• Banner

Koha për politikë, Grida Duma

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Koha për politikë

Origjinali: 

Gjinia: Monografi

Autori: Grida Duma

Shtëpia botuese: UET Press

Viti: 2019

Fq. 242

Pesha: 0.290 kg

ISBN: 978-9928-236-88-3

Komente mbi librin

Grida Duma hyri në përditshmërinë e jetës publike shqiptare me një sistem të menduari krejt të vetën. Të ri dhe imponues. Libri i saj është konfirmim i një personaliteti të njohur. Mendimi dhe gjykimi i Grida Dumës ka thellësinë e një filozofi, debate dhe polemika zhdërvjellësinë e një sofisti, humori gjithmonë njerëzor dhe i përmbajtur ka kripën e këndshme të mencurisë, fraza elegancës e stilistit. Grida Duma ishte dhe është një zbulim befasues, gjithmonë e lirë e varur nga vetvetja. Ajo dhe kur nuk je në një mendje me të të detyron ta dëgjosh apo ta lexosh deri në fund dhe të mendosh…

                                                                                                                                             Bardhyl London

Një libër i rrallë i letrave tona në fushën e politologjisë. Një skaner i panjohur deri më sot i mundësive dhe prespektivës liberale europiniste të Shqipërisë kështu siç është dhe siç mund të jetë, një ese në rangun e manifestit të liberalizimit shqiptar. Shkruar nga një grua që ka zgjedhur të sjellë realizimin në angazhimin politik.

                                                                                                                                             Prenç Zogaj

Këtë trajtesë të Grida Duma-s, ia vlen ta lexosh që më pas të rrekemi t’iu japim udhë zgjidhjes së çështjeve, në një mënyrë a tjetrën, ndoshta kështu siç sugjeron autorja, për njërën, disa  apo të gjitha çështjet. Hapi i parë është leximi, paskëtaj të tjerat vijnë natyrshëm.

                                                                                                                                               Artan Hoxha

Detajet e librit
UET Press
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000709

Botuesi: Tirana Times

Anarkia qe po troket, Robert D. Kaplan

Demokracitë e reja e të paqëndrueshme në Europën Lindore, lufta e egër fisnore në Afrikë, luftërat civile dhe dhuna etnike në Lindjen e Afërt, përhapja e sëmundjeve dhe kriza e urisë në mbarë botën, për të mos përmendur hendekun e madh që është krijuar nga shtetet e pasura.

Çmimi 890 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000382

Botuesi: Albin

Bajo e Cercizi, Topullaret e Gjirokastres

Bajo Jonuz Topulli, bir i familjes së njohur të Topullarëve të Gjirokastrës, lindi në Sarandë në vitin 1932. Pas shkollimit fillestar dhe aktivizimit në moshë fare të re në veprimtarinë antifashiste, pas çlirimit kreu arsimin e mesëm e atë ushtarak dhe punoi kryesisht në ushtri.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000554

Botuesi: OMSCA-1

Mehdi Frasheri, Kujtime 1913-1933

Mehdi Bej Frashëri ka qenë gjithashtu një protagonist i politikës së viteve '30. Ai ka qenë kryeministër nën Mbretin Zog dhe një njeri jashtëzakonisht i kulturuar. Kujtimet e tij janë një çelës i vlefshëm për të vlerësuar kohën në të cilën ai jetoi, si dhe figurën e Mbretit Zog.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000317

Botuesi: Ideart

Historia e Shqiperise ne shekullin XX, Nina Smirnova

Autorja ruse, Nina Smirnova, ka paraqitur qartazi historinë e Shqipërisë, përmes dëshmive të panjohura më parë, nga arkivat perëndimore dhe ruse në veçanti, si dhe ka shprehur interpretime të reja mbi personalitetet, personazhet, faktet dhe realitetet e shekullit më të trazuar në historinë e shqiptarëve.

Çmimi 1 250 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000355

Botuesi: Shtepia Botuese 55

Historia e shtetit shqiptar 1912 - 2005, Kastriot Dervishi

Në morinë e botimeve për historinë moderne të Shqipërisë, ky botim synon të japë një model të ri, duke u përpjekur të sjelë në nivele të duhura atë që ka të bëjë me kujtesën kombëtare si dhe me nxjerrjen e së vërtetës, pavarsisht nga rrethanat e zhvillimeve politike dhe nga pesha që ka marrë zhvillimi i ngjarjeve.

Çmimi 10 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Artini

Fiset Shqiptare, Robert Elsie

Në të janë përfshirë edhe pasazhet dhe fragmente nga vepra e udhëpërshkruesve të mirënjohur të shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe në fillim të shekullit të njëzet, si, bie fjala, të Edith Durhamit, Baron Franc Nopçës, Johan Georg von Hanit dhe Karl Shtajnmecit, të cilët udhëtuan nëpër rajonet e fiseve, si dhe biografitë e shkurtra të figurave të shquara e të...

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Ndërtimi i shtetit, Francis Fukuyama

Katër vjet pas ndërhyrjes në Afganistan, Shtetet e Bashkuara kanë nxjerrë disa mësime të dhimbshme për ndërtimin e shtetit si në Afganistan, ashtu edhe në Irak. Qasja e SHBA – së për dy vendet përfaqësonte modele të ndryshme zotërimi: Afganistani që përfaqëson një qasje të vijës së lehtë, ndërsa Iraku në një vijë shumë të ashpër.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000231

Botuesi: Onufri

Identiteti Europian i Shqiptarëve, Ismail Kadare

Debati Kadare - Qose, është një epitet për shkëmbimin e gjatë disamujor të akuzave dhe kundërakuzave në planin moral, intelektual dhe politik mes shkrimtarit Ismail Kadare dhe akademikut Rexhep Qosja mbi "Identitetin Kombëtar të Shqiptarëve".

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)