• Banner

Gazetaria investiguese, Hugho de Burgh
  • Gazetaria investiguese, Hugho de Burgh

Gazetaria investiguese, Hugho de Burgh

Gazetaria investiguese ka ndihmuar në rrëzimin e qeverive, burgosjen e politikanëve, nxitjen e legjislacionit, zbulimin e gabimeve të gjyqësorit dhe turpërimin e korporatave. Madje edhe sot, kur një pjesë e madhe e medias bashkëpunon fshehurazi me pushtetin dhe kur ligësia dhe sensacioni janë elementë bazë të medias dikur të virtytshme, gazetaria investiguese mund të çohet për të pafuqishmit.

1 000 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Gazetaria investiguese, botimi i dytë
Origjinali: Investigative journalism
Gjinia: Gazetari
Autori: Hugho de Burgh
Shqipëroi: Jorgji Qirjako
Shtëpia botuese: Aiis Tirana Times
Viti: 2014
Fq. 420
Pesha: 0.571 kg.
ISBN: 978-9928-4125-6-0

Mbi librin

Gazetaria investiguese ka ndihmuar në rrëzimin e qeverive, burgosjen e politikanëve, nxitjen e legjislacionit, zbulimin e gabimeve të gjyqësorit dhe turpërimin e korporatave. Madje edhe sot, kur një pjesë e madhe e medias bashkëpunon fshehurazi me pushtetin dhe kur ligësia dhe sensacioni janë elementë bazë të medias dikur të virtytshme, gazetaria investiguese mund të çohet për të pafuqishmit, për të shfrytëzuarit, për të vërtetën.

Gazetaria investiguese na jep një pamje të pakrahasueshme të kësaj pjese vitale të jetës sonë shoqërore: fillesat e saj, gra dhe burra që përcaktuan normat e saj, si edhe arritjet e saj në dekadat e fundit. Në dy kapituj trajtohen lidhjet me ligjin, duke na sjellë informacion të ri, kurse të tjerët merren me teknikat profesionale, sociologjinë dhe mësimin e gazetarisë investiguese. Në një kapitull tjetër, të ri, shqyrtohet influenca e blogosferës në gazetarinë investiguese.

Rasteve të shqyrtuara në botim e parë iu janë shtuar kapituj të rinj: investiguesit dhe metodat që zbuluan kryerjen e torturave ndaj të burgosurve të Irakut, mënyra e trajtimit të vrasjes së Stivën Lorencit në Daily Mail; gazetat sensacionale dhe hetimet e tyre.

Komente mbi librin

"Një libër që të çudit. Jam i habitur që nuk është shkruar më parë, por jam i habitur edhe në qoftë se dikush tjetër mund ta shkruante më mirë."

Roger Cook, The Cook Report, Televizioni Qendror

"Një libër pa të cilin nuk mund të përparojë asnjë student ambicioz i kësaj lënde."

Jon Snow, Channel 4 News

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2703

Botuesi: Plejad

Mbi njeriun, Thoma D'Akuini

Rëndësia e jashtëzakonshme e mendimit d'akunian në historinë e filozofisë qëndron në sistemin e realizuar prej tij të një pasurie të tërë kulturore. Duke u bazuar te mendimi i Aristotelit, të përshtatur e të kristianizuar për së brendshmi, Thoma D'Akuini arriti të formojë një sistem të përbërë nga një rregull përgjigjesh të qarta e përfundimtare.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Dukagjini

Truri i fëmijës, Daniel J.Siegel, Tina Payne Bryson

"Truri i sipërm”, i cili merr vendime dhe vlerëson emocionet, është në ndërtim e sipër deri në mesin e të njëzetave. Dhe veçanërisht të  fëmijët e vegjël, truri i djathtë dhe emocionet e tij priren të sundojnë mbi logjikën e trurit të majtë. Nuk është e çuditshme që fëmijët të shpërthejnë me inat, të grinden ose të rrinë buzëvarur në heshtje.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Stereotipat dhe rolet gjinore, Susan A. Basow

Libri më përfshirës dhe i bazuar në kërkime, që trajtojnë stereotipat dhe rolet gjinore aktualisht të mundshme. I kuptueshëm dhe ndërdisiplinor. Basow e mbështet materialin e vet në psikologji, sociologji, studimet e grave, ekonomi, shkencë politike, antropologji dhe biologji.

Çmimi 1 600 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000019

Botuesi: Botimet Dudaj

Rrota e mundimit, Artan Fuga

Jetojmë në një shoqëri të komunikimit, të mediave, por ende jo në një shoqëri të së vërtetës. Njerëzit nuk e thonë të vërtetën kur iu preken gjëra thelbësore. Thonë të vërteta pa rëndësi, gati banale, shpesh budallallëqe. Nuk përdorin fjalët që duhen, për t'i emërtuar siç duhet gjërat e rëndësishme të jetës. 

Çmimi 850 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Te tjere

Konditat e Lirisë, Ernest Gellner

Kur intelektualët disidentë eurolindorë të 1970 – ave dhe të 1980 – ave përpiqeshin ta përfytyronin çfarë lloji të shoqërisë dëshironin në vend të komunizmit, ata u kthyen prapa në konceptin e shoqërisë civile, një shprehje e vjetruar kjo e rrënjosur aq larg prapa në iluminizëm, saqë shumica e intelektualëve europerëndimorë ia kishte harruar domethënien.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Ligjërata, Jorge Luis Borges

Kështu ndodhi që në moshën 47 vjeç, para meje u hapën perspektivat e një jete të re dhe pasionuese. Udhëtova në veri e në jug të Argjentinës dhe Uruguait, duke mbajtur ligjërata për Swedenborg – un, Blake – un, për mistikët persianë dhe kinezë, për budizmin dhe poezinë gauço, për Martin Buber – in, për Kabalën.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje
Përshtypjet (0)