Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

12 perralla klasike (me figura ilustruese)
  • 12 perralla klasike (me figura ilustruese)

12 perralla klasike (me figura ilustruese)

SKU001606
Vlerësimi 

Në këtë vëllim janë mbledhur rrëfenjat më të bukuara në botë. Rrëfenjat janë shoqëruar me ilustrime mahnitëse, të cilat e bëjnë leximin më të këndshëm. 

1 500,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: 12 përralla klasike (me ilustrime)
Origjinali: 12 përralla klasike
Përralla me figura ilustruese nga: Carlos Busquets
Shqipëroi: Virgjil Muçi
Shtëpia botuese: Aeditions
Viti: 2010
fq. 218
Pesha: 1.107 kg
ISBN: 978-99956-704-7-4

Fragmente nga libri

Rosaku i shëmtuar

Na ishte njëherë një rosë që polli katër rosakë shumë të bukur, por kur u ça veza dhe doli i fundit... "Oh! Ç'rosak i shëmtuar!". Kur Mama Rosa shkonte për të notuar me të vegjlit, atëherë të gjitha kafshët e fermës dilnin për t'i parë:
-Eh, ç'fatkeqësi!
Rosaku më i vogël është më trashaluqi dhe më i shëmtuari!Vëllezërve u vinte turp prej tij:-E sheh, për fajin tënd e gjithë bota na ka qepur sytë e na sheh!

Kësulëkuqja

Kësulëkuqja u nis të shkonte në shtëpinë e gjyshes që ishte sëmurë dhe kish zënë shtratin.
-Rruga e mbarë, bija ime! – e përshëndeti e ëma kur po e përcillte. – Hapi sytë e bëji katër kur të përshkosh pyllin.
Ujku po kalonte atyre anëve dhe e pa vajzën tek nisej. Ujku u dha këmbëve për ta kapur në rrugë e sipër Kësulëkuqen.
-Për ku je nisur, e ëmbla Kësulëkuqe?
-Po shkoj te gjyshja t'i çoj petulla me mjaltë, - u përgjigj Kësulëkuqja.

Borëbardha

Na ishte njëherë një princeshë që ia thoshin emrin Borëbardha. Njerka e kishte zili ngaqë vajza ishte më e bukur se ajo.
-Merre Borëbardhën, shpjere në pyll dhe vrite, - urdhëroi ajo një gjahtar.
Por gjahtari qëlloi që ishte zemërmirë, ndaj me të mbërritur në pyll, i tha vajzës:
-Dëgjo këtu, vogëlushe! Mos u kthe kurrsesi në pallatin e babait.Borëbardha shkoi andej nga e shpinin këmbët derisa pa një shtëpizë të lezetshme.

Shtëpiza prej çokollate

Buzë pyllit na jetonte një druvar i varfër tok me dy fëmijët e tij, Hanselin dhe Gretelin, që e ndihmonin të atin të mblidhte dru. Një ditë prej ditësh, duke u endur nëpër pyll për të mbledhur dru, i zuri nata dhe nuk mundën të ktheheshin në shtëpi.
Të dy fëmijëve u hyri frika në palcë ngaqë kafshët e pyllit, i madh e i vogël, i këqyrnin më kërshëri. Të nesërmen në mëngjes, vëlla e motër, u vunë të kërkojnë rrugën e kthimit në shtëpi. Ec e ec, u zunë sytë një shtëpi të mrekullueshme: çatinë e kishte prej çokollate, oxhaqet prej karameleje dhe muret prej kallamsheqeri.

Hirushja

Hirushja jetonte me njerkën dhe dy bijat e saj. Ato e kishin zili, ngaqë Hirushja ishte shpirtmirë dhe e bukur, dhe e shtrëngonin të punonte gjithë ditën e ditës e të kryente gjithfarë punësh. Një ditë prej ditësh, njerka dhe të bijat u ftuan të merrnin pjesë në një ballo që jepte princi në pallat, por Hirushen nuk e lejuan të shkonte.
Kur mbeti vetëm, Hirushja zuri të qajë për fatin e saj të hidhur. Atëherë iu faneps Zana e i tha:
-Je aq e mirë sa e ke hak të shkosh në ballo!

Piter Pani

Uendi, tok me vëllezërit Huan e Migel, jetonte në një shtëpi në rrethinat e Londrës. Një mbrëmje, kur prindërit kishin dalë, u shkoi për vizitë në shtëpi Piter Pani tok me Zanën që ia thoshin emrin Këmborëza.
-Ejani me mua të shkojmë fluturimthi në vendin e quajtur Kurrëmë, - u tha Piter Pani fëmijëve.
Këmborëza, me anë të pluhurit magjik, hapi një shteg të ndriçuar dhe të tre fëmijët të udhëhequr nga Piter Pani morën udhën për në vendin më të bukur të botës duke fluturuar mbi çatitë e qytetit.

