• Ka mbaruar
100 perralla klasike
  • 100 perralla klasike

100 përralla klasike

Te tjere

Në këtë vëllim me plot ilustrime tërheqëse që i bëjnë përrallat më të kuptueshme për fëmijët janë përmbledhur përrallat klasike.

2 000 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: 100 përralla klasike
Origjinali: 100 Classic stories
Gjinia: Përralla
Shqipëroi: Stavri Pone
Shtëpia botuese: Edualba
Viti: 2012
Fq. 512
Pesha: 1.432 kg.
ISBN: 978-99956-849-0-7

Mbi librin

Në këtë vëllim me plot ilustrime tërheqëse që i bëjnë përrallat më të kuptueshme për fëmijët janë përmbledhur përrallat klasike:

Për fëmijët 4 – 6 vjeç

Përralla me magji

Kusia magjike e supës
Dymbëdhjetë princeshat valltare
Princi Bretk
Hirushja
Borëbardha dhe Trëndafilkuqja
Këmbëlejleku
Thopërçat dhe këpucëbërësi
Princesha dhe kokrra e bizeles
Tri dëshirat

Kafshë të mëdha e të vogla

Luani dhe miu
Pse macja e Manksit nuk ka bisht
Zogu Çamarroku
Tre derrkucët
Pse Gjokskuqi e ka gjoksin të kuq
Androkliu dhe luani
Rosaku i shëmtuar
Tre cjeptë e shkathët
Qeni makut
Macja dhe miu

Hëna, yjet dhe ylberët

Vajza – Yll dhe lulet e lirit
Si shkoi Xhamboja në Hënë
Djali që shkoi tek Era e Veriut
Thesari i Katjas
Vajza – Borë dhe Djali – Zjarr
Hëna që ngeci në kënetë
Era e Veriut dhe Dielli
Në lindje të Diellit dhe në perëndim të Hënës

Djem dhe vajza

Çiraku i magjistarit
Flokarta dhe tre arushët
Piteri dhe ujku
Dik Uitingtoni dhe macja e tij
Soba e çmuar
Kësulëkuqja
Djathi prej biskote me xhenxhefil
Xheku dhe kërcelli i fasules
Liami dhe lopët magjike

Magjistarë dhe shtriga, gjigantë dhe xhinde

Hanseli dhe Greteli
Amali dhe xhindi
Borëbardha dhe shtatë xhuxhët
Gjiganti që numëronte karrotat
Sirena e Zenorit
Shtatë korbat
Dymbëdhjetë dritaret
Bukuroshja e fjetur
Rapunzeli
Plaka e vockël

Për fëmijët 7 – 9 vjeç

Magji dhe magjepsje

Poçja me flori
Mjelmat e egra
Fyelltari laragan i Hamelinit
Bukuroshja dhe bisha
Kutia e Pandorës
Tomlini
Thithëlopa dhe margaritarët
Zogu puplaflakë
Këpucët e kuqe
Eshkorja magjike

Ndër më të pëlqyerat

Shtatë me një goditje
Ali Baba dhe dyzet hajdutët
Shitësja e vogël e shkrepëseve
Shën Kristofori
Gishtëza
Babushka
Rip Van Uinklli
Një rrëfenjë e thjeshtë
Aventurat e Sinbad Detarit
Pala dhe derri i saj
Ushtari trim prej plumbi

Pupla, gëzofra dhe kthetra

Maçoku me çizme
Foshnja e çuditshme prej sere
Dragonjtë e Pekinit
Lepuri dhe breshka
Fëmija e elefantit
Hëna në pellg
I fundmi i dragonjve

Gjigantë, shtriga dhe magjepsje

Shtriga këmbëlejleke Baba Jaga
Gjiganti egoist
Llampa e Aladinit
Në kështjellën e Gjigant mizorit
Freja dhe gjerdani Brising
Davidi dhe Gjiganti
Peshkatari dhe shishja
Gruaja e gjigantit
Martesa e Hyjit të Bubullimave

Përralla me mbretër

Rrobat e reja të mbretit
Sirena e vogël e detit
Prekja që kthen çdo gjë në ar
Princi arrëthyes
Shpata në gur
Riku me kaçirubë
Princi i lumtur

Mite dhe legjenda

Fillimi i jetës
Krijimi i popullit Navaho
Emri i fshehtë i krijuesit Ra
Vrasja e Osirisit
Kali i Trojës
Kotan Utunai
Qeni i Kulanit
Jama – Kumari dhe dhuntia shëruese
Dedali dhe Ikari
Vdekja e Baldurit

Detajet e librit
Te tjere

Referencat specifike

isbn
9789995684907
ean13
9789995684907
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Zambaku

Aventurat e Bakut, Xhek London

Në këtë roman, autori na përshkruan me tone realiste peripecitë e një qeni të përvuajtur e të etur për dashuri. Megjithë kushtet negative, drita e dashurisë nuk është fikur dhe do të ndriçojë përsëri.
350 Lekë
More

