• Banner

Fobite, nje udherrefyes i plote, Gregory P. Korgeski
  • Fobite, nje udherrefyes i plote, Gregory P. Korgeski

Fobitë, një udhërrëfyes i plotë, Gregory P. Korgeski

Mos kini më frikë! Ju nuk duhet të lejoni që fobitë që keni të drejtojnë jetën tuaj. Me anë të librit Udhërrëfyes i plotë për fobitë, ju do të mësoni se si të identifikoni, kontrolloni dhe madje edhe të mposhtni fobitë që mund të pështjellojnë jetën tuaj.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Fobitë, një udhërrëfyes i plotë
Origjinali: The Complete Idiot's Guide to Phobias
Gjinia: Psikologji
Autori:Gregory P. Korgeski
Shqipëroi:  Jetmira KërxhaliuArdit Sota
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2011
Fq. 278
Pesha: 0.438 kg.
ISBN: 978-9928-103-16-1

Mbi librin

Sigurisht që ju nuk jeni të painformuar. Ju njihni shumë njerëz që kanë fobi: fobi që fillojnë nga frika e të folurit në publik (glosofobia), nga frika nga fluturimi (aviofobia) e deri te frika nga klounët (koulrofobia) – frikëra që mund të ndikojnë seriozisht në jetën tuaj të përditshme.

Mos kini më frikë! Ju nuk duhet të lejoni që fobitë që keni të drejtojnë jetën tuaj. Me anë të librit Udhërrëfyes i plotë për fobitë, ju do të mësoni se si të identifikoni, kontrolloni dhe madje edhe të mposhtni fobitë që mund të pështjellojnë jetën tuaj. Në këtë Udhërrëfyes të plotë ju do të gjeni:

• Një sqarim të plotë për disa qindra fobi dhe për mënyrën se si ato mund të ndikojnë te ju.
• Një vështrim të hollësishëm të shkaqeve të dobive dhe të mënyrave se si këto frikëra arrijnë në mendjen tuaj.
• Informacion të përditësuar për trajtimet e fundit të fobive: desensitivizimin, terapinë bihejviorale kognitive, terapinë psikodinamike dhe medikamentet.
• Një diskutim praktik të frikërave normale të fëmijërisë dhe këshilla për të ndihmuar fëmijën tuaj t'i përballojë ato.
• Këshilla të dobishme për të përballuar problemet më të rënda dhe informacione shtesë për të vlerësuar nevojën për ndihmë profesionale.

Lërini pas fobitë!

• Të kuptosh fobitë ndaj kafshëve, nga gjarpri deri te macet e më shumë.
• Të kontrollosh më mirë frikën nga stuhitë, përmbytjet dhe nga rreziqe të tjera mjedisore.
• Të mësosh të përballosh fobitë mjekësore, siç është frika nga gjaku.
• Të menaxhosh fobitë që përfshijnë individët dhe grupet e mëdha.
• Të mësosh nëse frika e çuditshme që të ka kapluar, është një fobi apo supersticion.
• Të identifikosh dhe të menaxhosh agorafobinë.
• Të mësosh mënyrat më të mira për të menaxhuar fobitë sociale.
• Të ndihmosh fëmijët se si të përballojnë frikën nga errësira, ankthin nga ndarja dhe fobi të tjera specifike për ta.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Minerva

Shkalla magjike drejt suksesit, Napoleon Hill

Shkalla magjike drejt suksesit është vëllimi ku Hill-i distiloi për herë të parë shtatëmbëdhjetë faktorët që përbëjnë filozofinë e tij të "Ligjit të suksesit", duke zbuluar se si njerëzit mund të bëhen të pasur nëse dëshirojnë vërtet dhe ndërmarrin veprimet e nevojshme përmes shfrytëzimit të intelektit. 

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Botart

Rritja e vajzave, Steve Biddulph

Vajzëria është një mision, një udhëtim për të grumbulluar dijen e nevojshme për të qenë grua. Ne jemi udhërrëfyesit e bijave tona në këtë kërkim. Për ta bërë këna na nevojiten udhërrëfyes të mirë, shembuj të mirë dhe sy të kthjellët.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Onufri

20 e ca, 20 e gjithçka, Christine Hassler

Po vuan nga zhdehja prej pritshmërive? A të mundon mendimi se nuk ke bërë sa duhet? Apo ke bërë gjithçka që mundesh dhe nuk e di se ç'vjen pas kësaj? Nëse ndonjëherë e ke pyetur veten se përse nuk po iu gëzohesh "viteve të mira të jetës" dhe përse ende je e çoroditur për zgjedhjet që ke bërë apo duhet të bësh, ky libër është për ty.

Çmimi 900 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Toena

Divorci, Fanny Cohen Herlem

Fëmijët “vuajnë në heshtje”, ose edhe duke u bërë të zhurmshëm, në këtë mënyrë ata   shpresojnë të dëgjohen apo të vihen re nga prindërit e tyre, të cilët as dëgjojnë, as shikojnë! 

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMBRA GVG

Fjalë për adoleshentët ose kompleksi i karavidhes, Grup Autorësh

Për adoleshentët, Françoise Dolto thotë se janë si karavidhja gjatë shndërrimit, pa zhguall, përballë gjithë rreziqeve dhe me nevojën për të qenë një tjetër. Për t'i ndihmuar në përmbushjen e kësaj metamorfoze, e cila është si një lindje e dytë, F. Dolto, e bija, C. Dolto dhe C. Percheminier kanë shkruar këtë libër.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Shpirti, Brian L. Weiss

Një libër i jashtëzakonshëm për rimishërimin dhe jetët e shkuara, mishëruar në të njëjtin trup, atë të Katerinës, pacientes së dr. Brian Weiss. Një histori plot mister e të panjohura të aq shumë përfolura të teorisë së rishpirtërimit që të fal shpresë për të nesërmen.

Çmimi 900 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Aeditions

Libri i Psikologjisë

A jemi ndryshe nga të tjerët... apo u përshtatemi atyre? Pse kujtojmë dhe pse harrojmë? Si mund ta matim inteligjencën? Këto pyetje e të tjera syresh janë thelbi i punës së mendimtarëve dhe studiuesve më të mëdhenj në botë në fushën magjepsëse të psikologjisë.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pema

Inteligjenca emocionale, Daniel Goleman

Deri në ditën kur psikologu Daniel Goleman botoi këtë libër, njerëzimi ishte i fiksuar me idenë që njeriu duhet të mësojë të zgjidhë ushtrime logjike të komplikuara, sa më shumë dhe sa më shpejt të jetë e mundur, në mënyrë që të jetë i sukseshëm në biznes dhe në jetë. Por a mundet të “zgjidhësh” dashurinë si ushtrim logjik? Inteligjenca emocionale na...

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Përtej parimit të kënaqësisë, Zigmund Frojd

Faktet që na kanë shtyrë të pranojmë sundimin e parimit të kënaqësisë në jetën psikike, gjejnë gjithashtu shprehjen e tyre në hipotezën, sipas së cilës aparati psikik ka prirje për ta mbajtur sasinë e eksitimit të pranishëm në të sa më të ulur apo të paktën konstant.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

As të parët, as të fundit, Esther Perel

Mjafton ky mëkat i vogël që t’i japë fund marrëdhënies së një çifti, lumturisë apo identitetit të tyre: një aferë. Por, edhe pse kaq e përhapur, kjo dukuri kuptohet fare pak. Ky libër nuk flet vetëm për mosbesnikërinë.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)