Kategoritë

Botuesit

Autorët

Legjendat me te bukura Vell. 2, Arian Leka Shihe të plotë

Legjendat me te bukura Vell. 2, Arian Leka

Në vëllimin e dytë të Legjendave flitet për heronjtë mitologjikë, të cilëve s’u mbeti gjurmë tjetër veç bëmave dhe emrit, lavdisë dhe veprave të mira që ata vinin mbi gjithçka. Ata ishin të gjithë bij perëndish, u ngjanin perëndive në shpirt, në shtat e në pamje.

Info shtesë

SKU000125

Disponueshëria: Ne gjendje

Ky është ekzemplari i fundit!

$5.63

Me ulje çmimi!

-20%

$7.04

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Tregime te mocme shqiptare, Mitrush Kuteli

  Tregime te...


  Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli...

 • Prralla Kombetare I, At Donat Kurti

  Prralla...


  Titulli: Prralla KombëtareVëllimi i ParëMbledhë...

 • Pallati i Endrrave, Ismail Kadare

  Pallati i...


  "Pallati i Ëndrrave" është një nga romanet...

Titulli: Legjendat më të bukura, vëllimi i dytë
Origjinali: Legjendat më të bukura, vëllimi i dytë
Gjinia: Përralla, legjenda
Autori: Arian Leka
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2004
Fq. 240
Pesha: 0.244 kg
ISBN: 978-99943-60-46-8

Mbi librin

Në vëllimin e dytë të legjendave flitet për heronjtë mitologjikë, të cilëve s'u mbeti gjurmë tjetër veç bëmave dhe emrit, lavdisë dhe veprave të mira që ata vinin mbi gjithçka. Ata ishin të gjithë bij perëndish, u ngjanin perëndive në shpirt, në shtat e në pamje.

Heronjtë nuk trashëguan prej etërve pavdekësinë, por jetën e bujshme e të mbushur me zulmë dhe trimëri, si për të na dhënë shëmbëlltyra dhe vetëdijen se jeta, kur pasurohet me vepra, është edhe më e vyer se pavdekësia. Ata ishin të vdekshëm, por i pavdekshëm ishte njerëzimi që ruajti kujtimin e tyre.