Botuesi: IDK

Ronja, vajza e kaçakut, Astrid Lindgren

Ronja, e bija e Matiasit, kapos së kaçakëve, jeton në një kështjellë në mes të pyllit, ku i duhet të ruhet vazhdimisht nga burravegjlit-e-përhimë dhe harpitë e egra. Një ditë prej ditësh ajo zë miqësi me Birkun, djalin e armikut më të egër të të atit.
700 Lekë
More

Botuesi: OMSCA-1

Tetë kushërinj, Louisa May Alcott

Në romanin "Tetë kushërinj", rrëfehet historia e Roza Kempbellit, nje vajzë e vetmuar, e cila pas vdekjes së babait të saj të dashur, ka ardhur për të jetuar me gjashtë hallat, përfaqësueset e familjes së saj të pasur në Boston dhe gjithashtu me shtatë kushërinj të rrëmujshëm.
700 Lekë
More

Referenca: SKU001277

Botuesi: Dituria

Don Kishoti i Mançes, Odhise K. Grillo

Ritregimi i kryeveprës së Servantesit “Don Kishoti i Mançës”, nuk është një shkurtim mekanik; kjo punë ka në vetvete elementë të vërtetë krijues dhe kjo është një nga meritat themelore të Odhise Grillos.
400 Lekë
More

Referenca: 2650

Botuesi: Vellezerit Tafa

Thesari i perrallave

Në këtë vëllim janë përmbledhur përrallat tepër të njohura dhe tërheqëse për fëmijët si: "Llampa e Aladinit", "Bukuroshja dhe Bisha", "Liza në botën e çudirave", "Ushtari prej plumbi", "Katër muzikantët e Bremenit" dhe "Libri i xhunglës".
1 000 Lekë
More

Botuesi: Te tjere

Rrëmbimi i princit Oleomargarin, Mark Twain, Philip Stead

Për herë të parë në gjuhën shqipe vepra e Mark Twain – it e mbetur dorëshkrim. Në një hotel në Paris, në një mbrëmje të vitit 1879, Mark Twain po qëndronte bashkë me vajzat e tij, të cilat iu lutën që t'u rrëfente një histori.
1 360 Lekë
More

Botuesi: Albas

Përrallat e Andersenit, Hans Christian Andersen

Mirëpo një pjesë e mirë e përrallave të tij nuk mbyllen me fund të lumtur, siç mbyllen zakonisht përrallat, por kanë fund të trishtë. Këto përralla pasqyrojnë realitetin e zakonshëm, ndërsa autori me imagjinatën e tij të pasur dhe me një mjeshtëri të madhe arrin që këtë realitet ta bëjë më të fuqishëm. Pas çdo përralle të Andersenit qëndron një filozofi e...
2 000 Lekë
More

Botuesi: Te tjere

Rrëfenja për vajzat

Në këtë vëllim me plot ilustrime tërheqëse janë paraqitur përshtatjet të kryeveprave botërore për fëmijë.
1 600 Lekë
More
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001806

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 1

Në këtë vëllim janë paraqitur përrallat:• Bardha dhe Roza, sipas Vëllezërve Grim• Gishtëza, sipas Hans Kristian Andersenit• Princi dhe jetimja, sipas Vëllezërve Grim• Lëkura nga njëmijë kafshë, sipas Vëllezërve Grim• Pata e artë, sipas Vëllezërve Grim
650 Lekë
More

Referenca: 2113

Botuesi: Aeditions

Rrefenja me zana, perralla per femije

Eja dhe zbulo 18 rrëfenja me zana...Njëra zanë të dërgon plot të puthura...Një tjetër të pëshpërit te veshi fjalë të ëmbla...Një e tretë t'i përmbush të gjithë dëshirat...... Bashkë me to kalo çaste të mrekullueshme
1 200 Lekë
More

Referenca: 2420

Botuesi: Pegi

Princer dhe princesha, Vol. 2

Princi Zhabjak, sipas vëllezërve GrimVëllathi e motërza, sipas vëllezërve GrimKëpucët e ballos, sipas vëllezërve GrimMjellmat e egra, sipas Hans Kristian Andersenit
650 Lekë
More

Referenca: 2746

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 1

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Baba Jaga" nga Rusia, "Arushi i Nënës Plakë" nga Groenlanda, "Kekediuru dhe Magjistarja" nga Afrika, "Perla e Dragoit" nga Kina dhe "Zogu i zjarrtë dhe Ujku Gri" nga Rusia.
700 Lekë
More

Referenca: 2747

Botuesi: Pegi

Perralla nga bota, vol. 2

Në këtë vëllim janë mbledhur përrallat: "Princi Rubin" nga Inda, "Popokatepteli dhe Ikstla" nga Meksika, "Aladini dhe llamba e mrekullueshme" nga Arabia dhe "Ylli i këputur" nga India.
700 Lekë
More

Botuesi: Te tjere

Rrëfenja për vajzat

Në këtë vëllim me plot ilustrime tërheqëse janë paraqitur përshtatjet të kryeveprave botërore për fëmijë.
1 600 Lekë
More