Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
  • Ka mbaruar
Jakov Xoxa, Vepra e plote, vellimi 1-6
  • Jakov Xoxa, Vepra e plote, vellimi 1-6
  • Jakov Xoxa, Vepra e plote, vellimi 1-6
  • Jakov Xoxa, Vepra e plote, vellimi 1-6
  • Jakov Xoxa, Vepra e plote, vellimi 1-6
  • Jakov Xoxa, Vepra e plote, vellimi 1-6
  • Jakov Xoxa, Vepra e plote, vellimi 1-6

Jakov Xoxa, Vepra e plotë, vol. 1-6

Te tjere

Në këtë vepër të plotë gjenden vepra që nuk janë ribotuar më që pas viteve '90 dhe që përbëjnë një pjesë të rëndësishme të krijimtarisë së Jakov Xoxës.

6 000 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Jakov Xoxa, Vepra e plotë, vëllimi 1 – 6 (kopertinë e trashë)
Origjinali: Jakov Xoxa, Vepra e plotë, vëllimi 1 – 6
Gjinia: Vepra e plotë
Autori: Jakov Xoxa
Shtëpia botuese: Naim Frashëri
Viti: 1983
Fq. 2824
Pesha: 2.768 kg.

Mbi librin

Vepra e plotë e Jakov Xoxës përfaqëson një botim tepër të rrallë përpara viteve '90. Në këtë vepër të plotë gjenden vepra që nuk janë ribotuar më që pas viteve '90 dhe që përbëjnë një pjesë të rëndësishme të krijimtarisë së Jakov Xoxës. Jakov Xoxa njihet si një figurat themeluese të letërsisë moderne shqipe dhe mbetet një nga shkrimtarët më të talentuar të letrave shqipe.

Në vëllimin e parë të veprës së plotë janë paraqitur novelat e shkrimtarit (të cilat janë pak të njohura) si: "Agimi partizan", "Shëmbëllimi", "Arka e thyer", "Frika e xha Llukanit", "Kapedani", "Kurorat e Masar Beut", "Tre pleqtë dhe Mihali katër", "Ai që tallej me urinë e tjetrit", "Njeriu që s'kishte parë diell me sy", "Gjeti ustai ustanë" dhe "Maratonisti".

Gjithashtu në vëllimin e parë janë përfshirë edhe shkrime publicistike të autorit si: "Tri motra, një flamur", "Gëzimi i gjyshes", "Përpara syrit të përjetësisë", "Një bareshë racionalizatore", "Nën ullinjtë e Vlorës", "Beteja nën buzë të detit", "Si iu shtuan krahët e punës Llaz Cimit", "Myzeqeja nën shi, nën ylber dhe nën diell", "Qindvjetori i një qyteti", "Lejlekë dhe ekskavatorë", "Fshikëza dhe flutura", "Kristale kripe", "Elbasani në shtigjet e reja industriale", "Historia e gjembit të hidhur", "Kristale të gjelbra", "Lartësi", "Për vepra të mëdha e të përbashkëta", "Një "premierë" montimi" dhe "Lulja e kripës (vështrimi i autorit në romanin e vet)".

Në vëllimin e dytë është përfshirë romani "Lumi i vdekur".

Në vëllimin e tretë është përfshirë vëllimi i parë i romanit "Juga e bardhë".

Në vëllimin e katërt është përfshirë vëllimi i dytë i romanit "Juga e bardhë".

Në vëllimin e pestë është përfshirë vëllimi i parë i romanit "Lulja e kripës".

Në vëllimin e gjashtë është përfshirë vëllimi i dytë i romanit "Lulja e kripës".

Detajet e librit
Te tjere
0
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:
Ndoshta mund të pëlqejë edhe