• Banner

  • Ka mbaruar
Ujku Gri, Simon Dunstan, Gerrard Williams
  • Ujku Gri, Simon Dunstan, Gerrard Williams

Ujku Gri, Simon Dunstan, Gerrard Williams

Në fakt, historia zyrtare flet me disa mënyra për "vetëvrasjen" e Adolf dhe Eva Hitlerit. "Kufomat e çiftit" të marra nga Ushtria Sovjetike si një relike për të mashtruar popujt (në një kohë që as Zhukovi e as Stalini nuk e besonin këtë përrallë që Hitleri dhe Eva kishin vdekur vërtetë).

1 300 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Ujku Gri, arratisja e Adolf Hitlerit
Origjinali: Grey Wolf: The Escape of Adolf Hitler
Gjinia: Histori
Autori:  Simon DunstanGerrard Williams
Shqipëroi: Çapajev Zere
Shtëpia botuese: Helga's Secrets
Viti: 2015
Fq. 504
Pesha: 0.622 kg.
ISBN: 978-9928-09-039-3

Mbi librin

Pas botimit tonë të dy librave me autor Adolf Hitlerin "Mein Kampf" dhe "Testamenti politik", botimi i këtij libri të shkëlqyer prej dy autorëve bashkëkohës britanikë, Simon Dunstan dhe Gerrard Williams, "Ujku Gri, arratisja e Adolf Hitlerit", sigurisht që fokuson entin botues Helga's Secrets në çështjet e ndriçimit të mirë – dokumentuar ndaj ngjarjeve të mëdha, para e gjatë Luftës së Dytë Botërore, si edhe ndaj figurës së Diktatorit më të madh në histori dhe fundit të tij të vërtetë.

Në fakt, arsyeja kryesore që enti ynë, në bashkëpunim me studiuesin Auron Tare, vendosi ta sillte këtë libër në shqip, nuk ishte thjesht fakti i fatit të Diktatorit, por nxjerrja në pah e një risie të establishmentit nazist për fatin e ardhshëm të Gjermanisë, që ky shtet të mos përfundonte në kushtet ekonomike të llahtarshme si ato të pas Luftës së Parë.

Kjo risi kishte lidhje me transferimin e shumë fondeve financiare të nazistëve në banka të huaja, për t'i përdorur ato pas Luftës, për rimëkëmbjen e Gjermanisë, e cila gjithsesi s'i shpëtoi ndarjes territoriale mes dy kampeve.

Në fakt, historia zyrtare flet me disa mënyra për "vetëvrasjen" e Adolf dhe Eva Hitlerit. "Kufomat e çiftit" të marra nga Ushtria Sovjetike si një relike për të mashtruar popujt (në një kohë që as Zhukovi e as Stalini nuk e besonin këtë përrallë që Hitleri dhe Eva kishin vdekur vërtetë), zyrtarisht janë varrosur e zhvarrosur në vende të ndryshme derisa në vitin1970 ato u dogjën dhe hiri i tyre u shpërnda.

Ndërsa analizat e bëra mbi kafkat e tyre në vitet '90 treguan se ato nuk ishin të çiftit të famshëm. Por nëse historia zyrtare nuk është e vërtetë, atëherë ku dhe si u arratisën Adolfi dhe Eva?

• Cili qe fati i tyre i mëvonshëm?
• A u krye operacioni i arratisjes "Aktion Feuerland" në fshehtësi totale nga syri i Aleatëve apo ata e lejuan atë të largohej?
• Cilët nga Aleatët kanë pasur dijeni mbi këtë operacion të fundit nazist të shpëtimit?
• Cili ka qenë itinerari i arratisjes dhe sa zgjati ky udhëtim i çiftit?
• Në cilin vend përfundoi ky udhëtim?
• Cili qe fati i mëtejshëm i "Organizatës" së lartë të mbetur naziste?
• Si mundi "Organizata" të fshihej e të largohej?
• Kush ka qenë roli i Vatikanit në mbrojtjen e sigurimin e arratisjes së disa nazistëve?
• Kush kanë qenë intrigat për eliminimin e stafit më të ngushtë të diktatorit dhe cili ishte roli i grupit të Bormanit në këto eleminime?
• Si i siguronte mjetet financiare "Organizata" për të mbijetuar në azil?
• A kishte lidhje politike e ndikim mbi klasën drejtuese dhe ekonominë e vendit pritës "Organizata" naziste?
• Cilat mund të kenë qenë shkaqet që grupi i vogël i nazistëve më të lartë u lejua nga Aleatët të largohej e të strehohej në një vend ku ai mund të arrihej, të kapej, gjykohej ose të eleminohej?
• Kur vdiq vërtetë Hitleri dhe si qe fundi i tij?
• Kush ishin njerëzit e tij më të afërt pas arratisjes? A la ai trashëgimtarë e ku shkuan ata?

Të gjitha këto pyetje sqarohen në këtë libër të mrekullueshëm duke davaritur edhe mjegullën mbi ardhjen në pushtet të diktatorit e mbi shkaqet e Luftës së Dytë Botërore.

Detajet e librit
Helga's Secrets
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2083

Botuesi: Helga's Secrets

Mein Kampf (Lufta ime), vol. 1, Adolf Hitler

Kemi dëgjuar sugjerime që këtij libri duhet t'i vendosim ngado shënime ku të kundërshtojmë idetë e autorit. Kjo do të dukej një shaka nga ato që i ndodhnin dikur shtëpisë botuese "8 Nëndori" para viteve 90'. Shoqëria e hapur nuk njeh asnjë kufi censure. Nëse diksush ka ide të ndryshme nga ky libër, natyrisht që ka të drejtë t

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU001826

Botuesi: Morava

Frimasonet, H. Paul Jeffers

Anëtarët e urdhrit, ku kanë qenë të përfshirë Isak Njutoni, Xhon Uaini, Bill Geits dhe emra të tjerë popullorë në Amerikë, si dhe 25 presidentë të SHBA -së, tregojnë me forcë se ata ndajnë një unitet në vëllazërinë e tyre, shërbim dhe bamirësi.

Çmimi 900 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Helga's Secrets

Morali dhe feja, Albert Pike

Morali që mban në këmbë ngrehinën shoqërore të çdo qytetërimi dhe metoda dyshuese tek një filozofi e caktuar e jetës apo besimi gnostik mbi origjinën e saj dhe Universit (feja) tek shumë popuj e qytetërime të vjetra të zhdukura në thellësitë e mjegullnajave të historisë njerëzore gati 8 mijë vjecare të këtij cikli jetësor apo pergjate ketij viti diellor...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2730

Botuesi: Helga's Secrets

Rreziku nga lufta berthamore, Michael Collins Piper

Libri sjell shkrirjen dhe boshtin e përbashkët atomik Izrael-SHBA-Indi, si dhe qëndrimin me pigment antisionist të presidentëve, kryesisht demokratë, si Kenedi, Karter, Klinton; ndriçon skandalin seksual të B. Klintonit me jahudien Monika Levinski të menaxhuar, sipas autorit, nga sionistët.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001821

Botuesi: Helga's Secrets

Lombardstreet, Walter Bagehot

Ky libër dhe ky autor mund të konsiderohen pa frikë si vepra dhe pioneri homolog i librit tjetër klasik mbi ekonominë politike "Pasuria e kombeve" të Adam Smithit, por në fushën e financave dhe bankingut.

Çmimi 900 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001759

Botuesi: OMBRA GVG

Planeti i 12-të, Zecharia Sitchin

E tërë sëra e "Kronikave të Tokës" bazohet në parimin se mitologjia është hambari i kujtimeve të lashta, se Bibla duhet lexuar fjalë për fjalë si dokument historiko-shkencor, dhe se qytetërimet e lashta ishin produkt i njohurive të sjella në Tokë nga Nefilimët - ata që Ranë dhe Anunnakit - të ardhurit nga Qielli në Tokë.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2499

Botuesi: Bota Shqiptare

Rrethi i intriges, Texe Marrs

Rrethi i intrigës zbulon të vërtetën tronditëse rreth Konspiracionit Botëror dhe paralajmëron fatin kozmik të kësaj klike vrastare konspiratorësh super të pasur. A do të përfundojë me sukses komploti i tyre? A i kanë caktuar një të ardhme të përgjakshme Amerikës? A do të jesh ti një nga viktimat?

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Helga's Secrets

Rizgjimi i Luanit, vëllimi i parë, David Icke

Risia e madhe e këtij libri është diskutimi dhe citimi i shumë burimeve, të shoqëruara edhe me qindra foto ilustrative, në lidhje me Hënën dhe rolin e saj për të kontrolluar Tokën si syri i vërtetë i Horusit, sateliti artifical i vendosur nga JT që kanë krijuar njeriun homo sapiensin rreth 15 mijë vjet më parë.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001152

Botuesi: Bota Shqiptare

Iluminatët, Henry Makow

Qëllimi i iluminatëve është të degradojnë e të skllavërojnë njerëzimin mendërisht dhe shpirtërisht, nëse jo fizikisht. Influenca e këtij grupi është si një kancer që shtrihet në të gjithë shoqërinë. 

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001760

Botuesi: Bota Shqiptare

Sekreti më i madh, David Icke

Ky libër përmban një sasi shumë të madhe me informacione tronditëse. Ju lutem shumë, mos vazhdoni më tej, nëse nuk arrini të shkëputeni nga sistemi juaj aktual i vlerave, apo nëse e ndieni nëse nuk mund të përballeni në mënyrë emocionale me atë që me të vërtetë është duke ndodhur në këtë botë.

Çmimi 1 900 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001626

Botuesi: Helga's Secrets

Rebelimi i Robotit, David Icke

Ne jetojmë në një botë e cila është sunduar në mënyrë të pandërprerë nga teknologjia e re revolucionare, por sipas autorit anglez David Icke, robotët e vërtetë të planetit jemi ne, njerëzit. Icke zbulon rritjen e alarmit ndaj rrezikut, sepse njerëzit e të gjitha kombeve e kanë lejuar veten të jenë të programuar nga idetë të cilat atyre ua kanë ushqyer ata...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001628

Botuesi: Helga's Secrets

Axhenda e alieneve, Jim Marrs

Padyshim që Xhim Marrs (Jim Mars) është ndër figurat më autoritare në fushën e ufologjisë. Trajtimi i vizitave të Jashtëtokësorëve (JT) ka qenë në fakt një temë që e ka shoqëruar njeriun prej shekujsh, qoftë në historitë dhe rrëfenjat verbale popullore të trashëguara, qoftë në artefaktet e zbuluara në Sumeri qysh 6-7 mijë vjet përpara.

Çmimi 1 350 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2727

Botuesi: Helga's Secrets

Gladio, Daniele Ganser

Besojmë se të paktë janë lexuesit shqiptarë që e njohin historinë e "Gladios", e cila u përhap në formën e një skandali që shqetësoi gjithë Europën Perëndimore në fillim të viteve '90 të shekullit të kaluar kur në Itali, për herë të parë, u bë e njohur ekzistenca e një rrjeti sekret, i cili paraqiste një natyrë të frikshme dhe të mistershme fuqie.

Çmimi 1 250 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2265

Botuesi: Helga's Secrets

Sfinksi dhe piramidat, Graham Hancock, Robert Bauval

Më në fund doli në treg një material i plotë dhe i hollësishëm rreth piramidave dhe sfinksit. Kush i ndërtoi, përse dhe kur? Ç'janë këto simbole tredimensionale gjigante kaq enigmatike që vijnë nga thellësitë e kohës? Cili është mesazhi i tyre për të shkuarën, të sotmen dhe të ardhmen?

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Helga's Secrets

Rizgjimi i Luanit, vëllimi i dytë, David Icke

Risia e madhe e këtij libri është diskutimi dhe citimi i shumë burimeve, të shoqëruara edhe me qindra foto ilustrative, në lidhje me Hënën dhe rolin e saj për të kontrolluar Tokën si syri i vërtetë i Horusit, sateliti artifical i vendosur nga JT që kanë krijuar njeriun homo sapiensin rreth 15 mijë vjet më parë, atëherë kur Toka ndryshoi këndin zero mes dy...

Çmimi 1 500 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)