• Banner

  • I ri

I Lumi Shtjefën Kurti, dëshmitar i Kishës Martire, Dosja Shtjefën Kurti,vol.3

Sipas dokumentacionit të pasur arkivor, Shtjefën Kurti nuk ka patur marrëdhënie preferenciale me italianë, që ishin angazhuar në struktura ushtarake apo civile gjatë viteve të pushtimit. Gjatë procesit të parë gjyqësor, Prokurori e akuzoi Dom Shtjefnin dhe klerikët e tjerë: “Të pandehurit Don Shtjefën Kurti dhe At Pjetër Meshkalla kanë bashkëpunuar ngushtë me okupatorin dhe kanë kontribuar në stabilizimin e regjimit të tyre në Shqipëri. i pandehuri Don Shtjefën Kurti, në kohën e okupacionit italian, ka qenë si Kapelan i Vilës së Jakomonit, ku ka kryer shërbime informative në favor të fashizmit.”.

1 500 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli:I Lumi Shtjefën Kurti, dëshmitar i Kishës Martire. Dosja Shtjefën Kurti,vol.3
Origjinali:I Lumi Shtjefën Kurti, dëshmitar i Kishës Martire. Dosja Shtjefën Kurti,vol.3
Kategoria: Histori
Autori: Grup Autorësh
Botues: ISKPK
Viti: 2020
Fq. 436
Pesha: 0.730 kg
ISBN: 978-9928-315-08-3
Ky libër është në gjuhën shqipe


Mbi librin

Shtjefën Kurti lindi në Prizren me 24 dhetor 1898 prej prindërish Jak e Katrinë. Kreu shkollën fillore në Ferizaj. Në shtator të vitit 1909 hyni në Seminarin Papnore në Shkodër, ku mbasi e mësoi gjuhën italishte gjatë një viti prej Maestro Doçit, hyni në Seminar, e ma vonë në Filozofi.

Në vitin 1917, në vjeshtë, vajti në Insbruk (Austri); qe konviktor në “Canisianum” ku ndoq studimet e Theologjinë për vitin shkollor 1917-‘18 në Universitetin K.K. të Innsbruck-ut. Me që në vjeshtën 1918 Austro-Ungaria kapitulloi, u kthye me i vazhdue studimet të Propaganda Fise; dhe aty i kreu studimet pranë Universitetit t’asaj Kolegje, vitin 1921.

Sipas dokumentacionit të pasur arkivor, Shtjefën Kurti nuk ka patur marrëdhënie preferenciale me italianë, që ishin angazhuar në struktura ushtarake apo civile gjatë viteve të pushtimit. Gjatë procesit të parë gjyqësor, Prokurori e akuzoi Dom Shtjefnin dhe klerikët e tjerë: “Të pandehurit Don Shtjefën Kurti dhe At Pjetër Meshkalla kanë bashkëpunuar ngushtë me okupatorin dhe kanë kontribuar në stabilizimin e regjimit të tyre në Shqipëri. i pandehuri Don Shtjefën Kurti, në kohën e okupacionit italian, ka qenë si Kapelan i Vilës së Jakomonit, ku ka kryer shërbime informative në favor të fashizmit.”.

Për të mos penguar shërbimin shpirtëror ndaj besimtarëve, kisha kishte shpallur neutralitetin e saj ndaj politikës, siç kuptohej atëherë ky neutralitet, por gjithnjë e kishte theksuar misionin e saj shoqëror dhe angazhimin kombëtar. Dom Shtjefën Kurti, si atdhetar i shkolluar duhet ta ketë pritur pushtimin fashist me pezmatim, si edhe më parë, ai i’u kushtua shërbimit shpirtëror dhe misionit shoqëror të kishës. Në ato kushte, bashkëpunimi me zyrtarët e shtetit, kushdo qofshin ata, ishte i domosdoshëm. Dom Shtjefni u përqendrua në detyrën e tij, duke menduar se kleriku i mirë në çdo kohë mund ta ndihmojë atdheun dhe duke e gjykuar nga pozicioni i klerikut dhe si e ka kryer detyrën ndaj atdheut të tij nga ai pozicion.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dituria

Esad Toptani dhe shqiptarët në vështrimin europian, Ervina Toptani

Është kënaqësi të shkruaj pak rreshta për t'ju treguar shkurtimisht sesi lindi ky libër, i cili ka qenë për mua dhe vazhdon të jetë frymëzim për të kërkuar të vërtetën dhe për t'u treguar fëmijëve të mi, brezit të ardhshëm, se nëse nuk reshtim kurrë së kërkuari të vërtetën do të jetojmë më mirë, më në paqe me vetveten dhe me të gjithë të tjerët. 

