Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
All best sellers
Sëmundja si metaforë dhe SIDA dhe metaforat e saj, Susan Sontag
  • Sëmundja si metaforë dhe SIDA dhe metaforat e saj, Susan Sontag

Sëmundja si metaforë dhe SIDA dhe metaforat e saj, Susan Sontag

Sontag tregon kancerin siç është me të vërtetë – thjeshtë një sëmundje. Kanceri, argumenton ajo, nuk është një mallkim, asnjë ndëshkim, natyrisht që nuk është arsye për të pasur turp. Është një sëmundje që mund të shërohet me kujdesin e caktuar.

ALL800
Quantity
In stock

Description

Title:  Sëmundja si metaforë dhe SIDA dhe metaforat e saj
Original: Illness as metaphor and AIDS and its metaphors
Category: Medicine
Author: Susan Sontag
Translator: Zef Simoni
Publisher: Shtepia e Librit dhe Korabi
Pgs: 216
Weight: 0.247 kg
This book is in Albanian

Mbi librin

Më 1978, Susan Sontag shkroi Sëmundja si metaforë, një vepër klasike e përshkruar nga Newsweek si “një nga librat më çlirues të kohës.” Sontag ishte vetë një paciente me kancer kur po shkruante librin dhe tregon se si metaforat dhe mitet që rrethojnë sëmundje të caktuara, veçanërisht kancerin, shtojnë jashtëzakonisht shumë vuajtjet e pacientëve dhe shpesh pengojnë kujdesin e duhur për ta. Duke demistifikuar fantazitë që rrethojnë kancerin, Sontag tregon kancerin siç është me të vërtetë – thjeshtë një sëmundje. Kanceri, argumenton ajo, nuk është një mallkim, asnjë ndëshkim, natyrisht që nuk është arsye për të pasur turp. Është një sëmundje që mund të shërohet me kujdesin e caktuar. Më vonë, Sontag e zgjeroi temën në librin e saj për pandeminë e AIDS. Të dy esetë, të cilat vijnë bashkë në këtë libër, kanë pasur ndikim shumë të madh në të menduarit e profesionistëve të shëndetësisë dhe, mbi të gjitha, mbi jetët e mijëra pacientëve.

Product Details
16 other products in the same category:

Publisher: Te tjere

Dhiata e Re 1872

Ky botim është një ndër veprat më të rralla të shkrimit në gjuhën shqipe. Një libër tepër i vlefshëm për historinë e Shqipërisë në tërësi dhe veçanërisht në historinë e gjuhësisë shqiptare. Ky botim përbën një gur themelues të shkrimit shqip në historinë tonë.
ALL80,000
More

Publisher: Te tjere

Dhimitër S. Shuteriqi, Vepra e plotë, vol. 1-9

Vepra e plotë e Dhimitër S. Shuteriqit përfaqëson një botim tepër të rrallë përpara viteve '90. Në këtë vepër të plotë gjenden vepra që nuk janë ribotuar më që pas viteve '90 dhe që përbëjnë një pjesë të rëndësishme të krijimtarisë së Dhimitër S. Shuteriqit.
ALL9,000
More