• Banner

Detyra ne Beograd, Martti Ahtisaari
  • Detyra ne Beograd, Martti Ahtisaari

Detyra ne Beograd, Martti Ahtisaari

Në maj të vitit 1999, Martti Ahtisaarit, presidenti i Finlandës, iu besua detyra e nivelit të lartë, rezultatin përfundimtar të së cilës tërë bota e priste me brengosje dhe tension. 

1 000 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Detyra në Beograd
Origjinali: Tehtàvà Belgradissa
Gjinia: Histori
Autori: Martti Ahtisaari
Shqipëroi: Tuula Nevala, Eset Feka
Shtëpia botuese: Trend
Viti: 2008
Fq. 216
Pesha: 0.30 kg
ISBN: 978-952-92-3812-5

Mbi librin

Në maj të vitit 1999, Martti Ahtisaarit, presidenti i Finlandës, iu besua detyra e nivelit të lartë, rezultatin përfundimtar të së cilës tërë bota e priste me brengosje dhe tension. NATO-ja kishte filluar bombardimet në shakllë të gjerë kundër Jugosllavisë, ndërkaq, kur veprimet ushtarake vazhduan më gjatë sesa ishin planifikuar, u bë e qartë se, për të dalë nga kriza e Kosovës, kërkohej një zgjidhje politike, e cila do t'i kënaqte të gjitha palët.

Ishte koha për diplomaci. Detyra në Beograd është raporti personal i presidentit Ahtisaari për javët kritike të negociatave. Kjo vepër i pasqyron nga afërsia e pazakontë fazat e procesit për paqe në Kosovë dhe jep, njëkohësisht, një përshkrim aktual për politikën ndërkombëtare të kohës së sotme, si dhe mundësitë e diplomacisë së mirë në marrëdhëniet në mes të shteteve të mëdha, të acaruara nga kriza humanitare.

Detyra e presidentit Ahtisaari, si ndërmjetësues për paqe, i autorizuar nga BE-ja, ishte që t'i unifikonte qëndrimet e ndryshme të Perëndimit dhe të Rusisë dhe ta ndalte vazhdimin e konfliktit në Jugosllavi. Në fillim të negociatave, mbi një milion e gjysmë shqiptarë të Kosovës ishin arratisur në vendet fqinje dhe luftimet në krahinë vazhduan ende.

Procesi i paqes filloi me bisedime të rrufeshme, të cilat Ahtisaari i mbajti në Helsinki, në Moskë dhe në Bon, së bashku me Strobe Talbottin, ministër i Punëve të Jshtme të Shteteve të Bashkuara dhe me Viktor Cernomyrdinin, i dërguar i posaçëm i Rusisë për Ballkanin. Para takimit me presidentin e Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviq, Ahtisaari duhej t'i bindte shtetet e mëdha, që kishin mosmarrëveshje në mes veti, për synimet e përbashkëta për paqe.

Presidenti Ahtisaari u kthye nga Beogradi, pas njëzet e katër orëve, duke e sjellë me vete pëlqimin e Millosheviqit për ofertën e paqes. Megjithatë, çështja për ndarjen e detyrave në mes të NATO-s dhe OKB-së, lidhur me udhëheqjen e trupave paqeruajtëse në Kosovë, shkaktoi një konflikt të ri, në të cilën mori pjesë, si palë e re, edhe shteti i tretë i madh, Kina.

Akti i fundit, para hyrjes në fuqi të marrëveshjes për paqe, u luajt në Helsinki, ku presidenti Ahtisaari i ftoi ministrat e punëve të jashtme dhe ata të mbrojtjes të Rusisë dhe të Shteteve të Bashkuara për t'u marrë vesh lidhur me rolin e ushtarëve rusë në kuadër të trupave të KFOR-it.

Detajet e librit
Te tjere
SKU001685
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001950

Botuesi: Buzuku

Flijimi per lirine, Jakup Krasniqi

Ky libër, që po botohet me rastin e 20 - vjetorit të sulmit serb të 30 dhejtorit 1991 në familjen e Adem Jasharit në Prekazin e Poshtëm dhe mbrojtjes së sukessshme të Formacionit të Armatosur të Adem Jasharit, është fryt i një pune më shumë se dhejetëvjeçare.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001951

Botuesi: Buzuku

Pranvera e lirise 81, Jakup Krasniqi

Është ngjarje e shënuar e kohës sonë, ngjarje që me guxim dhe vendosmëri është bërë nismëtare e një kthese të madhe, e cila pas një kohe, sëbashku me Solidarnostin polak, do të bëhen ngjarje udhërrëfyese në gjithë Evropën Lindore.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001952

