Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 945,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
Germim ne shpirt, Haris Vongli
  • Germim ne shpirt, Haris Vongli

Germim ne shpirt, Haris Vongli

SKU001924
Vlerësimi 

Zbritja në sasi

Sasia Zbritje Ju kurseni
3 443,66 Lekë Deri në 1 330,99 Lekë
500,00 Lekë
450,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
In Stock

Përshkrimi

Titulli: Gërmim në shpirtOrigjinali: Gërmim në shpirtGjinia: PoeziAutori: Haris VongliShtëpia botuese: Omsca - 1Viti: 2011Fq. 256Pesha: 0.29 kgISBN: 978-99943-41-85-6 Mbi autoren Haris Vongli u lind në Berat më 1986. Mësimet e para i mori në Liceun Artistik "Jordan Misja" në Tiranë për piano. Pasioni për muzikën nuk qe i vetmi, pasi të shkruarit plotësoi edhe më shumë shpirtin e saj artistik. Shkollën e mesme e kreu në Istitutin Arsimor "Wilson" ku gjithashtu u shqua për dhunti artistike dhe krijuese. Në vitin 2006, u largua në Britaninë e Madhe për të vazhduar studimet e larta dhe u vendos fillimisht në Oksford. Më pas vazhdoi universitetin në Londër, ku u diplomua në "Queen Mary University of London" në degën juridik dhe politikë. Pas një përvoje kaq të rëndësishme edukative, ajo është kthyer në Tiranë pranë familjes, miqve dhe Shqipërisë, që mbetën të pazëvendësueshme gjatë gjithë kohës që ndodhej larg atdheut. Ky vëllim poetik është libri i saj i parë, të cilin e vlerëson si: "ëndrrën më të thellë shpirtërore që u bë realitet në kohën dhe vendin e duhur, pranë dhe falë njerëzve më të dashur". Fragment nga libri Në shpirtrat e humbur akull ka, Sot zemrat e thyera nuk ngjiten prapë.Gabojmë këtë shekull egoist,Egoiste pa trup të puthur vdes çdo mbrëmje unë, Në atë trenin e pafund të magjisë.Sa herë thyhem, sa gënjehemPa ju dhembsur botës, lëndohem çmendurisht, Për ta jetuar të egrën idealisht. Nga autorja Gjatë gjithë jetës, na ndodh që në mënyrë të pashmangshme të ndeshemi me dukuri dhe njerëz nga më të ndryshmit, secili më vete përfaqësues i një fjalëkryqi të formuar e të plotësuar prej copëzash të shumta... copëza të shumta ndjenjash, forcash, dëshirash, dhuntish, kujtimesh, vendesh, historish, që plotësojnë secilin prej nesh dhe formojnë atë që quhet karakter. Në shkrimet e mia, në mënyrë fare të natyrshme, përshkruaj ndodhitë e një dite, ndjesitë e thellësisë së shpirtit, instinktet femërore dhe personale, bisedat me familjarët, shoqet, shokët, njerëzit më të dashur. Pasqyroj ndodhitë e një dite dimërore ose pranverore në një qytet të botës, një udhëtim spontan a të nevojshëm, çmënduritë e një nate dhe kujtimet më të bukura, shëtitjet në parqe, ditët e nxehta në breg të detit, përqafimet e përmalluara, premtimet e shumta, ëndrrat dhe pritshmëritë nga jeta... nga një jetë që ikën po aq shpejt sa edhe ecën ngadalë dhe gjithçka ose gjithkush që na rrethon, na kujton, vazhdimisht rikujton, vlerën e paçmueshme të saj. Një jetë që mund të jetë e thjeshtë dhe ekzistente, por nuk mund të jetë po ashtu egërsisht e bukur dhe e pafundme, nëse nuk provojmë gjithçka ajo na ofron, nuk rrezikojmë të bëhemi pjesë e saj nga një skaj në tjetrin... pjesë e dashurive, sukseseve, përpjekjeve, zhgënjimeve, fitimeve, humbjeve, provave më të vështira e më të rëndësishme, qyteteve dhe gjuhëve të botës, realiteteve, ëndrrave dhe, e theksoj, dashurisë pa të cilën nuk do kishte ekzistencë. Sa më e mirë do të ishte mbarë bota me më shumë dashuri! Unë shkruaj ashtu si jetoj, shkruaj ashtu si dëgjoj dhe luaj muzikë, shkruaj ashtu si vlerësoj gjithçka të bukur e thelbësore, shkruaj ashtu si dashuroj, shkruaj ndonjëherë edhe në mënyrë disi idealiste, por asnjëherë duke dalë nga notat realiste, logjike dhe shpirtërore. Në vargjet e mia shpërfaq jo vetem realitet, por edhe imagjinatë, kështu mendoj se çdo lexues do ta gjejë veten brenda fjalëve, personazheve dhe vendeve pjesë e të cilave ndihet përherë ekzistenca ime. Poezia është pa dyshim një nga gjinitë më të vështira letrare, e tillë që jo çdokush do të mund ta krijonte, jo çdokush do të mund të ndihej i tërhequr prej saj, por për mua është një ndër ato pjesë plotësuese pa të cilat nuk do të isha kjo që jam. Poezia thyen akullin e të shkruarit rutinë dhe ecën krahas me ata që vërtet marrin përsipër ta krijojnë, ta mbajnë gjallë dhe që padyshim, e realizojnë. Me pak fjalë poezia për mua është një superhit muzikor, një vepër simfonike ose operistike, një kryevepër arti, një pikturë magjepsëse, një ndjesi frymëmarrëse, një histori përjetësisht e paharrueshme, një dashuri përrallore si ajo që përshkruaj unë në vargjet e këtij libri... është unë! Unë nuk synoj rrezatim sipërfaqësor, por që shpërthimi im i brendshëm t&#39i prekë shpirtërisht lexuesit, ata që vërtet e vlerësojnë poezinë, ata që fare lehtë mund ta kuptojnë sublimen dhe rrezullimin e jetës së poezisë, jetës së artit, dhe, pa dyshim, jetës njerëzore. Njeriu duhet të jetë mrekullisht mirënjohës dhe optimist; përsosmëria nuk ekziston, ndryshe do të dilnim jashtë kornizave të natyrës njerëzore, ekziston dëshira e mirë dhe lufta për të realizuar ëndrrat tona, për të realizuar jetën tonë. Së fundmi, nuk mund ta mbyll pa falënderuar vërtetësisht dhe përzemërsisht dashurinë që më frymëzon për të realizuar gjithçka, miken time të mrekullushme Xhejni Shehaj, mikun tonë Junid Jegeni dhe Shtëpinë Botuese "Omsca-1", që me këtë libër e bënë ëndrrën time realitet. Faleminderit, familje! Faleminderit, miq! Faleminderit, dashuri! Faleminderit jetë! - Haris Vongli

Detajet e librit
OMSCA-1
SKU001924
Përshtypjet

Write your review

Germim ne shpirt, Haris Vongli

Germim ne shpirt, Haris Vongli

Write your review
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2512

Botuesi: Te tjere

Si breshka ne shpine mbaj nje varr, Teodor Keko

Përshtypje(t): 0

365 ditët e fundit të jetës ai vazhdoi të shkruajë si më parë... tregime, poezi, meditime, vëzhgime, analiza, pjesë romani, fragment drame... të mbajë shënime... të japë opinione, intervista... të skicojë plane krijuese... si për të sfiduar edhe më shumë vdekjen.

Çmimi 900,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2336

Botuesi: Skanderbeg Books

Robi i manive, Timo Flloko

Përshtypje(t): 0

Orët e gjata vonë përcjell,Gjumin mposht në rrekje,Mbahu, them, do flesh pa fund,Gjumi është vdekje...! Sa herë ndodh të më mashtrojë,Tinëzisht, si t'ish dehje,I tromaksur ngrihem në çart,Gjumi është vdekje...! Kur më merr, më vë poshtë,Më përhumb në prehje,Nëpë ëndrra druaj, mosZgjimi është vdekje...!

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU000940

Botuesi: Ideart

Liber deti, Arian Leka

Përshtypje(t): 0

Arian Leka lindi në Durrës në vitin 1966. Ka botuar fillimisht prozë të shkurtër e më pas poezi, ese, roman, përkthime, vjersha për fëmijë dhe ritregime të legjendave e miteve.

Çmimi 450,00 Lekë Çmimi i rregullt 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Te tjere

Fal shpirtin, Aurora Celiku Minga

Përshtypje(t): 0

Në 1997 largohet në SHBA ku jeton me bashkëshortin dhe dy fëmijët. Ka mbaruar studimet për Edukim dhe Sociologji dhe sërish punon si mësuese në Sistemin Arsimor Publik Amerikan. Aurora shkruan poezi për pasion, një dashuri që u konkretizua me këtë vëllim.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2423

Botuesi: Botart

Alter Ego, Lediona Braho

Përshtypje(t): 0

Lediona Braho është lindur më 5 gusht 1991 në Konispol. Shkollën 8 – vjeçare dhe të mesme i kreu në vendlindje. Ka filluar të shkruajë që në moshën 10 vjeçare, fillimisht lirika të shkurtra për natyrën. Më vonë bëri përpjekjet për të shkruar një roman, i cili mbeti në letër, por që çeli krijime të shkurtra, kryesisht poezi.

Çmimi 450,00 Lekë Çmimi i rregullt 500,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2132

Botuesi: Botimet Dudaj

Trajektorja e eres, Migena Gjoka

Përshtypje(t): 0

Erdhi kometa nga yllësitë e mistershme,Solli grimca që s'mbetën të tilla.U ngjizën grimcat, lëshuan zgjatime,Të etura u trupëzuan nga mrekullia e krijimit. Ndaj gjithësisë hiqemi mospërfillës,Ne qeniet e rastësishme të kozmosit.Lindëm siç lindin yjësitë, galaktikat,Krijuar krejt papritur si rastësi e domosdoshme.

Çmimi 495,00 Lekë Çmimi i rregullt 550,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU001640

Botuesi: Princi

Buze te ngrira ne gaz, Zef Zorba

Përshtypje(t): 0

Zef Zorba lindi më 1920 në Kotorr të Malit të Zi në një familje shqiptare. Mbas mbarimit të gjimnazit në Shkodër, më 1941 regjistrohet në Fakultetin e Shkencave Shoqërore, dega e Studimeve Politike në Universitetin e Padovas në Itali.

Çmimi 450,00 Lekë Çmimi i rregullt 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok