• Banner

  • Ka mbaruar
Normat zakonore dhe jeta shoqerore ne Kanunin e Lek Dukagjinit, Xhuzepe Kasteleti, vol. 1
  • Normat zakonore dhe jeta shoqerore ne Kanunin e Lek Dukagjinit, Xhuzepe Kasteleti, vol. 1

Normat zakonore dhe jeta shoqërore në Kanunin e Lek Dukagjinit, Xhuzepe Kasteleti, vol. 1

Studimi i Kanunit të Lek Dukagjinit është padyshim me rëndësi të madhe të drejtpërdrejtë dhe të posaçme pasi, duke qenë se normat zakonore të tij janë shprehje e brendshme dhe e vetvetishme e vetëdijes popullore, që më parë i ka krijuar dhe më pas i ka jetësuar duke i ushtruar ato.

800 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Normat zakonore dhe jeta shoqërore në Kanunin e Lek Dukagjinit, vëllimi i parë
Origjinali: Consuetudini e vita sociale nelle montagne albanese secondo il Kanun i Lek Dukagjinit
Gjinia: Histori, kulturë
Autori: Xhuzepe Kastelet
Shqipëroi: Qemal Veliaj
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2012
Fq. 192
Pesha: 0.235 kg.
ISBN: 978-9928-06-043-3

Koment nga autori

Studimi i Kanunit të Lek Dukagjinit është padyshim me rëndësi të madhe të drejtpërdrejtë dhe të posaçme pasi, duke qenë se normat zakonore të tij janë shprehje e brendshme dhe e vetvetishme e vetëdijes popullore, që më parë i ka krijuar dhe më pas i ka jetësuar duke i ushtruar ato, njohja e tyre do të mund të na dritësojë dhe të na prijë për të njohur vlerat psikologjike të popullatave malësore, apo të mbarë popullsisë shqiptare nëse dëshirohet më tej, ngaqë ato shprehin me to pjesën më të mirë të mbetur, më të pastër dhe të paprishur, pavarësisht invazionit turk.

Edhe duke mos pasur ndonjë njohje të përthelluar mbi të, të gjithë ata që kanë shkruar për çështje shqiptare nuk rrinë pa folur për Kanunin e Lek Dukagjinit, ndërkohë që profesori ynë i shquar Antonio Baldaçi, i cili kaq shumë dhe kaq mirë ka shkruar për Shqipërinë, i kushton faqe të shumta, në veprën e tij "Albania", një dokumenti të tillë mbresëlënës të vetëdijes juridike dhe shoqërore të malësorëve.

Prof. Thaloci, një studiues mjaft i shquar i çështjeve ballkanike, i cili, së paku sipas njohjeve të mia në lënde, ka studiuar më tepër nga të gjithë Kanunin e Lek Dukagjinit, jep për të një tablo të plotë në botimin e tij të vlertë "Albanische Forschungen" (Gjurmime shqiptare).

Por më tej, me përjashtim të përmbledhjes së Kanunin e Lek Dukagjinit, të hartuar në revistën "Hylli i Dritës" në vitet 1912, 1914 dhe 1921 – 1922 nga At Shtjefën Gjeçovi, dhe të disa studimeve të priftërinjve shqiptarë, një bibliografi e njëmendtë dhe serioze mbi argumentin në fjalë nuk ekziston.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2117

Botuesi: Toena

Kanuni i Laberise

Populli i Labërisë, sikurse i gjithë populli shqiptar, i shquar për atdhedashuri e trimëri, ka bërë qëndresë shekullore dhe luftëra kundër pushtuesve të huaj për liri e pavarësi kombëtare, për të ruajtur vetëqenien, identitetin kombëtar, gjuhën, zakonet e traditat e veta kulturore të trashëguara nga paraardhësit e tyre ilirë

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 9789994368362

Botuesi: Skanderbeg Books

Bujtina me potkua, A. den Doolaard

Rreth shtatëdhjetë vjet më parë shkimtari holandez A. den Doolaard merr udhën nga Selaniku për në Sarajevë, duke përshkuar edhe Shqipërinë. I befasuar, në dejet e tij prej udhëtari jo të zakonshëm, fi llon të lindë një libër, që për dhjetëvjeçarë do të lexohet dhe rilexohej nga breza lexuesish të vendit të tij.

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000294

Botuesi: Cabej

Fjalor i gjuhes shqipe, 1954

Botimi anastatik i Fjalorit të Gjuhës Shqipe të vitit 1954 përkon me 50-vjetorin e daljes në dritë të tij. Në të vërtetë 50-vjet janë shumë pak për të ndërmarrë një botim anastatik të një vepre; por vlerat e këtij Fjalori, pre e letargjisë disadhjetëvjetshe, e bëjnë të domosdoshëm rizgjimin e plotë të tij.

Çmimi 1 800 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: OMBRA GVG

Lekë Matranga, njeriu, koha, vepra, Matteo Mandala

Gjatë rishqyrtimit të kontributeve të sjella nga studiuesit që janë marrë me këtë çështje të bën përshtypje fakti që zbulimi i disa dokumenteve të rëndësishme është bërë krejt rastësisht. Por kësaj bien në sy mangësitë, kufizimet dhe pasaktësitë që karakterizojnë përpjekjet për të rindërtuar qoftë jetën e Lekë Matrangës, qoftë edhe kontekstin historiko –...

Çmimi 4 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000937

Botuesi: Cabej

Shqipja totalitare, Ardian Vehbiu

Deri më tash, analizat me natyrë semantike të Ardian Vehbiut kanë shqyrtuar kryesisht stadet aktuale të repertorit gjuhësor, duke nxjerrë shpesh në pah simptomat e lëngatës nga të cilat vuan përdorimi gjuhor sot, sikundër mangësia fjalore, pasaktësia kuptimore apo huazimet e panevojshme.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Cabej

Shumësi i singularizuar, Eqrem Çabej

Në këtë studim, duke marrë shkas nga fjala vise, autori trajton një sasi këso fjalësh. Ato janë shumëse pjesërisht të ruajtura, pjesërisht të singularizuara. Me këtë mënyrë vështrimi disa fjalë, forma e të cilave gjer tani nuk ka qenë dhe aq e qartë, bëhen më të kuptueshme nga kjo anë, dhe kjo ka rëndësi edhe për etimologjinë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)