Kategoritë

Botuesit

Autorët

Kosova, nje histori e shkurter, Noel Malcolm Shihe të plotë

Kosova, nje histori e shkurter, Noel Malcolm

Historia e Kosovës që nga periudha e pushtimit Romak e deri në ditët e sotme është në fokus të "Kosova: një histori e shkurtër" të historianit anglez Noel Malcolm. Kjo është edhe vepra që e cilësoi atë si më të mirin e autorëve të huaj në konkursin e albanologjisë.

Info shtesë

SKU000636

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë libër në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$28.17

Me ulje çmimi!

-20%

$35.21

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Ceshtje te marrezise, Ismail Kadare

  Ceshtje te...


  Romani "Çështje të marrëzisë" është rikthim në...

 • Shtepia e Mallit, Eqrem Basha

  Shtepia e...


  Eqrem Basha i ka ofruar përherë lexuesit “…një...

 • Vargjet e lira, Novelat e qytetit te Veriut, Migjeni

  Vargjet e...


  Kafshatë që s'kapërdihet asht, or vlla,...

Titulli: Kosova, një histori e shkurtër
Origjinali: Kosovo: A Short History
Gjinia: Histori
Autori: Noel Malcolm
Shqipëroi: Dr. Abdullah Karjakdiu
Shtëpia botuese: Koha Ditore dhe Shtëpia e Librit
Viti: 2001
Fq. 514
Pesha: 0.931 kg.

Mbi librin

Historia e Kosovës që nga periudha e pushtimit Romak e deri në ditët e sotme është në fokus të "Kosova: një histori e shkurtër" të historianit anglez Noel Malcolm. Kjo është edhe vepra që e cilësoi atë si më të mirin e autorëve të huaj në konkursin e albanologjisë.

Dr. Malcolm trajton me objektivitet ngjarjet historike dhe rivlerëson të vërtetën historike të deformuar nga mitet dhe trajtimi tendencioz i historiografisë serbe. "Një histori e shkurtër e Kosovës" është botimi i tretë i historianit pas "Një histori e shkurtër e Bosnjës" dhe "Origins of english nonsense".