• Banner

Hebrenjte ne trojet shqiptare, Edmond Malaj

2910

Historia e hebrenjve në Shqipëri vitet e fundit ka qenë objekt i disa botimeve me karakter shkencor apo popullarizues. Ky botim i Edmond Malajt është i fundit në rend kohor, dhe si i tillë ka privilegjin të një tradite të krijuar tashmë në Shqipëri mbi studimet hebraike.

Zbritja në sasi

Sasia Zbritja për njësi Ju kurseni
3 987 Lekë Deri në 2 962 Lekë
1 000 Lekë
Sasia
In Stock

Përshkrimi

Titulli: Hebrenjtë në trojet shqiptare
Origjinali: Hebrenjtë në trojet shqiptare
Gjinia: Histori
Autori: Edmond Malaj
Shtëpia botuese: Qendra e Studimeve Albanologjike
Viti: 2012
Fq. 412
Pesha: 0.67 kg
ISBN: 978-9928-141-07-1

Komente mbi librin
"Historia e hebrenjve në Shqipëri vitet e fundit ka qenë objekt i disa botimeve me karakter shkencor apo popullarizues. Ky botim i Edmond Malajt është i fundit në rend kohor, dhe si i tillë ka privilegjin të një tradite të krijuar tashmë në Shqipëri mbi studimet hebraike. Por duhet shtuar që, edhe pse autori mbështetet gjerësisht në punime të mëparshme të autorëve të tjerë shqiptarë, studimi i tij dallon mes tyre, është një studim mirëfilli origjinal. Ai ka zgjedhur një përqasje gjithëpërfshirëse, historinë e hebrenjve ai e vendos brenda kuadrit të gjerë të historisë së popullit hebre, në përgjithësi të kulturës, traditave e religjionit të tyre të veçantë. Kjo i bën të mundur lexuesit zbërthimin e kësaj enigme siç është identiteti i veçantë hebraik, gjë pa të cilën do të ishte e vështirë të kuptohej çdo realitet i veçantë i tyre, përfshi edhe ai shqiptar. "Hebrenjtë në trojet shqiptare" e autorit të ri Edmond Malaj përbën një arritje të shënuar të tij dhe me siguri do të meritojë interesimin e lexuesit shqiptar." Prof. Dr. Pëllumb Xhufi "Libri i Dr. Edmond Malajt, parë në këtë këndvështrim na vjen në dy dimensione të reja: së pari, libri në fjalë është më gjithëpërfshirësi deri më sot për këtë tematikë, si në rrafsh diakronik ashtu edhe në rrafsh sinkronik; së dyti, autori ka njohur punimet e kryera deri më sot dhe rezultatet e tyre dhe pa asnjë dyshim them se ai ka ngritur në një shkallë më të lartë nivelin njohës në Shqipëri për hebrenjtë dhe për hebraizmin." Aso. Prof. Dritan Egro Mbi autorin Dr. Edmond Malaj ka studiuar dhe është diplomuar në Filologjinë Gjermane dhe Shkencat e Përkthimit në Institutet e Gjermanistikës të universitetit "Luigj Gurakuqi" në Shkodër dhe të Karl – Francens – Universitӓt Grac, Austri (2000 – 2005), është doktoruar në vitin 2007 në filologjinë gjermane në Institutin e Gjermanistikës Karl – Francens – Universitӓt Grac dhe më 2009 është diplomuar në Shkencat e Religjionit në Fakultetin Teologjik – Katolik të Karl – Francens – Universitӓt Grac për tri fetë monoteiste Judaizëm, Krishterim dhe Islam. Aktualisht, punon si kërkues shkencor në Institutin e Historisë (Departamenti i Mesjetës) pranë Qendrës së Studimeve Albanologjike, Tiranë.  