Gishtoja

Gishtoja ishte më i vogli ndër shtatë vëllezërit. Meqë ishin tepër të vobektë dhe s'ua mbushnin dot barkun me bukë, prindërit vendosën t'i çonin në pyll që ta siguronin vetë jetesën. Prindërit ua ndanë djemve në park atë pak ushqim që kishin marrë me vete dhe i përcollën deri në një lirishtë që gjendej mu në mes të pyllit.
Gishtoja i kishte hedhur thërrimet e bukës përtokë gjatë gjithë shtegut që kishin përshkuar, që pastaj të gjenin rrugën e kthimit për në shtëpi.

Bukuroshja e fjetur

Na ishin njëherë një mbret dhe një mbretëreshë që iu përmbushën të gjitha ëndrrat ditën që u lindi një vajzë yll e bukur. Për të festuar pagëzimin e vajzës, ata ftuan të gjitha zanat nga të katër anët e mbretërisë. Po në festë na kishte ardhur edhe një shtrigë e paftuar dhe, për ta prishur gëzimin, u hodh e tha se vogëlushja do të shpohej me majën e furkës dhe do të vdiste.
Po, për fat të mirë, zanat që qenë aty, e zbutën mallkimin dhe thanë:
-Bija juaj nuk do të vdesë, veç do të bjerë në gjumë të thellë, prej të cilit ka për ta zgjuar një princ.

Liza në botën e çudirave

Liza dhe motra e saj kishin shkuar për të kaluar ditën buzë një liqeni. Duke këqyrur natyrën, Lizës i zunë sytë një lepurush të bardhë me çadër dhe orë me zile që po thoshte:
-Jam vonë, jam vonë.
Liza ishte shumë kureshtare për të mësuar për ku ishte nisur lepurushi dhe pse qe me vonesë. Lepurushi hyri në zgavrën e një peme të madhe dhe Liza i ra pas.

Bambi

Të gjitha kafshët e pyllit u mblodhën për të kremtuar lindjen e drenushat Bambi, të birit të princit të shkëlqyer të pyllit. Lepurushi Tambor e mori Bambin dhe e nxori shëtitje që të njihet me të gjitha kafshët e pyllit.
-Shih, Bambi, një flutur! – i tha Tambori.
-Flu – tur, - Bambi rrokëzoi fjalët e lepurushit.Erdhi dimri dhe pylli u mbulua nga çarçafi i dëborës.
Bambi i kishte këmbët të gjata, ndaj dhe mezi rrinte në këmbë. Tambori zbavitej duke i hedhur toptha dëbore, ndërsa Flori, kunadhja, ishte pothuajse gjithë kohën e mbuluar kokë e këmbë nga dëbora.

Maçoku me çizme

Na ishte njëherë një mullixhi që, para se të vdiste, i la trashëgim djalit të madh mullirin, të mesmit një gomar dhe të voglit një maçok... Po që nuk ishte një maçok dosido. Që ta ndihmonte të zotin, maçoku zuri dy mëllenja. Paskëtaj i bëri një vizitë mbretit dhe i tha:
-Madhëri, imzot, markezi i Karabasit, më ka ngarkuar që t'ju jap këtë dhuratë modeste.
Një ditë, kur mbreti kishte dalë për shëtitje tok me të bijën, maçoku e shtyu të zotin në lumë. Ia fshehu teshat dhe kur pa të kalonte atyre anëve karrocën e mbretit, thirri:
-Ndihmë! Ndihmë! Imzot, markezi i Karabasit po mbytet!

Pinoku

Zdrukthtari plak Xhepeto ndërtoi një buratin prej druri që e quajti Pinok. Krijesa e tij ishte kaq e përkryer saqë një Zanë ia shpërbleu mirësinë e i dha jetë buratinit. Ashtu si gjithë moshatarët e tij, Pinoku nisi të shkojë në shkollë. Dhelpra dhe maçoku e panë kur doli nga shtëpia dhe menduan si e si të bëjnë një dorë të mirë parash me të. Dhe e bindën që në vend që të shkonte në shkollë, të shkonte me ta në një teatër kukullash.

  

Detajet e librit
Aeditions
SKU001606
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

12 perralla klasike (me figura ilustruese)

12 perralla klasike (me figura ilustruese)

Në këtë vëllim janë mbledhur rrëfenjat më të bukuara në botë. Rrëfenjat janë shoqëruar me ilustrime mahnitëse, të cilat e bëjnë leximin më të këndshëm. 

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001806

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 1

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë paraqitur përrallat:• Bardha dhe Roza, sipas Vëllezërve Grim• Gishtëza, sipas Hans Kristian Andersenit• Princi dhe jetimja, sipas Vëllezërve Grim• Lëkura nga njëmijë kafshë, sipas Vëllezërve Grim• Pata e artë, sipas Vëllezërve Grim

Çmimi 650,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2420

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 2

Përshtypje(t): 0

Princi Zhabjak, sipas vëllezërve GrimVëllathi e motërza, sipas vëllezërve GrimKëpucët e ballos, sipas vëllezërve GrimMjellmat e egra, sipas Hans Kristian Andersenit

Çmimi 650,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2479

Botuesi: Aeditions

16 perralla klasike

Përshtypje(t): 0

Në këtë botim janë paraqitur përrallat: Lulëkuqja dhe Borëbardha; Fyelltari i Hamelinit; Zana e Dëborës; Flokarta dhe tre arinjtë; Gishtëza; Rojtarja e patave; Ali Baba dhe 40 hajdutët; Sirena e Vogël; Rrobaqepësi i vogël zemërtrim; Ushtari trim prej plumbi; Muzikantët e Bremenit; Tre derrkucët; Gishtoja dhe Vëllaçkoja e motërza.

Çmimi 1 800,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2648

Botuesi: Vellezerit Tafa

Ne boten e perrallave

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: Borëbardha, Rosaku i shëmtuar, Sirena e Vogël, Pinoku, Kësulëkuqja dhe Magjistari i Ozit.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2650

Botuesi: Vellezerit Tafa

Thesari i perrallave

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Llampa e Aladinit", "Bukuroshja dhe Bisha", "Liza në botën e çudirave", "Ushtari prej plumbi", "Katër muzikantët e Bremenit" dhe "Libri i xhunglës".

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2651

Botuesi: Vellezerit Tafa

Perralla te arta

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim janë përmbledhur disa nga përrallat më të famshme për fëmijë si: "Kaçurrelearta", "Xheku dhe farat magjike", "Gërshetëza", "Gishtoja", "Rreth botës për 80 ditë" dhe "Gishtëza".

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Te tjere

E bukura e dheut, Kastriot Mahilaj

Përshtypje(t): 0

Titulli: E bukura e dheutOrigjinali: E bukura e dheutGjinia: PërrallaAutori: Kastriot MahilajShtëpia botuese: EMALViti: 2014Fq. 112Pesha: 0.136 kgISBN: 978-9928-04-184-5

Çmimi 240,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Te tjere

Stiliste mode

Përshtypje(t): 0

Krijoje ti atë veshje! Zgjidh nga modelet me ngjyra veshjet sipas dëshirës dhe ngjiti te figurat e skicuara. Ti mund t'i ngjyrosësh vetë modelet sipas shijes tënde dhe më pas t'u ngjitësh motive, aksesorë apo xixa.

Çmimi 1 150,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Jeronim Stilton, Ato pushime supermiushore në pensionin Miramiushka, libri 23

Përshtypje(t): 0

Për tërë mocarelën e botës, sa shumë aventura më ndodhën para pushimeve! Shpëtova teto Lipën nga zjarri, m’u përmbyt zyra, Mbreti i Patatinave me Djathë më kërcënoi se do të m’i shkulte mustaqet e do të m’i jepte në putër... dhe midhjet e fërguara më ranë plumb në stomak!

Çmimi 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pegi

Jeronim Stilton, Historia e vertete e familjes Stilton

Përshtypje(t): 0

Teto Lipa është një eksperte e vërtetë në punë dashurie!Çarku ëndërron të hapë një restorant supermiushor në Miushëri!Gjysh Torkuatoja mban topin e golfit... thjesht, sepse i del gjithmonë huq!Tea është fotografe me profesion, por këtë radhë e fotografuara do të jetë vetë ajo!Xhaxha Cingun, miushi më koprrac i ishullit!

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001123

Botuesi: Mitrush Kuteli

Piktori i vogel qe bente mrekullira

Përshtypje(t): 0

Titulli: Piktori i vogël që bënte mrekulliraOrigjinali: Skazki starogo siunjaGjinia: PërrallëShqipëroi: Mitrush KuteliShtëpia botuese: Mitrush KuteliViti: 2009Fq. 68Pesha: 0.196 kgISBN: 978-99956-790-2-6

Çmimi 350,00 Lekë
More
Ne gjendje