• Banner

  • I ri

Gjuha amë, Besnik Mustafaj

Gjuha Amë, përmbledhja e poezisë sẽ zgjedhur të Besnik Mustafajt, lexohet së pari si ekzaltim i matur i mediumit të tij shprehës gjuhës amtare - modelimin e së cilës, në formë impulsesh meditative, autori e ka nisur rreth dyzet e pesë vite më parë.

1 500 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi


Titulli: Gjuha amë
Origjinali: Gjuha amë
Gjinia: Poezi
Autori: Besnik Mustafaj
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2021
Fq. 320
Pesha: 0.573 kg
ISBN: 978-9928-348-52-4
Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Gjuha Amë, përmbledhja e poezisë sẽ zgjedhur të Besnik Mustafajt, lexohet së pari si ekzaltim i matur i mediumit të tij shprehës gjuhës amtare - modelimin e së cilës, në formë impulsesh meditative, autori e ka nisur rreth dyzet e pesë vite më parë.
Estetikisht, ky botim është argumenti më i mirë i mundshëm i poetit për të (ri)nxjerrë më në pah atë që tashmë pranohet gjerësisht kontributin e tij të gjatë në lëvrimin e poezisë lirike si një nga format më delikate e (depresivisht) më të vështira në përhapjen e entuziazmit mendor. Kjo përmbledhje, prej krijimeve më të hershme te poezitë e botuara së voni, reflekton një vizion progresiv të iluminuar së brendshmi prej një empatie të natyrshme. Përqasja e parë e lundrimit në këtë përzgjedhje, më shumë sesa konfrontim me një parabolë grafike që kuantifikon arritjet i ngjan dekodimit të një mozaiku ekfrazik, ku imazhet vijnë nga një zë i veçantë, përherë në përpjekje për t'ishtyrë kufijtë formalë përmes ekzaminimit të kujdesshëm të vetes, botës dhe shoqërisë.

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Berk

Nuk janë sytë e mi, Ervina Halili

Poezia e formuluar nga Ervina është krejt autentike, mbase pikërisht për shkak të shkrirjes në një të disa përvojave dhe mbresave të shfaqura në rrëfimet e përrallave të traditës dhe në kallëzimet e mistikëve sufi të Ballkanit.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2347

Botuesi: Botimet Dudaj

Kurore a kryqezim, Ledi Kacani Myshketa

Ledi Kacani Myshketa, autore e romanit "Muri" dhe e librit me tregime "E përsosur për të vdekur" në krijimtarinë e saj rrëfen thjesht, të tërheq me sinqeritetin, lirshmërinë, gjen ngjarje që bëjnë të njohësh më mirë veten dhe tjetrin, i futet zbërthimit të kontradiktave të shumta, paraprirë nga ndjenjat, i pëlqen përsiatja, m

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001757

Botuesi: Te tjere

Nektar i shpirtit shqiptar, Ahmet Mehmeti

"Nektar i Shpirtit Shqiptar" - Antologji poetike për Çamërinë, ku janë përzgjedhur 136 poete nga të gjitha trevat etnike shqiptare, brenda e jashtë kufijve të sotëm si dhe nga diaspora e vjetër dhe e re, me një shtrirje kohore 500-vjeçare.

Çmimi 600 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU002071

Botuesi: Onufri

Dranja, Martin Camaj

Dranja, emri i veprës eponime persona poetica, një breshkë femër "me një emër gruaje", që është gjithashtu "emri i një vajze të bukur prej vendlindjes së autorit", është një formë dialektikore e emrit Drande, "Trëndafile".

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Lufta e Shejntë, Afroviti Ilo Miçalliu

Afroviti Ilo Miçalliu ka lindur në Durrës në vitin 1982. Ka mbaruar arsimin elartë dega Stomatologji në Universitetin e Mjeksisë në vitin 2007. Ka botuar poezi në gazetën “Muzgu”, bën pjesë në antologjinë poetike “Muzgu” në numrat 9,10,11 dhe 12.

Çmimi 600 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)