• Banner

Fjalor i gjuhes shqipe, 1954
  • Fjalor i gjuhes shqipe, 1954

Fjalor i gjuhes shqipe, 1954

SKU000294

Botimi anastatik i Fjalorit të Gjuhës Shqipe të vitit 1954 përkon me 50-vjetorin e daljes në dritë të tij. Në të vërtetë 50-vjet janë shumë pak për të ndërmarrë një botim anastatik të një vepre; por vlerat e këtij Fjalori, pre e letargjisë disadhjetëvjetshe, e bëjnë të domosdoshëm rizgjimin e plotë të tij.

1 800 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Fjalor i gjuhës shqipe 1954
Origjinali: Fjalor i gjuhës shqipe 1954
Gjinia: Fjalor
Autorët: K. Cipo, E. Çabej, M. Domi, A. Krajni, O. Myderrizi
Shtëpia botuese: Çabej
Viti: 2005
Fq. 654
Pesha: 0.951 kg
ISBN: 978-99927-33-49-7

Mbi librin

Përse Fjalorin e 54-ës? Botimi anastatik i Fjalorit të Gjuhës Shqipe të vitit 1954 përkon me pesëdhjetëvjetorin e daljes në dritë të tij, dhe kjo nuk është rastësi. Në të vërtetë pesëdhjetë vjet janë shumë pak për të ndërmarrë një botim anastatik të një vepre, pasi në një lak kohe si ky bëhen zakonisht ribotime të saj; por vlerat e këtij Fjalori, pre e letargjisë disadhjetëvjetshe, e bëjnë të domosdoshëm rizgjimin e plotë të tij.

Shtysë e botimit u bë mungesa e këtij fjalori jo vetëm te përdoruesit e shqipes, por edhe te lavruesit dhe studiuesit e saj- në Kosovë madje patën bërë qysh në vitin 1965 një botim të tillë. Me kohë ksomblat e këtij fjalori të vyer morën gjasat e një objekti antikuariati, të cilin dikush e "huante" ndokund e nuk e kthente më, dikush e trashëgonte nga ndonjë ikanak i ditur, dikush ngjiste me kujdes kopjen e vjetërsuar të shkimur nga përdorimi.

Sikurse dihet për hartimin e këtij fjalori punuan mendjet e gjuhëtarëve më në zë të shqipes: E. Cabej, A. Krajni, O. Myderrizi, M. Domi, nën drejtimin e K. Çipos dhe me bashkëndihmësen e pakursyer të A. Xhuvanit. Ky qe i pari fjalor shpjegues shqip, që u celi shtegun gjithë fjalorëve te tjerë. Si u punua për këtë fjalor?

Mjafton të rrëmosh në historikun e leksikografisë shqiptare dhe menjëherë bëhet e qartë vështirësia që ndeshën hartuesit e Fjalorit në përzgjedhjen dhe sërenditjen e fjalësit. Në atë kohë nuk ishte krijuar ende Kartoteka e leksikut, e cila u ngrit rreth një vit pas daljes në dritë të Fjalorit.

Për pasojë i vetmi truall lëndor mbështetës, paçka se i lëvizshëm dhe jo fort i qëmtueshëm, ishte ai i fjalorëve dialektorë të P. Tases e N. Gazullit, si dhe disa lista fjalësh shqipe të vjetra e të reja, mbledhur nga studiues e amatorë gjuhe prej mbarë vendit. Lidhur me vështirësitë e kësaj pune shkruante Xhuvani: "... kjo punë, mbledhja e fjalëvet të gjuhës së folur jashtë veprave të auktorëvet dhe regjistrimi i tyre në fjalor, nuk ndodh në gjuhët e tjera.

Puna e leksikut të gjuhës sonë është një gjë specifike e gjëndjes se gjuhës sonë dhe ndryshon nga ajo e gjuhëve të tjera, të punuara e të zhvilluara nëpër shekuj pa reshtur. Në veprat e auktorëve të këtyre gjuhëvet kemi një vazhdëri pune të gjuhës në perioda të paprera njërën pas tjetrës, e nëpër këto vepra, që trajtojnë gjithfarë çështjesh e subjekte të çdo gjinie të dijes, gjendet gjithë materiali gjuhësor i një populli.

