• Banner

  • Ka mbaruar

Historia e shtetit shqiptar 1912 - 2005, Kastriot Dervishi

Në morinë e botimeve për historinë moderne të Shqipërisë, ky botim synon të japë një model të ri, duke u përpjekur të sjelë në nivele të duhura atë që ka të bëjë me kujtesën kombëtare si dhe me nxjerrjen e së vërtetës, pavarsisht nga rrethanat e zhvillimeve politike dhe nga pesha që ka marrë zhvillimi i ngjarjeve.

10 000 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Historia e Shtetit Shqiptar 1912-2005, organizimi shtetëror, jeta politike, ngjarjet kryesore, të gjithë ligjëvënësit, ministrat dhe kryetarët e shtetit shqiptar
Autori: Kastriot Dervishi
Gjinia: Histori
Shtëpia botuese: 55
Viti: 2006
Fq. 955
Pesha: 1.46 kg.

Mbi librin

Një histori konkrete me emra të protagonistëve të saj Në morinë e botimeve për historinë moderne të Shqipërisë, ky botim synon të japë një model të ri, duke u përpjekur të sjelë në nivele të duhura atë që ka të bëjë me kujtesën kombëtare si dhe me nxjerrjen e së vërtetës, pavarsisht nga rrethanat e zhvillimeve politike dhe nga pesha që ka marrë zhvillimi i ngjarjeve.

Duke besuar në tezën se vetëm shqiptarët mund të bëjnë një histori të plotë e të vërtetë të vendit të tyre, botimi synon të plotësojë atë pjesë që është e zbrazët, për shkaqe nga më të ndryshmet.

Si shtysa të çastit apo si modele fillestare, kanë shërbyer deri diku botimi i Teki Selenicës "Shqipria më 1927", apo i Dhimitër Beratit "Shqipënija më 1937..."Gjithësesi, libri ndjek në vetëvete një model të veçantë, të pakrahasueshëm në tërësinë e tij me botime të ngjashme. Për të njohur më qartësisht rrethanat dhe kushtet kur u krijua shteti shqiptar, është parë e nevojshme, të njihen lexuesit me platformat kryesorë të fqinjëve, që në fund të fundit, u bënë frymëzuese për ta, duke çuar në mosformimin në kohën e duhur të një shteti shqiptar në trojet e tij, por vetëm në gjysmën e tyre.

Periudhat në libër janë ndarë sipas zhvillimit të ngjarjeve dhe epokave zhvilluese të tyre kur ka pasur ndryshime që kanë përmbysur epokën paraardhëse. Pikësëpari, është pasur parasysh një trajtim i pavarur për të gjitha figurat politike si dhe për ngjarjet përkatëse që kanë ndodhur, duke vlerësuar peshën e tyre për nga rëndësia dhe për nga niveli i interesimit në botimet e tjera.

Si rrallë herë, të gjithë qëndrojnë pranë njëri-tjetrit, të gjitha hyjnë në libër pa paragjykimin e heroit ose tradhëtarit, për të vënë në raport me atë që ata kanë dhënë në të vërtetë, për të cilat përgjegjësia mbetet gjithsesi e tyre.Deri tani përfshirja e të gjithë aktorëve politikë në një botim të vetëm, ka qenë një gjë e pazakontë madje e pamundur, për shkaqe politike, metodike apo edhe mendësie që vjen nga e kaluara.

Duke iu shmangur tërësisht kërkimit të "heronjve" apo "tradhëtarëve", botimi parapëlqen të vërtetën dhe jo shërbimin ndaj një kohe apo një grupi të caktuar personash.Në vetëvete botimi është një histori e shtetit shqiptar, që nga krijimi i tij më 1912, duke pasur në plan të parë pjesën institucionale, pjesën politike si dhe zhvillimet e tjera të rëndësishme në lidhje me to. Kriteri i përdorur për jetëshkrimet lidhet me pozicionin e figurës politike në nivel kryetari shteti, kryeministri e kryetari të legjislativit.

Të gjithë protagonistët e jetës politike, duke përfshirë anëtarët e trupit legjislativ dhe trupit ekzekutiv, janë të nxjerrë në pah sipas kohës së tyre. Sigurisht kjo përfshirje bëhet për të plotësuar boshllëkun që ndjehet në këtë fushë, duke bashkëngjitur anën statistikore me ngjarjet e zhvilluara.është dhënë një informacion në lidhje me natyrën juridike të shtetit shqiptar, duke përfshirë këtu tiparet e përgjithshme të kushtetutave dhe legjislacionit në të gjitha kohrat.

Po ashtu forcat politike më të rëndësishme të kohëve të ndryshme, përfshihen duke dhënë programin përkatës dhe protagonistët e tyre. Organizimi institucional shtëtëror shqiptar siç edhe kuptohet është pjesë e rëndësishme e librit.

Mbi autorin

U lind në Elbasan më 6 shkurt 1972. Të gjitha nivelet e arsimit i kreu në qytetin e lindjes. Diplomuar për histori në Universitetin "Aleksandër Xhuvani". Që prej vitit 1999 redaktor i faqes historike të gazetës së përditshme "55" në Tiranë. Lëvron gjithashtu kritikën dhe analizën politike. Studiues i historisë moderne të Shqipërisë dhe veçmas i asaj politike.

Është autor zërash në librin "Elbasani - Enciklopedi" (Elbasan, 2003), si dhe i "Fjalorit Enciklopedik Shqiptar" (në proces). Ka në përfundim studimin e nisur në maj 2004 "Shërbimi sekret shqiptar" 1922 - 1944", si dhe botime të tjera në vijimësi. Gjithashtu lexoni intervistën: Historia e shtetit shqiptar. Të fshehtat që nuk dinim prej 1912-ës.

