Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Fjalor i gjuhes shqipe, 1954
  • Fjalor i gjuhes shqipe, 1954

Fjalor i gjuhes shqipe, 1954

SKU000294
Vlerësimi 

Botimi anastatik i Fjalorit të Gjuhës Shqipe të vitit 1954 përkon me 50-vjetorin e daljes në dritë të tij. Në të vërtetë 50-vjet janë shumë pak për të ndërmarrë një botim anastatik të një vepre; por vlerat e këtij Fjalori, pre e letargjisë disadhjetëvjetshe, e bëjnë të domosdoshëm rizgjimin e plotë të tij.

1 800,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Fjalor i gjuhës shqipe 1954
Origjinali: Fjalor i gjuhës shqipe 1954
Gjinia: Fjalor
Autorët: K. Cipo, E. Çabej, M. Domi, A. Krajni, O. Myderrizi
Shtëpia botuese: Çabej
Viti: 2005
Fq. 654
Pesha: 0.951 kg
ISBN: 978-99927-33-49-7

Mbi librin

Përse Fjalorin e 54-ës? Botimi anastatik i Fjalorit të Gjuhës Shqipe të vitit 1954 përkon me pesëdhjetëvjetorin e daljes në dritë të tij, dhe kjo nuk është rastësi. Në të vërtetë pesëdhjetë vjet janë shumë pak për të ndërmarrë një botim anastatik të një vepre, pasi në një lak kohe si ky bëhen zakonisht ribotime të saj; por vlerat e këtij Fjalori, pre e letargjisë disadhjetëvjetshe, e bëjnë të domosdoshëm rizgjimin e plotë të tij.

Shtysë e botimit u bë mungesa e këtij fjalori jo vetëm te përdoruesit e shqipes, por edhe te lavruesit dhe studiuesit e saj- në Kosovë madje patën bërë qysh në vitin 1965 një botim të tillë. Me kohë ksomblat e këtij fjalori të vyer morën gjasat e një objekti antikuariati, të cilin dikush e "huante" ndokund e nuk e kthente më, dikush e trashëgonte nga ndonjë ikanak i ditur, dikush ngjiste me kujdes kopjen e vjetërsuar të shkimur nga përdorimi.

Sikurse dihet për hartimin e këtij fjalori punuan mendjet e gjuhëtarëve më në zë të shqipes: E. Cabej, A. Krajni, O. Myderrizi, M. Domi, nën drejtimin e K. Çipos dhe me bashkëndihmësen e pakursyer të A. Xhuvanit. Ky qe i pari fjalor shpjegues shqip, që u celi shtegun gjithë fjalorëve te tjerë. Si u punua për këtë fjalor?

Mjafton të rrëmosh në historikun e leksikografisë shqiptare dhe menjëherë bëhet e qartë vështirësia që ndeshën hartuesit e Fjalorit në përzgjedhjen dhe sërenditjen e fjalësit. Në atë kohë nuk ishte krijuar ende Kartoteka e leksikut, e cila u ngrit rreth një vit pas daljes në dritë të Fjalorit.

Për pasojë i vetmi truall lëndor mbështetës, paçka se i lëvizshëm dhe jo fort i qëmtueshëm, ishte ai i fjalorëve dialektorë të P. Tases e N. Gazullit, si dhe disa lista fjalësh shqipe të vjetra e të reja, mbledhur nga studiues e amatorë gjuhe prej mbarë vendit. Lidhur me vështirësitë e kësaj pune shkruante Xhuvani: "... kjo punë, mbledhja e fjalëvet të gjuhës së folur jashtë veprave të auktorëvet dhe regjistrimi i tyre në fjalor, nuk ndodh në gjuhët e tjera.

Puna e leksikut të gjuhës sonë është një gjë specifike e gjëndjes se gjuhës sonë dhe ndryshon nga ajo e gjuhëve të tjera, të punuara e të zhvilluara nëpër shekuj pa reshtur. Në veprat e auktorëve të këtyre gjuhëvet kemi një vazhdëri pune të gjuhës në perioda të paprera njërën pas tjetrës, e nëpër këto vepra, që trajtojnë gjithfarë çështjesh e subjekte të çdo gjinie të dijes, gjendet gjithë materiali gjuhësor i një populli.

Në gjuhën tonë nuk e gjejmë gjithë materialin leksikologjik nëpër veprat e auktorëve për mungesë të një vazhdërie në të shkruarit e gjuhës... . Për këto arsye Fjalorit të Gjuhës Shqipe" i është dashur të shtjerë mbrenda shumë fjalë të gjuhës së folur që gjenden jashtë vepravet të shkrimtarëvet e që mbushin nevojë të ndryshme në fushë të dijes e të kulturës".

Detajet e librit
Cabej
SKU000294
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Fjalor i gjuhes shqipe, 1954

Fjalor i gjuhes shqipe, 1954

Botimi anastatik i Fjalorit të Gjuhës Shqipe të vitit 1954 përkon me 50-vjetorin e daljes në dritë të tij. Në të vërtetë 50-vjet janë shumë pak për të ndërmarrë një botim anastatik të një vepre; por vlerat e këtij Fjalori, pre e letargjisë disadhjetëvjetshe, e bëjnë të domosdoshëm rizgjimin e plotë të tij.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001446

Botuesi: Te tjere

Fjalor i gjuhes shqipe 2006

Përshtypje(t): 0

Në fjalor janë përfshirë shumë fjalë, shprehje e kuptime që përdoren sot në shqipe dhe që nuk gjenden në fjalorët e mëparshëm shpjegues të shqipes.  Kjo lëndë e re pasuruese, që është nxjerrë nga vljelja leksikore e veprave të letërsisë artistike a shkencore, nga shtypi i përditshëm e periodik, nga fjalorë dygjuhësh, sinonimikë, krahinorë etj, e ka...

Çmimi 2 500,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001979

Botuesi: EDFA Botime

Fjalor themelor i gjuhes shqipe, Pavli Qesku

Përshtypje(t): 0

Në këtë fjalor do të gjeni: • 11 mijë fjalë bazë dhe 22500 fjalë të prejardhura e të përngjitura• Fjalët "amë" e "bija" në çerdhe• Përkufizime të thjeshta e të qarta, larg ngjyrimeve dhe ndikimeve ideopolitike• 10 mijë barasvlerës të gegërishtes• Krahinorizma gege e toske të shkoqitura

Çmimi 2 000,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU000425

Publisher: Cabej

Shtate vjet prolog, Ledi Shamku - Shkreli

Review(s): 0

Title: Shtatë vjet prolog, rravgime sociolinguistike në lëmë të shqipesOriginal: Shtatë vjet prolog, rravgime sociolinguistike në lëmë të shqipesCategory: LinguisticsAuthor: Ledi Shamku – ShkreliPublisher: ÇabejYear: 2005Pgs. 170Weight: 0.214 kgISBN: 978-99927-33-62-4

Price ALL600.00
More
In Stock

Reference: SKU000937

Publisher: Cabej

Shqipja totalitare, Ardian Vehbiu

Review(s): 0

Title: Shqipja totalitare, tipare të ligjërimit publik në Shqipërinë e viteve 1945-1990Original: Shqipja totalitare, tipare të ligjërimit publik në Shqipërinë e viteve 1945-1990Category: LinguisticsAuthor: Ardian VehbiuPublisher: ÇabejYear: 2009Pgs. 238Weight: 0.291 kgISBN: 978-999-563-5-0-1-5

Price ALL700.00
More
In Stock

Publisher: Te tjere

Albanohellenica, numri 4, 2011

Review(s): 0

Title: Albanohellenica, numri 4, 2011Original: Albanohellenica, numri 4, 2011Category: Philological studiesAuthor: SeveralPublisher: Lidhja Filologjike Shqiptaro - GrekeYear: 2011Pgs. 216Weight: 0.448 kgISBN: 1108-846X

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock