Letërsia botërore

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Shkretetira e Tartareve, Dino Buzzati Shfaq të madhe

Shkretetira e Tartareve, Dino Buzzati

SKU000924

Produkt i ri

Bota artistike e Buzzat - it është plot hyrje e dalje. Ndërsa te Kafka dënimi është mizor, pa shpëtim, bota e Buzzat-it presupozon një gjendje mëshire për të depërtuar aty më tej, një kusht i parapëlqyer i pafajësisë zanafillore.

Më shumë detaje

Nuk e kemi më këtë produkt në depo

$6.76

-20%

$8.45

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Shkretëtira e tartarëve
Gjinia: Roman
Autori: Dino Buzzati
Shqipëroi: Dritan Çela
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2006
Fq. 272
Pesha: 0.291 kg
ISBN: 978-99927-72-4-X

Komente mbi librin

"Shkretëtira e Tartarëve, me personazh Ciovani Drogo – n, përbën një leksion dinjiteti, lavdie, antiretorike, i ashpër si një epigraf, brenda një kohe që nuk copëzohet kurrë."

Alberico Sala

"Buzzati nuk ka patur nevojë për shembuj dhe paraprijës për të shprehur atë dhimbje të përjetshem, eh epse e mbytur, himbje kjo e kohës, e cila përshkon romanet dhe tregimet e tij; ajo është poezia e vërtetë e punës së këtij shkrimtari."

Paolo Monelli

"Roman simbolik,alegorik, surrealist, aventuresk ose, të paktën, i asaj aventure gjithëpërfshirëse që quhet jetë?.. E veçanta e tij qëndron në kuptueshmërinë e shumtë, në ambiguitetin që shpreh sa në art, aq dhe në moral."

Pietro Pancrazi

"Bota artistike e Buzzat-it është plot hyrje e dalje. Ndërsa te Kafka dënimi është mizor, pa shpëtim, bota e Buzzat-it presupozon një gjendje mëshire për të depërtuar aty më tej, një kusht i parapëlqyer i pafajësisë zanafillore."

Renato Berttacchini

"Me një lloj serioziteti aq burrëror sa edhe pikëllues, arti i Buzzatit është pjesëmarrës në kohën tonë."

Enrico Falqui

"Pena e Buzzatit më mban pezull prej vitesh. Janë të paktë autorët që më japin një ndjesi të tillë, sepse të paktë janë edhe shkrimtarët e vërtetë. Kur them të vërtetë, kam parasysh ata shkrimtarë që kanë sekrete për të na kumtuar. Buzzati është plot sekrete dhe në një alarm të vazhdueshëm me vetveten."

Raffaele Carrieri

Reviews

Write a review

Shkretetira e Tartareve, Dino Buzzati

Shkretetira e Tartareve, Dino Buzzati

Bota artistike e Buzzat - it është plot hyrje e dalje. Ndërsa te Kafka dënimi është mizor, pa shpëtim, bota e Buzzat-it presupozon një gjendje mëshire për të depërtuar aty më tej, një kusht i parapëlqyer i pafajësisë zanafillore.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)