Detajet e librit
SKU000355
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001188

Botuesi: Shtepia Botuese 55

Plumba politikës, historitë e përgjakjes së politikanëve shqiptare, Kastriot Dervishi

Ai sjell në një përmbledhje të rrallë vrasjet politike në Shqipëri. Vrasje që nisin me ministrin e parë të ekzekutuar, Nexhati Libohovën, në vitin 1915, me Esat pashë Toptanin, me Avni Rsutemin, me Ceno Kryeziun, Bajram Currin, Luigj Gurakuqin, Idhomeno Kosturin, Omer Nishanin e deri tek Mehmet Shehu e Azem Hajdari. Një listë e shoqëruar edhe me historitë...

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2878

Botuesi: Plejad

Kontribute per kronologjine e historise se Shqiperisë 395-595, Giussepe Valentini

Që në fund të viteve '80, At Karmelo Kapici pat dëshiruar botimin e "Opera omnia" të Valentinit, ç'ka, siç thotë ai, "do të ishte një ndërmarrje kolosale, pasi mjafton të sillen ndërmend vëllimet e "Aketeve shqiptaro – venete", ose të paktën të pjesës më të madhe të shkrimeve të tij.

Çmimi 1 500 Lekë
More
In Stock

Botuesi: M&B

Etnogjeneza e shqiptarëve, Kristo Frashëri

Monografia trajton që në hyrje problemin e metodikës dhe metodologjisë që kanë ndjekur deri sot dijetarët e ndryshëm dhe, pasi vihen në dukje dobësitë e disave prej tyre, sugjerohen kritere më shkencore në trajtimin e albanologjisë dhe të ilirologjisë.

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2471

Botuesi: Naimi

Epiri, nje histori pellazgo - shqiptare, Besnik Imeri

Po bëhen gati 100 vjet që fqinjët jugorë të shqiptarëve, grekët, mëtojnë botërisht Epirin e Veriut, të ashtuquajturin Vorio – Epir, i cili gjoja padrejtësisht iu qenka marrë nga shqiptarët. Pasi morën në vitin 1878 Toskërinë e Jugut dhe në vitin 1913 Toskërinë e Mesme, projekti grek synon krejt Epirin, duke kërkuar edhe Toskërinë e Veriut.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001438

Botuesi: UET Press

Edi Rama, Politikani Pop(ulist)-Star, Belina Budini

Nuk është aspak e rastit që ky libër është shkruar nga Belina Budini. Në moshë të re, sidomos për barrën profesionale që ka mbajtur mbi supe, ajo bën pjesë te ai brez, i cili nuk ka kurrfarë kompleksi ndaj tematikës së çështjeve që merr në shqyrtim, kudo, në faqet e shtypit, në bisedat shoqërore, përballë studentëve, në mbledhje publike e gjetiu.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Dibranë dhe tiranas, Faruk Borova

Në këtë libër, në formën e një rrëfimi të ngjarjeve historike, jam përpjekur të shpjegoj situatat dhe rrethanat historike të këtyre dy komuniteteve në Shqipëri, në këto 100 vitet e fundit, pas fillimit të eksodit dibran që përkon një vit pas shpalljes së pavarësisë.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2542

Botuesi: Tirana Times

Albania 1943-1945, Bernd Fischer

The short period from 1943 through 1945 was a critical one for Europe, witnessing the great final battles of the Second World War, the defeat of Italy and Germany, the initial stages of post-war recovery, and the beginning of the new era.

Çmimi 4 100 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2875

Botuesi: Plejad

Studime dhe tekste historike, Giussepe Valentini

Duket pothuajse e pamundur që të kesh parasysh plotësisht në një përmbledhje të shkurtër publikimet e panumërta të Xhuzepe Valentinit, që kanë si objekt çështjet e historisë shqiptare. Në një periudhë edhe më të hershme shkon përpjekja e Valentinit për të hartuar një kronologji të historisë së shqiptarëve.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2888

Botuesi: Te tjere

Deshtimi i radhes, komploti i Teme Sejkos, Vladimir Bregu

Qëllimi kryesor i këtij takimi, me Haki Rushitin dhe Panajot Plakun, ishte përgatitja e tyre për mbledhjen që duhej të zhvillohej në Greqi dhe në të cilën do të shqyrtohej plani i kryengritjes së armatosur... Pastaj, Panajoti na tha diçka për idenë e kryengritjes së armatosur që përgatitej këtu dhe për ndërhyrjen ushtarake, e cila përgatitej jashtë vendit.

Çmimi 1 000 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2134

Botuesi: Albin

Armiqte e popullit, Bashkim Trenova

Bashkim Trenova ka lindur më 28 mars 1943 në Sevaster të Vlorës. Në vitin 1966 mbaron studimet në Fakultetin Histori – Filologji, Dega Histori – Gjeografi. Pas studimeve nis menjëherë punën si redaktor në Drejtorinë e Jashtme të Radio Tiranës. 

Çmimi 800 Lekë
More
In Stock

Shqipëria në vitet 1912-1944, Xhemal Kusi

Ai përshkruan me detaje edhe kontradiktat që lindën mes Esat Pashë Toptanit dhe Ismail Bej Qemal Vlorës në muajt e parë pas Shpalljes së Pavarësisë. Atmosfera dhe entuziazmi para dhe pas ardhjes së Princ Wied-it përbëjnë një dëshmi autentike dhe një panoramë realiste që përputhet dhe me burimet diplomatike të kancelarive europiane të kohës. Xhemal Kusi...

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)