Kategoritë

Botuesit

Autorët

Strabizem, Arian Leka Shihe të plotë

Strabizem, Arian Leka

Ajo që e bën të bukur poezinë e Arian Lekës, tek "Anija e Gjumit", është afrimi me eksperimentin e avangardës, një çudi kaleidoskopike dhe përpjekje për shpjegimin e epistemës sonë, shenja që e bëjnë këtë krijimtari të jetë unikale.

Info shtesë

SKU000139

Disponueshëria: Ne gjendje

$5.63

Me ulje çmimi!

-20%

$7.04

Titulli: Strabizëm
Origjinali: Strabizëm
Gjinia: Poezi
Autori: Arian Leka
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2004
Fq. 112
Pesha: 0.189 kg
ISBN: 978-99943-637-7-8

Komente mbi autorin

"Poezia e Arian Lekës, tek libri "Anija e Gjumit", është sfidë magjepsëse për aventurë krijimi, kumte e zëra plot vibrime të brendshme, drithërima befasish, frike, gëzime e trishtime që frymojnë bashkë."

Ali Aliu

"Një poezi e shkruar thellësive dhe e kënduar në lartësi. Arian Leka mendon dhe ndjen gjuhësisht."

Xhevahir Spahiu

"Ajo që e bën të bukur poezinë e Arian Lekës, tek "Anija e Gjumit", është afrimi me eksperimentin e avangardës, një çudi kaleidoskopike dhe përpjekje për shpjegimin e epistemës sonë, shenja që e bëjnë këtë krijimtari të jetë unikale."

Ervin Hatibi

"Arian Leka është magu më pa patetikë. Poezia e tij është më e spikatura e llojit që thyen kanone, një poèsie pure në të gjitha nivelet e saj, kthim i gjuhës në zanafillë, përmes miteve, filozofisë dhe mistikës."

Agron Tufa

"Arian Leka, në dallim nga brezi i vet krijues, spikat sidomos me strukturat muzikore, me të cilat ka "kompozuar", jo thjesht një poezi, por një krijimtari të tërë."

Gentian Çoçoli

"Arian Leka ka një veçanti: konkurron me poetikë, madje më një poetikë të rrallë. Ai mund të quhet poeti i detit dhe i fluturimeve pindarike."

Erion Kristo

Mbi autorin

Arian Leka lindi në Durrës. Ka botuar fillimisht prozë të shkurtër e më pas poezi, ese, romane, përkthime, vjersha për fëmijë dhe ritregime të miteve. Krijimtaria e tij është botuar në revista europiane të letërsisë së re si dhe është vlerësuar me çmime kombëtare e ndërkombëtare.