Detajet e librit
Te tjere
2910
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Cabej

Izraelitët në Shqipëri, Josef Jakoel

(0)

Ka njerëz që përpiqen të njollosin me shpifje të ulët qëndrimin fisnik dhe burrëror që mbajti populli shqiptar karshi izraelitëve duke i shpëtuar ata nga duart e nazistëve. Këta njerëz thonë se ky qëndrim i shqiptarëve karshi izraelitëve ka qenë i diktuar nga interesi, sepse izraelitët kishin para që të paguanin përkrahjen që u jepej.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Akademia e Shkencave

Lufta e popullit shqiptar për çlirim kombëtar 1918-1920, vol. 2, Grup Autorësh

(0)

Përmes dokumenteve të këtyre dy vëllimeve përshkruhen ngjarjet dhe veprimtaria e personaliteteve politike në ato dy vite, jetike për ndërtimin e shtetit shqiptar, kur shumë tregues në rrjedhat e politikës botërore dhe të situatës së brendshme në Shqipëri, i kishin rralluar aq shumë radhët e optimistëve, sa që ata që ende shpresonin për ditë më të mira,...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Jeta dhe Vepra, Kristo Frashëri

(0)

E thënë ndryshe, pse e pa ai të nevojshme shoqërimin e monografisë me botimin enkas edhe të burimeve dokumentare historike, siç e kemi sot përpara? Përgjigjen e ka dhënë vetë autori, i cili nënvizon: “Për ta shpëtuar Heroin dhe luftën epike të shek. 15 nga kritikat që u bëheshin dy biografëve kryesorë korifenj të tij, Barletit si panegjirik dhe Biemmit si...

Çmimi 4 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001454

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Skënderbeu, Sabri Godo

(0)

Një roman historik i shkruar nga autori i mirënjohur Sabri Godo. Një roman ndryshe nga të tjerët, që tregon historinë e heroit tonë kombëtar. Një roman që përshkruan trimëritë e luftës 25-vjeçare kundër turqve, por edhe ndjenjat e tij, çfarë ai mendon, mënyrën e të dialoguarit me të afërmit, me ushtarët, me trimat shqiptar

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2924

Botuesi: Plejad

Historia me e vjeter e Shqiperise, Zhan Klod Faveirial

(0)

Grekët mburren se letërsia e tyre ka filluar me Homerin. Po Homeri vetë, nga cila shkollë greke ka dalë? Nga cilat shkolla është formuar? Përpara shkollave greke, ka pasur shkolla pellazgjike dhe një literaturë të madhe dhe të përkryer, e cila ka qenë themeli i letërsisë greke.

Çmimi 1 250 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU000213

Botuesi: Cabej

Ali Kelcyra, aristokrati kuqezi, Tanush Frasheri

(0)

Libri që keni në dorë, fryt i qëmtimeve shumëvjeçare nëpër arkiva e biblioteka të vendeve të ndryshme, hedh dritë mbi jetën e Ali Këlcyrës, njërit nga protagonistët e politikës shqiptare të gjysmës së parë të shekullit XX, lënë në terrin e keqnjohjes e mosnjohjes për dekada me radhë.

Çmimi 1 100 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2781

Botuesi: Naimi

Si u be mbret i Shqiperise Ahmet Zogu, Camillo Libardi

(0)

Të bëhesh princ, edhe sikur të mos jesh plotësisht princ, por të paktën president republike ose, të paktën, të paktën mbetet të bëhesh diktator. Ky ishte dhe është qëllimi i beut të Matit. Për këtë qëllim, ambicia e tij e pakufi nuk deshi t'ia dijë për mjetet që përdori. Për këtë plan iu desh të sakrifikonte gjithçka, edhe me kusht që Shqipërinë ta...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Berk

Një patriot leçez në Shqipërinë osmane, Giacinto Simini

(0)

Ky libër, i cili bazohet në shkrimin e të birit, Giacinto Simini, në kujtimet e shumë protagonistëve të Rizorxhimentit nga jugu i Italisë dhe në dokumentet arkivore të Ministrisë së Punëve të Jashtme, përpos se një memoir i bukur politik e kulturor, lexohet mirëfilli dhe si një roman aventure, i cili ndjek peripecitë e shumta e të rrezikshme të mjekut...

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)