• Banner

Misteri i mjegullës, Fatos Kongoli
  • Misteri i mjegullës, Fatos Kongoli

Misteri i mjellmës, Fatos Kongoli

Rutina e përditshme e inspektorit në agjencinë ku e kanë rekrutuar, tepër larg kësaj ëndrre, trazohet befas një ditë kur një e panjohur enigmatike, të cilën ai e mbiquan Mjellma, i nis një zarf të madh ku kishte një numër zarfesh të tjera dhe në njërin prej tyre, një letër me fakte tronditëse.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Misteri i mjegullës
Origjinali: Misteri i mjellmës
Gjinia: Roman
Autori: Fatos Kongoli
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2022
Fq. 152
Pesha: 0.19 kg
ISBN: 978-9928-348-80-7
Ky libër është në gjuhën shqipe


Mbi librin
Nevi Bardhi, protagonisti i këtij romani të ri të Kongolit, me të përfunduar studimet në matematikë, punon prej pesë vjetësh si inspektor në DPKR (Drejtoria e Përgjithshme e Krimeve të Rënda). Idhulli i tij, që në vite e gjimnazit, ka qenë detekfivi privat me origjinë belge Hercule Poirot, personazhi legjendar i shkrimtares angleze Agata Kristi (Agatha Christie).
Rutina e përditshme e inspektorit në agjencinë ku e kanë rekrutuar, tepër larg kësaj ëndrre, trazohet befas një ditë kur një e panjohur enigmatike, të cilën ai e mbiquan Mjellma, i nis një zarf të madh ku kishte një numër zarfesh të tjera dhe në njërin prej tyre, një letër me fakte tronditëse. Kështu nisi një marrëdhënie e çuditshme midis inspektorit dhe Mjellmës, një qënie sa reale aq edhe virtuale.
Po kush është Mjellma? Çfarë synimesh ndjek ajo duke i vënë në dispozicion inspektorit kohë më kohë, nga fillimi deri në fund, dokumente konfidenciale, që po të bëhen publike mund të shkakojnë tërmete deri në sferat më të larta? Kush është burimi i këtyre dokumenteve?

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001979

Botuesi: EDFA Botime

Fjalor themelor i gjuhës shqipe, Pavli Qesku

Në këtë fjalor do të gjeni: • 11 mijë fjalë bazë dhe 22500 fjalë të prejardhura e të përngjitura• Fjalët "amë" e "bija" në çerdhe• Përkufizime të thjeshta e të qarta, larg ngjyrimeve dhe ndikimeve ideopolitike• 10 mijë barasvlerës të gegërishtes• Krahinorizma gege e toske të shkoqitura

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000294

Botuesi: Cabej

Fjalor i gjuhes shqipe, 1954

Botimi anastatik i Fjalorit të Gjuhës Shqipe të vitit 1954 përkon me 50-vjetorin e daljes në dritë të tij. Në të vërtetë 50-vjet janë shumë pak për të ndërmarrë një botim anastatik të një vepre; por vlerat e këtij Fjalori, pre e letargjisë disadhjetëvjetshe, e bëjnë të domosdoshëm rizgjimin e plotë të tij.

Çmimi 1 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: OMBRA GVG

Fjalor i barbarizmave perëndimore në gjuhën shqipe, Arion Hysenbegas

Fjalori nuk mund të mburret se është shterrues, se përfshijnë të gjitha fjalët e huaja që synojnë të hyjnë e të ngulen në gjuhën shqipe, por ka të drejtë të quhet një përpjekje e pastër, e prirë nga shqiptarizma, e cila dëshiron tu tregojë të gjithë shqiptarëve një të vërtetë të shëmtuar, që rreket të brejë fjalorin e gjuhës amëtare, ta tjetërsojë, ta...

Çmimi 1 100 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)