• Banner

  • Çmim i zbritur
  • I ri

Oksimoron, Maklena F. Nika

Do të dalloja tregimin hyrës “Blu” mbi vetminë, ku ajo përshkruan disa variacione vetmish (vetminë e mërzisë, vetminë e trishtimit, vetminë e nostalgjisë, vetminë e ekzistencës, vetminë e vdekjes) brenda vetmisë së saj, të cilat janë aq të ndryshme, deri të kundërta. Pluraliteti i subjektit të saj të mahnit, dhe kjo shfaqet si atribut i objektit të saj poetik.

700 Lekë
630 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Oksimoron

Origjinali: Oksimoron

Gjinia: Poezi

Autori: Maklena F. Nika

Shtëpia botuese: Toena

Viti: 2020

Fq. 128

Pesha: 0.256 kg

ISBN: 978-9928-327-52-9

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Maklena Nika shfaqet si një ndjeshmëri piktoreske në realitetin e poezisë shqipe. Ajo ka një reagim ndaj ngjyrës (blu, e bardhë, e kadifenjtë, gri), dritës, hijeve dhe reflektimeve plurale brenda së njëjtës brendi.

Do të dalloja tregimin hyrës “Blu” mbi vetminë, ku ajo përshkruan disa variacione vetmish (vetminë e mërzisë, vetminë e trishtimit, vetminë e nostalgjisë, vetminë e ekzistencës, vetminë e vdekjes) brenda vetmisë së saj, të cilat janë aq të ndryshme, deri të kundërta. Pluraliteti i subjektit të saj të mahnit, dhe kjo shfaqet si atribut i objektit të saj poetik. Të njëjtën veti pashë në poezinë e saj rreth dritës: drita e egos, drita e dritës, e ideve, etj (ka ditë / plot dritë e ajër e ngjyrë / ka ditë të diellta e të kthjellta / me kurora të dafinta apo gdhend dritën në ëndrrat e mia).

Kultura shfaqet si nëntekst në metaforën e kësaj poezie. Mediumi - (tjetri) - për përftimin e vetes. Dhe mendimi, bashkë me kufizimin shfaqet si i vetmi lokacion i qenies. Kjo poezi, disa herë e thellë, disa herë prezente, disa herë e njeh frikën, por edhe autoritetin e frikës së vdekjes. Por, në patosin e saj të padukshëm ajo mbetet thellësisht feminine dhe vetëperceptive, thuajse të qenët autentik me ndjenjën është e vetmja përjetësi e qenies simbolike. Pluraliteti i ndjeshmërive për të njëjtin objekt ndjesor, është edhe vetia më origjinale që unë zbuloj në poezinë e krijueses Maklena Nika.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 other products in the same category:

Reference: 2341

Publisher: Toena

Shen Shiu, Bardhyl Londo

(0)

Title: Shën ShiuOriginal: Shën ShiuCategory: PoetryAuthor: Bardhyl LondoPublisher: ToenaYear: 2010Pgs. 84Weight: 0.12 kgISBN: 978-99943-1-665-6

Price ALL400
More
In Stock

Reference: SKU000939

Publisher: Botime Franceskane

Gjeth e Lule, At Vincenc Prennushi

(0)

Title: Gjeth e Lule (Leaves and Flowers)Poezi (Poetry)Author: At Vinçenc PrennushiPublisher: Botime Françeskane, Shkodër, 2006Bazuar te botimi origjinal i vitit 1931 (based on the original publication of 1931)Pgs. 180Weight: 0.32 kgISBN: 9789992798171

Price ALL400
More
Out-of-Stock

Reference: SKU001757

Publisher: Te tjere

Nektar i shpirtit shqiptar, Ahmet Mehmeti

(0)

Title: Nektar i shpirtit shqiptar - Antologji poetike për ÇamërinëOriginal: Nektar i shpirtit shqiptar - Antologji poetike për ÇamërinëCategory: Poetry – AnthologyAuthor: Ahmet MehmetiPublisher: Instituti i Studimeve për Çamërinë & ArbëriaYear: 2007Pgs. 336Weight: 0.40 kgISBN: 978-99943-50-13-1

Price ALL600
More
In Stock

Reference: 2131

Publisher: OMBRA GVG

Cigania, Migena Gjoka

(0)

Title: CiganiaOriginal: CiganiaCategory: PoetryAuthor: Migena GjokaPublisher: Ombra GVGYear: 2007Pgs. 160Weight: 0.20 kgISBN: 978-99943-44-28-4

Price ALL550
More
Out-of-Stock
chat Përshtypjet (0)