Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Sëmundja si metaforë dhe SIDA dhe metaforat e saj, Susan Sontag
  • Sëmundja si metaforë dhe SIDA dhe metaforat e saj, Susan Sontag

Sëmundja si metaforë dhe SIDA dhe metaforat e saj, Susan Sontag

Sontag tregon kancerin siç është me të vërtetë – thjeshtë një sëmundje. Kanceri, argumenton ajo, nuk është një mallkim, asnjë ndëshkim, natyrisht që nuk është arsye për të pasur turp. Është një sëmundje që mund të shërohet me kujdesin e caktuar.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Sëmundja si metaforë dhe SIDA dhe metaforat e saj
Origjinali: Illness as metaphor and AIDS and its metaphors
Gjinia: Mjekesi
Autori: Susan Sontag
Shqipëroi: Zef Simoni
Shtëpia botuese: Shtepia e Librit dhe Korabi
Fq. 216
Pesha: 0.247 kg
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Më 1978, Susan Sontag shkroi Sëmundja si metaforë, një vepër klasike e përshkruar nga Newsweek si “një nga librat më çlirues të kohës.” Sontag ishte vetë një paciente me kancer kur po shkruante librin dhe tregon se si metaforat dhe mitet që rrethojnë sëmundje të caktuara, veçanërisht kancerin, shtojnë jashtëzakonisht shumë vuajtjet e pacientëve dhe shpesh pengojnë kujdesin e duhur për ta. Duke demistifikuar fantazitë që rrethojnë kancerin, Sontag tregon kancerin siç është me të vërtetë – thjeshtë një sëmundje. Kanceri, argumenton ajo, nuk është një mallkim, asnjë ndëshkim, natyrisht që nuk është arsye për të pasur turp. Është një sëmundje që mund të shërohet me kujdesin e caktuar. Më vonë, Sontag e zgjeroi temën në librin e saj për pandeminë e AIDS. Të dy esetë, të cilat vijnë bashkë në këtë libër, kanë pasur ndikim shumë të madh në të menduarit e profesionistëve të shëndetësisë dhe, mbi të gjitha, mbi jetët e mijëra pacientëve.

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Something happened, Joseph Heller

From the bestselling author of Catch-22, Joseph Heller’s wonderfully inventive second novel Something Happened takes a satirical look at business life and American culture.
600 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Te tjere

Dhimitër S. Shuteriqi, Vepra e plotë, vol. 1-9

Vepra e plotë e Dhimitër S. Shuteriqit përfaqëson një botim tepër të rrallë përpara viteve '90. Në këtë vepër të plotë gjenden vepra që nuk janë ribotuar më që pas viteve '90 dhe që përbëjnë një pjesë të rëndësishme të krijimtarisë së Dhimitër S. Shuteriqit.
9 000 Lekë
More
Ka mbaruar