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Berk

Një varrim për çdo regjim, Klejd Këlliçi

Rëndësia e Varrezave të Dëshmorëve për regjimin komunist ishte po aq e madhe sa politika të tjera zyrtare, si industrializmi apo emancipimi. Këtu nuk bëhet fjalë vetëm për materializimin monumental e përkujtimor të dëshmorëve, si themel që justifikonte gjenezën e regjimit, por shfaqet qartazi dhe përpjekja për të njësuar dëshmorët, për të njësuar gjithçka...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Papirus

Shoqëria Piramidale, Artan Fuga

- Nëse do t’u përmbahemi përcaktimeve të Aristotelit, shoqëria shqiptare sot është më shumë demokraci, tirani apo oligarki? - Pse shoqëria shqiptare e shekullit XXI është në transformim nga modeli i shoqërisë periferike në atë piramidale? Kur ndodhi saktësisht ky transformim?

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2599

Botuesi: Naimi

Lufta kunder pavaresimit te Shqiperise, Ismail Strazimiri

Libri i Ismail Strazimirit nuk është thjesht një libër kujtimesh. Në përmbajtjen e tij autori ka tejshkruar biseda shumë të rëndësishme me veprimtarë të kohës, vendës e të huaj, të zhvilluara nga ai vetë; letra të pritura e të dërguara; shenjime të rëndësishme për njohjen e procesit historik.

Çmimi 700 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Reklama

Shqipëria, Arturo Galanti

Një vepër monografike mbi Shqipërinë, e shqyrtuar në aspektet gjeografike, etnografike, historike, por njëkohësisht edhe në kuadrin e politikës së jashtme italiane e të gjeopolitikës europiane...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2790

Botuesi: Onufri

Rrethimi i Shkodres, Marin Barleti

Është viti 1478. Europa po sulmohet. Dhjetë vjet pas vdekjes së Skënderbeut, shqiptarët dhe venedikasit vazhdojnë t'u rezistojnë osmanëve, duke mbrojtur atdheun e tyre dhe duke i dhënë kohë Europës Perëndimore për t'u përgatitur për sulmin e pashmangshëm.

Çmimi 2 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001635

Botuesi: Onufri

Faik Konica - jeta ne Uashington, Ilir Ikonomi

Ky libër është biografia intime e Faik Konicës gjatë kohës që ai përfaqësonte Shqipërinë e Zogut në Uashington, 1926-1939, e der sa vdiq më 1942. Bazuar në dëshmi të zbuluara në arkivat amerikane, britanike dhe shqiptare, libri hedh dritë mbi marrëdhëniet komplekse të Konicës me Zogun, marrëdhëniet e Konicës me qeverinë e SHBA, miqësinë dhe polemikat mes...

Çmimi 2 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU001666

Botuesi: Onufri

Mbi krimin në Ballkan, Ismail Kadare

Lënda që përfshin ky libërth, në radhë të parë letrat, bashkë me gjykimet mbi to, kapin një periudhë çerekshekullore: 1987-2011. Ngjarje të mëdha, kanë tronditur në këtë kohë, gjithë planetin, veçanërisht kontinentin europian, rrjedhimisht gadishullin ballkanik, e bashkë me të, hapsirën tonë shqiptare.

Çmimi 500 Lekë
More
In Stock

Botuesi: Akademia e Shkencave

Nga Ballkani në Mesdhe: Shqiptarët prej mesjetës në agimin e kohës së re, Ardian Muhaj

Në punim pasqyrohet një nga proceset më të rëndësishme të evoluimit historik të shqiptarëve si popull i lashtë ballkanik dhe i zgjerimit të pranisë dhe rolit të tyre drejt hapësirave të reja nga bregdeti dhe brendatoka ballkanike drejt hapësirave më të largëta mesdhetare e përtej. 

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: IDK

Pjetër Bogdani, letërkëmbim, Odette Marquet

Shoqëria jonë me kohë të përshpejtë dhe me kujtesë të dobët, prej disa vjetësh ka shpikur shijen e përkujtimoreve. Ditëlindje të çdo lloji; nga muzika tek letërsia, nga fitoret luftarake tek qytetërimet e harruara, nga figurat politike tek zërat e shkencës, të gjitha, ndjekin njëra – tjetrën dhe herë pas here asnjanësohen.

Çmimi 750 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)