Në gjuhën tonë nuk e gjejmë gjithë materialin leksikologjik nëpër veprat e auktorëve për mungesë të një vazhdërie në të shkruarit e gjuhës... . Për këto arsye Fjalorit të Gjuhës Shqipe" i është dashur të shtjerë mbrenda shumë fjalë të gjuhës së folur që gjenden jashtë vepravet të shkrimtarëvet e që mbushin nevojë të ndryshme në fushë të dijes e të kulturës".

Detajet e librit
Cabej
SKU000294
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001446

Botuesi: Te tjere

Fjalor i gjuhes shqipe 2006

(0)

Në fjalor janë përfshirë shumë fjalë, shprehje e kuptime që përdoren sot në shqipe dhe që nuk gjenden në fjalorët e mëparshëm shpjegues të shqipes.  Kjo lëndë e re pasuruese, që është nxjerrë nga vljelja leksikore e veprave të letërsisë artistike a shkencore, nga shtypi i përditshëm e periodik, nga fjalorë dygjuhësh, sinonimikë, krahinorë etj, e ka...

Çmimi 2 500 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001979

Botuesi: EDFA Botime

Fjalor themelor i gjuhes shqipe, Pavli Qesku

(0)

Në këtë fjalor do të gjeni: • 11 mijë fjalë bazë dhe 22500 fjalë të prejardhura e të përngjitura• Fjalët "amë" e "bija" në çerdhe• Përkufizime të thjeshta e të qarta, larg ngjyrimeve dhe ndikimeve ideopolitike• 10 mijë barasvlerës të gegërishtes• Krahinorizma gege e toske të shkoqitura

Çmimi 2 000 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

Tekste te vjetra, Rexhep Ismajli

(0)

Ky libër ishte menduar në radhë të parë si krestomaci tekstesh të autorëve shqiptarë të shekullit XVII: Pjetër Budi, Frang Bardhi dhe Pjetër Bogdani, me shënime që lehtësojnë leximin e tyre. Kjo është arsyeja pse tekstet e këtyre autorëve janë paraqitur në gjerësi më të madhe.

Çmimi 900 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2875

Botuesi: Plejad

Studime dhe tekste historike, Giussepe Valentini

(0)

Duket pothuajse e pamundur që të kesh parasysh plotësisht në një përmbledhje të shkurtër publikimet e panumërta të Xhuzepe Valentinit, që kanë si objekt çështjet e historisë shqiptare. Në një periudhë edhe më të hershme shkon përpjekja e Valentinit për të hartuar një kronologji të historisë së shqiptarëve.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001660

Botuesi: Cabej

Elemente te gjuhesise dhe literatures shqipe, Eqrem Cabej

(0)

Ky tekst është përftesë e dijes, por edhe apsionit të Çabejit 27- vjeçar. U hartua më 1934-1935 dhe u botua në 1936. E ribotojmë sot për herë të parë të shtyrë nga dëshira e përtërimjes së misionit të Çabejit për formimin e vetëdijes brezore përmes rizgjimit të interesit ndaj gjuhës e kulturës sonë.

Çmimi 750 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Cabej

Dukuri të shqipes bashkëkohore, Ledi Shamku - Shkreli

(0)

“Dukuri të shqipes bashkëkohore” është një përmbledhje aktesh mbajtur në Takimin Shkencor që Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë, me iniciativë të Rrethit Gjuhësor të Tiranës, organizoi me gjuhëtarin e njohur, prof. Tullio de Mauro në mjediset e Akademisë së Shkencave të Shqipërisë në dt. 5 – 8 tetor 2005.

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Naimi

Elemente te mendesise shqiptare ne frazeologji, Teuta Toska

(0)

Njësitë frazeologjike, në mungesë të dokumenteve të hershme të kulturës së shqipes, vlerësohen prej nesh si një letërsi e hershme, duke u formësuar në nivelin e formës së shprehjes (sipas termit të përdorur nga L.Hjelmslev) pothuajse nga po ato përftesa që e karakterizojnë letërsinë popullore.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2586

Botuesi: Princi

Gjuha e epiroteve te vjeter, Arsim Spahiu

(0)

Arsim Spahiu u lind më 13 dhjetor 1942 në Prizren në një familje lumjane nga Kolesjani. Filloren e kreu në Prizren, dy vjet në Podujevë. Më 1956 – 1960 kreu gjimnazin në Kukës e më pas, në vitet 1961 – 1962 studioi në Fakultetin e Shkencave të Natyrës, dega Fizikë, Universiteti i Tiranës.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)