ty gjithë të zezat ushtruar janë

ndërruar ta kanë shpesh dhe fenë

por kot se ti mbetesh prapë ai që je

Shqiptar mbi tokë e shqiptar nën dhe.

Mos harro ! - porosia e shenjtë

- Në çdo nisjepër çdo rrugëtim

më kujtohen fjalëte babait tim

që mi thoshte me një ton

"Mos harro, për çka po shkon !

 

" Drini i Bardhë Gurgullon ky Dri

kristal e ka ujin

ah ç'mrekulli.

Freskia e tij

të deh të qeton

tek shkumëzon.

Derdhet rrëke

i bardhë si qumësht

shumë e duam ne.

Dri o lum DriniDrini im i Bardhëvalëzo ti valëzo kurrë mos u ndal. Shpirt, ku je ? Të kërkova anembanëbuzë DrinitVjosës e BunësManastirit e Korçësnë puhitë e liqenit të Ohrittë Strugës e të Shkodrëse deri tek ujëvarat e Mirushës. Të kërkova edhe më tejmbi shpatet e RugovësSharrit e ÇiçavicësMoknës e Brezovicësedhe tej Baba Tomorrittë kërkova deri sa u tretadhe prapë nuk të gjeta. Po ku je hejku je loçka imemos humbe rrugicavetë qytezave të vjetraa rrugëve të saposhtruaratë qyteteve të rejaose ndoshta ke mbeturnë pellgun e ndoj fushetë gjelbëruarja të ka ngrirë ujëburimii ftohtë i shkumbëzuar. Po eja më se të duasi jetën të vërtetëneja se pritja më dërmonmë bën tjetër më shkatërron. E kur në zemërhapin ta dëgjoje di se vjen nuk vonondhe bindem se në mua jetonandaj ejase shpirti shpirtin gjakon.  

Detajet e librit
Te tjere
2509
Përshtypjet

Write your review

Diellit tim, Besnik Camaj

Diellit tim, Besnik Camaj

Edhe nëse larg ti shkonkudo në botë dhe atje jetonti mbetesh prapë ai që jeme shpresë t'kthehesh në fole.

Write your review
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Libri i tiranive, Ismail Syla

Përshtypje(t): 0

Autori ka pranëvënë si një "urdhër" superior e me një renditje të përkryer jetësore, korelative e perspektive para gjërave më të shenjta të njeriut, si Lirisë, Zgjimit, Bukurisë, Lisit, apo Proverbave shqipe, Robërisë, Vetmisë, Kaosit etj., fjalën prozaike "tirani" ose "gjithëpushteshmëri", që përdoret në leksikun e zakonshëm e aktiv, si sundim absolut e...

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Vrima, Rita Petro

Përshtypje(t): 0

Autorja triumfon artistikisht me veprën e saj falë lirisë së egos që ka, jeton diku ku nuk ka smirë, egoizëm, vrasje, kriza, ajo bën jetën nën mbretërinë e pakushte të pasionit, diku në thellësinë e natyrës njerëzore, ku s'ka ideologji as diktaturë, kah nuk ka qarkulluar bibël as kuran.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2331

Botuesi: Botimet Dudaj

Antologji e poezise bashkekohore arbereshe

Përshtypje(t): 0

Në këtë përmbledhje janë paraqitur poezitë më të shquara të poetëve arbëreshë: Dushko Vetmo, Lluka Perone, Vorea Ujko, Karmell Kandreva, Pietro Napolitano, Xhuzepe Skiro di Modika, Xhuzepe Skiro di Maxho, Vinçens Belmonte, Kate Xukaro, Françesko Altimari, Xhuezepe del Gaudio, Matilda Ferraro dhe Enca Skutari.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Te tjere

Fluturim pulebardhash, antologji poetike

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim do të gjeni poezi të poetëve shqiptarë si: Bardhyl Agasi, Doranin Agalliu, Edmond Agolli, Migena Arllati, Ledi Myshketa, Met Dervishi, Mimoza Erebara, Suada Kroi, Bledi Trebicka, Skënder Lazaj etj.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2349

Botuesi: Te tjere

Rabini i pasy, Lisandri Kola

Përshtypje(t): 0

Zhapiku u kulaç si kushëriri tjetër pa këmbë mbi do gjethe të kthyera në pleh kur pa ballin tim. Fillova t'i flas. Unë jam një shpirt i rilindur. I njoh mirë dhëmbët e tu. Ati im ish shkrimtar i pafe; vëllai një flokëpërdredhur mbi supe. Nëna ishte një mbretëreshë e martuar rishtas. Unë jam kripë e futur mishit për njerëzit.

Çmimi 200,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2087

Botuesi: Princi

Heshtjen duke germuar, Romeo Collaku

Përshtypje(t): 0

Romeo Çollaku ka botuar trembëdhjetë libra me poezi, prozë e përkthime nga letërsia greke dhe franceze. Është vlerësuar me çmimin e revistës "Aleph" për përkthimin në vitin 2000, si dhe me çmimet kombëtare "Fan Noli" (për përkthimin, 2007) dhe "Mitrush Kuteli" (për tregimin, 2009). 

Çmimi 500,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU000939

Botuesi: Botime Franceskane

Gjeth e Lule, At Vincenc Prennushi

Përshtypje(t): 0

Titulli: Gjeth e LulePoeziAutori: At Vinçenc PrennushiShtëpia botuese: Botime FrançeskaneVendi dhe Viti: Shkodër, 2006Bazuar te botimi origjinal i vitit 1931f. 180Pesha: 0.32 kgISBN: 9789992798171 Dialekti: Gegnisht

Çmimi 400,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000627

Botuesi: Te tjere

Diku, dike, dikush, Edmond Shallvari

Përshtypje(t): 0

Titulli: Diku...Dikë...Dikush... Poezi Autori: Edmond Shallvari Enti botues: Dija Vendi dhe Viti: Pogradec; Mars, 2008 f. 96 Pesha: 0.07 kg.   Mbi Librin dhe Autorin Edmond Shallvari ka lindur në qytetin e Korçës më 1957. Ka kryer studimet e

Çmimi 300,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU000137

Botuesi: Ideart

Sa pak qiell, Pano Taci

Përshtypje(t): 0

Ndër librat poetikë, autorin e njohim poet që këmbëngul rrugës së trazuar nga Lasgush Poradeci, prej të cilit vazhdon ta “dresojë” dhe “urtojë” muzën e tij poetike. Një kaptinë më vete janë poezitë e tij të “egra”, të cilat e kapërcejnë etikën e epokës sonë, diçka që sëmbis së brendshmi njeriun dhe që mund t

Çmimi 300,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok