Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 840,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Vepra te zgjedhura, Jani Vreto
  • Vepra te zgjedhura, Jani Vreto

Vepra te zgjedhura, Jani Vreto

Vlerësimi 
450,00 Lekë
360,00 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Vepra të zgjedhura
Gjinia: Vepra e plotë
Autori: Jani Vreto
Shtëpia botuese: Shtëpia Botuese e Librit Politik
Viti: 1973
Fq. 356
Pesha: 0.294 kg.

Mbi librin

Në këtë botim të veprave të Jani Vretos janë renditur:

• Kanonizma e Stambollit
• Istori e Skënderbeut
• Udhë e të shkruaritë të gjuhësë shqip
• Numerëmësonjë
• Për zgjedhjen e të folit ndë të kthyerë (përkthimi)
• "Drita"
• Për të vërtetënë edhe për shkronjenë e së vërtetësë
• Për Gjithëçishtënë dhe për Zon' e jetesë dhe për Njerinë, botën e vogëlë
• Mirëvetija
• Ligjëratë – mbajtur në mbledhje të shoqërisë "Drita"
• Ligjëratë – mbajtur në mbledhje të shoqëritë "Dituri" të Bukureshtit
• Ligjëratë – mbajtur më 13 Maj 1896
• Apollogjija
• Letër Kristo P. Shulit ndë Shkodrë
• Mendime mbi shkrimin e gjuhës shqipe
• Nga letrat e J. Vretos
• Letra që i drejtohen J. Vretos ose kanë lidhje me veprimtarinë e tij

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Vepra te zgjedhura, Jani Vreto

Vepra te zgjedhura, Jani Vreto

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Te tjere

Vepra, Thimi Mitko

Përshtypje(t): 0

Me rastin e 100 vjetorit të botimit të monumentit më të rëndësishëm folklorik të së kaluarës, "Bletës shqiptare", po jepet, bashkë me një ribotim të zgjeruar të kësaj vepre, edhe një përmbledhje e shkrimeve të autorit të saj, rilindësit tonë të shquar, Thimi Mitko.

Çmimi 960,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok
16 produkte të tjera në këtë kategori: