• Banner

  • Ka mbaruar
Dhimiter S. Shuteriqi, Vepra e plote, vol. 1-9
  • Dhimiter S. Shuteriqi, Vepra e plote, vol. 1-9
  • Dhimiter S. Shuteriqi, Vepra e plote, vol. 1-9
  • Dhimiter S. Shuteriqi, Vepra e plote, vol. 1-9
  • Dhimiter S. Shuteriqi, Vepra e plote, vol. 1-9
  • Dhimiter S. Shuteriqi, Vepra e plote, vol. 1-9
  • Dhimiter S. Shuteriqi, Vepra e plote, vol. 1-9
  • Dhimiter S. Shuteriqi, Vepra e plote, vol. 1-9
  • Dhimiter S. Shuteriqi, Vepra e plote, vol. 1-9
  • Dhimiter S. Shuteriqi, Vepra e plote, vol. 1-9

Dhimiter S. Shuteriqi, Vepra e plote, vol. 1-9

Vepra e plotë e Dhimitër S. Shuteriqit përfaqëson një botim tepër të rrallë përpara viteve '90. Në këtë vepër të plotë gjenden vepra që nuk janë ribotuar më që pas viteve '90 dhe që përbëjnë një pjesë të rëndësishme të krijimtarisë së Dhimitër S. Shuteriqit.

9 000 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Dhimitër S. Shuteriqi, Vepra e plotë, vëllimi 1 – 9 (kopertinë e trashë)
Origjinali: Dhimitër S. Shuteriqi, Vepra e plotë, vëllimi 1 – 9
Gjinia: Vepra e plotë
Autori: Dhimitër S. Shuteriqi
Shtëpia botuese: Naim Frashëri
Viti: 1982
Fq. 3240
Pesha: 3.417 kg.

Mbi librin

Vepra e plotë e Dhimitër S. Shuteriqit përfaqëson një botim tepër të rrallë përpara viteve '90. Në këtë vepër të plotë gjenden vepra që nuk janë ribotuar më që pas viteve '90 dhe që përbëjnë një pjesë të rëndësishme të krijimtarisë së Dhimitër S. Shuteriqit.

Në vëllimin e parë të veprës së plotë janë përfshirë vëllimet poetike: "Këngë", "Një poemë e pambaruar" dhe disa poezi të marra nga shtypi periodik si: "Prolog", "Shqipëria sot", "Heroizmi", "Trimëria", "Për ëndrrat e tua", "Shpesh meditoj", "Mbi varrin e Asdrenit", "Në Krujë", "Tomori ngjitet" dhe "36 vjet".

Në vëllimin e dytë të veprës së plotë është përfshirë vëllimi i parë i romanit "Çlirimtarët".

Në vëllimin e tretë të veprës së plotë është përfshirë vëllimi i dytë i romanit "Çlirimtarët".

Në vëllimin e katërt të veprës së plotë janë përfshirë tregimet: "Fyelli i Tanës", "Ditët e sprasme të Gjorg Golemit", "Fletë nga jeta e Marin Barletit", "Kishin kaluar njëqind e pesëdhjetë vjet", "Ura në Tepelenë", "Buka dhe thika", "Viti më 27", "Fllugëza me dyllë", "Mbi të turbulltin Danub", "I dhembshuri Dhembel", "Një ditë te Naimi", "Një turjelë më shumë", "Farë trimash", "Arbania e vogël", "Vdekja e xha Mihalit" dhe "Tundimi i Shnandout".

Në vëllimin e pestë të veprës së plotë janë përfshirë tregimet: "Dajë Musai", "Pendët e gjelit", "Shefert", "Mora del Ebro", "Venusi i Alpeve", "Baltërave të Myzeqesë", "Historia ishte e gjatë", "Një mal me këngë", "Im atë dhe deti", "Nëna", "Ditë prilli", "Usta Xhelali", "Siva jonë", "Si goja, zemra", "Xha Demi", "Dyshimet e Januz Ranxhës", "Natë lufte mbi Shkumbin", "Fluturakja", "Natë shtatori", "Këpucët" dhe "Thimi Arapi".
Në vëllimin e gjashtë të veprës së plotë janë përfshirë tregimet: "Era frynte malit, pylli utërinte", "Kujtim i paharruar", "Një natë në Rrogozhe", "Zot e rob", "Trëndafilat ndër avlli", "Qafëmalit", "Shkallët e gurta", "Tetë letrat e Valtit", "Ndershmërisht", "Dritë", "Një njollë e verdhëreme", "Leksi i Gogos", "Kujtime stanesh", "Dashuri e parë", "Dispeçerja", "Te stacioni në Manas", "Nga Tirana në Valbonë", "Një shfaqje e jashtëzakonshme", "Perdet e rënda të maleve", "Kënga dhe pushka" dhe "Tani, të rroj".

Në vëllimin e shtatë të veprës së plotë është përfshirë vëllimi me tregime "60 tregime në një" ku janë përfshirë tregime si: "Gurnecka", "Kostumi im i parë", "Fletë të tjera shpatarake", "Odiseu, Akili, Enea", "Dështim", "I duruari", "Zambakët në qyp", "Otelloja dhe Robert Guiskardi", "Përmallime", "Mandalina e braktisur", "Fyelli i Marsiasit", "Gurët e sokakut" etj.

Në vëllimin e tetë të veprës së plotë është përfshirë publicistika e autorit si: "Te Buronjat", "Që nga Durrësi në Bulqizë", "Për kujtim të Gani Elmazit", "Gjaku ynë i shprishur", "Pika krahasimi", "Në Orikum dhe në Sazan", "Mbi radar, syri i kapitenit", "Stafeta këngësh", "Në gjurmët e ëndrrave tona", "Shënime udhëtimi", "Tek lind poezia", "Festa e këngës shqiptare", "Kur çel gjethi", "7 prilli", "Shqipëria – besnike e fitores", "Festat binjake", "Në vendin e pirustëve", "Ngjarje në Rubik", "Në gjurmët e pranverës", "Shqipëria që gjë s'e ndal", "Për festën e të korrave", "Për tri korona", "Në muajin e sulmit", "Kur bjeshkët shkundin pluhurin e tyre", "Nga Stebleva në Lurë", "Tre vëllezërit Frashëri", "Malet si fushat", "Nga Hasi në Kurvelesh", "Me flamur në duar", "Vite dhe shekuj", "Nga Qafa e Sinjës te Qafa e Gjarprit", "Çardakët e rinj", "Ditë korrjesh", "Ja si kalitet çeliku" dhe "Tek arbreshët".

Në vëllimin e nëntë të veprës së plotë janë përfshirë vëllimet me tregime: "Kur rendte hëna nëpër re" dhe "Vërshimet e Vjeshtës".

 

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:
chat Përshtypjet (0)