• Banner

Fjalor themelor i gjuhes shqipe, Pavli Qesku
  • Fjalor themelor i gjuhes shqipe, Pavli Qesku

Fjalor themelor i gjuhës shqipe, Pavli Qesku

Në këtë fjalor do të gjeni: • 11 mijë fjalë bazë dhe 22500 fjalë të prejardhura e të përngjitura• Fjalët "amë" e "bija" në çerdhe• Përkufizime të thjeshta e të qarta, larg ngjyrimeve dhe ndikimeve ideopolitike• 10 mijë barasvlerës të gegërishtes• Krahinorizma gege e toske të shkoqitura

2 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Fjalor themelor i gjuhës shqipe
Origjinali: Fjalor themelor i gjuhës shqipe
Gjinia: Fjalor
Autori: Pavli Qesku
Shtëpia botuese: EDFA
Viti: 2008
Fq. 804
Pesha: 1.231 kg
ISBN: 978-99943-920-8-7

Mbi librin

Në këtë fjalor do të gjeni:
• 11 mijë fjalë bazë dhe 22500 fjalë të prejardhura e të përngjitura
• Fjalët "amë" e "bija" në çerdhe
• Përkufizime të thjeshta e të qarta, larg ngjyrimeve dhe ndikimeve ideopolitike
• 10 mijë barasvlerës të gegërishtes
• Krahinorizma gege e toske të shkoqitura

Gabimet që duhet të shmangësh:
• Në përdorimin e fjalëve të vështira
• Në drejtshkrim

S'je i sigurtë
• Si është shumësi i një mbiemri?
• A shkruhet fjala me apo pa të?

S'e di dallimin
• Midis foljeve kalimtare dhe jokalimtare
• Midis mbiemrave e ndajfoljeve të mirëfillta dhe fjalëve që përdoren si mbiemra dhe ndajfolje

Shfleto fjalorin, përgjigjet janë aty! Me këtë fjalor s'ke nevojë të mbash mend të gjitha rregullat e drejtshkrimit!

Detajet e librit
EDFA Botime
SKU001979
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU002056

Botuesi: EDFA Botime

Fjalor anglisht - shqip, Pavli Qesku

Në këtë fjalor do të gjeni:• Mbi 35 mijë fjalë dhe shprehje në gjuhën e folur dhe letrare angleze• Udhëzues për përdorimin e fjalorit• Thjeshtësi në përdorim• Specifikime të fjalëve në fushat ku ato përdoren si në art, shkencë, politikë etj.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2149

Botuesi: EDFA Botime

Fjalor Anglisht - Shqip, Pavli Qesku

70 mijë fjalë bazë e mbi 250 mijë referenca për fusha nga më të ndryshmet, të dhëna të nevojshme gramatikore, udhëzime për shqiptimin sipas sistemit fonetik ndërkombëtar, përkthime modelesh të sprovuara shprehjesh, idiomash e proverbash, leksik modern i shekullit të ri për anglishten britanike e amerikane, fjalët e shqipes me theks të dukshëm.

Çmimi 3 500 Lekë
More
In Stock
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000294

Botuesi: Cabej

Fjalor i gjuhes shqipe, 1954

Botimi anastatik i Fjalorit të Gjuhës Shqipe të vitit 1954 përkon me 50-vjetorin e daljes në dritë të tij. Në të vërtetë 50-vjet janë shumë pak për të ndërmarrë një botim anastatik të një vepre; por vlerat e këtij Fjalori, pre e letargjisë disadhjetëvjetshe, e bëjnë të domosdoshëm rizgjimin e plotë të tij.

Çmimi 1 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: OMBRA GVG

Fjalor i barbarizmave perëndimore në gjuhën shqipe, Arion Hysenbegas

Fjalori nuk mund të mburret se është shterrues, se përfshijnë të gjitha fjalët e huaja që synojnë të hyjnë e të ngulen në gjuhën shqipe, por ka të drejtë të quhet një përpjekje e pastër, e prirë nga shqiptarizma, e cila dëshiron tu tregojë të gjithë shqiptarëve një të vërtetë të shëmtuar, që rreket të brejë fjalorin e gjuhës amëtare, ta tjetërsojë, ta...

Çmimi 1 100 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Toena

Misteri i mjellmës, Fatos Kongoli

Rutina e përditshme e inspektorit në agjencinë ku e kanë rekrutuar, tepër larg kësaj ëndrre, trazohet befas një ditë kur një e panjohur enigmatike, të cilën ai e mbiquan Mjellma, i nis një zarf të madh ku kishte një numër zarfesh të tjera dhe në njërin prej tyre, një letër me fakte tronditëse.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)