• Banner

Pikepamje fetare, doket dhe zakonet e Malcise se Madhe, Franc Nopca
  • Pikepamje fetare, doket dhe zakonet e Malcise se Madhe, Franc Nopca
  • Pikepamje fetare, doket dhe zakonet e Malcise se Madhe, Franc Nopca

Pikëpamje fetare, doket dhe zakonet e Malcisë së Madhe, Franc Nopca

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Pikëpamje fetare, doket dhe zakonet e Malcisë së Madhe
Gjinia: Albanologji
Autori: Franc Nopça
Shtëpia botuese: Eneas
Viti: 2012
Fq. 226
Pesha: 0.273 kg.
ISBN: 978-9928-110-29-9

Përmbajtja e librit

I. Pikëpamje fetare – qenie metafizike dhe mbinjerëzore, perëndimtë dhe gjysmëperënditë
• Luçiferi
• Shën Verbd (Rmoria)
• Perëndesha të sëmundjeve
• Kuçedra – dragoi
• Ora
• Vitore
• Xhindet
• Lugati – Vampiri
• Shtrigat
• Bushtra
• Hijet
• Katallanët
• Plaka e Kroit
• Xhulliu – Gogu
• Kambëziu – Faqeziu
• Syri i keq
A. Fabula (përralla kafshësh)
B. Tregime, përralla e të tjera të këtij lloji
• Djothi dhe Mritha
• Dashu me lëkurën e artë
• I vdekuri mirënjohës
• I pasuri dhe i vobekti
• Mbretëresha e Helmit
• Bashkëshortët koprracë
• Gojëdhëna e Duklanit (Dioklecian)
• Të tre klerikët dhe katallani
• Nasras (Nastradini) dhe pashai
• Plaka e Kroit
II. Veprime fetare
1. Festat
A. Krishtlindja (Kërshëndellat)
B. Veprime kulti
2. Profeti (parashikim)
3. Mënyra e mjekimeve
A. Ushqimi
B. Zbavitjet
C. Zakone të tjera
III. Zakone në raste të veçanta
A. Lindja
1. Emra shqip, sllavisht edhe mundësisht paganë
2. Emra të krishterë
3. Emra muhamedanë
B. Zakone dasme
1. Zakone dasme në Shkodër
2. Dasma në Zadrimë
3. Martesa në Malci
C. Zakone në rast vdekje
1. Varrimet në Shkodër
IV. Përmbledhje

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Akademia e Shkencave

Albanologu i arvanitëve

Prej më shumë se pesë dekadave ai nuk ka reshtur së mbledhuri fjalë, këngë dhe duke zbuluar e gjurmuar të folmen dhe shpirtin e arvanitësve Albanologu grek ndoqi traditën më të vyer të albanologjisë dy shekullor në Greqi, duke i bërë shërbime të çmuara shkencës dhe oririgjinës dhe identitetit kombëtar shqiptar.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Naimi

Prejardhja e shqiptarëve, Shaban Demiraj

Lënda e etnosit përjeton në kohë dhe hapësirë një dinamikë zhvillimi, duke iu nënshtruar në vijimësi shndërrimit, i përftuar ky edhe në sajë të përballjes me komponente që e rrethojnë ose gjëllijnë brenda tij, duke ndarë së bashku atë hapësirë jetike kompakte të bashkësisë etnike në fjalë, që gëzojmë sot të drejtën ta quajmë "shqiptare".

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Naimi

Lef Nosi filolog, Edelajda Cenaj – Çepa

Monografia Lef Nosi filolog: studim historiko-letrar, arkeografik dhe filologjik i dr. Edelajda Cenajt-Çepajt është i pari studim monografik kushtuar trashëgimit dorëshkrimor letrar, publicistik, etnografik, gjuhësor dhe folkloristik të këtij personaliteti të rëndësisë parësore me kontribute shumëplanëshe për kulturën dhe identitetin shqiptar në gjysmën e...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2123

Botuesi: Te tjere

Evolucioni gjuhesor, vol. 2, Robert Thomanikaj

Merita në këto dy libra qëndron edhe se, nëse lexuesi mund të nisë e të lodhet nga analiza e fjalëve të vjetra, ai gjen herë-herë midis kapitujve të pandarë disa analiza etimologjike mbi emra dhe toponime të njohura, të cilat e çlodhin atë.

Çmimi 450 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Cabej

Shumësi i singularizuar, Eqrem Çabej

Në këtë studim, duke marrë shkas nga fjala vise, autori trajton një sasi këso fjalësh. Ato janë shumëse pjesërisht të ruajtura, pjesërisht të singularizuara. Me këtë mënyrë vështrimi disa fjalë, forma e të cilave gjer tani nuk ka qenë dhe aq e qartë, bëhen më të kuptueshme nga kjo anë, dhe kjo ka rëndësi edhe për etimologjinë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2117

Botuesi: Toena

Kanuni i Laberise

Populli i Labërisë, sikurse i gjithë populli shqiptar, i shquar për atdhedashuri e trimëri, ka bërë qëndresë shekullore dhe luftëra kundër pushtuesve të huaj për liri e pavarësi kombëtare, për të ruajtur vetëqenien, identitetin kombëtar, gjuhën, zakonet e traditat e veta kulturore të trashëguara nga paraardhësit e tyre ilirë

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: IDK

Studime shqiptare, Johan Georg von Hahn

Këto fletë janë rezultat i një pune katërvjeçare. Megjithatë këto fletë përmbajnë vetëm copëza, asgjë të përfunduar komplet. Për të përmbledhur të kaluarën dhe të sotmen e Shqipërisë në një tablo të madhe duhen forca dhe mjete të tjera, nga ato që ka patur në dispozicion autori.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: UET Press

Struktura dialektore e shqipes, Bahri Beci

Libri që po i ofrojmë sot lexuesit analizon në mënyrë kritike, në dritën e të dhënave të ADGJSH – së, dukuritë fonetike, gramatikore dhe leksikore të vlerësuara në studimet e derisotme si tipare dalluese të shqipes dialektikore, njësitë dialektikore të pranuara në këto studime (dialektet, nëndialektet, grupet e të folmeve etj.).

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)