Botuesi: Buzuku

Guxo ta duash lirine, Jakup Krasniqi

Baza e të gjitha vlerave të Kosovës së re qëndron në gjakun e derdhur për liri. Ky gjak përbën krenarinë tonë, sepse është themeli i Kosovës së lirë e të pavarur, ai përbën njëkohësiht një detyrim për ndëtimin dhe forcimin e atdheut ashtu siç e ëndërronin dëshmorët, ashtu siç na lanë amanetin e fundit.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Toena

Ujku i murrmë. Jeta dhe vepra e Mustafa Qemal Ataturkut, H. C. Armstrong

Ai ishte modeli dhe ideali i tyre. Përveç rëndësisë së madhe historike, ky libër, i botuar për herë të parë në vitin 1933, është gjithashtu një studim magjepsës i një figure jashtëzakonisht komplekse dhe kontradiktore, brenda së cilës vetëdisiplina e hekurt dhe aftësia për vetëbraktisje, qëndronin krah për krah duke përforcuar kësisoj njëra-tjetrën.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001118

Botuesi: Te tjere

Jeta ime... Interviste me Blendi Fevziun

Puna është jeta juaj. E tillë është edhe për Blendi Fevziun, i cili ka sjellë në një libër të përmbledhura 23 intervista të marra në studion e tij. Janë 23 personazhe që drejtpërdrejtë apo indirekt, në mënyrë të dukshme apo të kamufluar kanë dominuar jetën politike dhe publike në Shqipëri. 11 vite komunikim me publikun vjnë në një botim që sjell copëza të...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Toena

Kapitulli i Amerikës, Fatos Kongoli

Kongoli shkruan autobiografinë e tij të dytë teksa shenjat që i ka lënë reagimi ndaj të parës, jo vetëm që nuk i janë shlyer por janë të pashlyeshmne. E megjithatë ai guxon sërish, duke i lënë, ata që s’janë dakord, të qetë në kundështitë e tyre.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Botimet Dudaj

Të lirë, Lea Ypi

Një profesore shqiptare në Shkollën Ekonomike të Londrës trazon Britaninë e Madhe dhe, akoma më shumë, vendin e saj të lindjes, me një autobiografi medituese mbi një adoleshente që del në jetë në vitet e fundit të regjimit komunist. I prezantuar në Tiranë në prani të një numri të lartë politikanësh, kjo autobiografi u bë temë debati jo thjeshtë mbi...

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000883

Botuesi: Onufri

Deri ne oren e fundit, Traudl Junge

Shkrimet e Traudl Junge, që u përkasin viteve 1947-1948, përbëjnë kujtime subjektive dhe këtu janë dhënë në versionin origjinal. Në bashkëpunim me zonjën Junge, teksti është ndryshuar shumë pak, aty ku shiheshin dobësitë, që i ka të vetat një dorëshkrim.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2529

Botuesi: Argeta LMG

Njezet vjet ngaterresa ballkanike, vol. 2, Edith Durham

Për 20 vjet ajo udhëtoi dendur nëpër Ballkan duke u fokusuar më shumë në çështjen shqiptare, që atë kohë ishte një nga zonat më të izoluara e të prapambetura të Europës. Ajo punoi gjerësisht duke pikturuar, shkruar dhe duke mbledhur artin dhe folklorin e zonave nga kaloi. Pavarësisht nga kjo, vetëm shkrimet e saj do t'i jepnin famë të madhe.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001220

Botuesi: OMBRA GVG

Kur dhimbja premton dashuri, Edmond Tupja

Ju jeni prindër të lumtur, besomëni për këtë! Pa viheni veten për një çast në vendin tim: si do të ndiheshit sikur të kishit një fëmijë autik si puna e Gesit tim, ndoshta në gjendje edhe më të rëndë, një fëmijë pa të ardhme, pa asnjë siguri jetike pas vdekjes së prindërve meqënëse shteti e shoqëria shqiptare janë të paaftë t'i marrin ata plotësisht në...

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Naimi

Kisland, roman me fëmini, Ardian-Christian Kycyku

Një linjë më vete e romanit është përndjekja që Gined Enkelana ushtron ndaj Inës dhe ndaj paqartësive të vetvetes. Në fakt, njëherësh me vendosjen e së ashtuquajturës epokë moderne, racat e fuqishme dhe të lashta si ajo shqiptare hyjnë në një betejë të heshtur me veten ose më saktë: me kanosjen e vetëshkatërrimit.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Arti i marrëveshjes së saj: Historia e pathënë e Melania Trampit, Mary Jordan

Imazhi i MelaniaTrampit në librin “Arti i marrëveshjes së saj” është ai i një gruaje të mençur, të fortë, ambicioze, të matur, që di të gjuajë larg. Ndërkohë që burri i saj u bë i famshëm me frazën “arti i marrëveshjes”, në fakt, është ajo që i përdor më mirë levat për të marrë gjithçka do. Kjo është historia e artit të marrëveshjes së saj.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)