• Banner

Grekët, vendi dhe njerëzit që nga koha e luftës, James Pettifer

Nga njëra anë, metoda e qasjes gjithëpërfshirëse, dhe nga ana tjetër analizë e hollë e realitetit të sotëm grek, në të gjithë përbërësit e tij dhe larg skemave idilike që i janë imponuar historiografisë mbi Greqinë qysh nga koha e Eomanticizmit evropian, i mundësojnë lexuesit të kuptojnë “shpirtin”, apo më saktë, “shpirtrat” që kanë përcaktuar rrugëtimin historik të grekëve posaçërisht në këto dekada të fundit.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Grekët, vendi dhe njerëzit që nga koha e luftës

Origjinali: The Greeks, the land and people since the war

Gjinia: Histori

Autori: James Pettifer

Shqipëroi: Xhevdet Shehu, Genc Shehu

Shtëpia botuese: Iceberg

Viti: 2013

Fq. 392

Pesha: 0.445 kg

ISBN: 978-992841407-6

Komente mbi librin

Ky botim i veçantë mbi Greqinë e pasluftës vjen në momentin më të përshtatshëm, në një kohë kur interesi për të është rritur si asnjëherë dhe kur shumëkush kërkon t’ju japë shpjegim rrënjëve dhe arsyeve të krizës së rëndë që ka mbërthyer sot këtë vend. Askush nuk mund ta kryente më mirë këtë mision njohës e ndriçues, se sa një mjeshtër i historisë dhe çështjeve ballkanike, siç është James  Pettifer. Nga njëra anë, metoda e qasjes gjithëpërfshirëse, dhe nga ana tjetër analizë e hollë e realitetit të sotëm grek, në të gjithë përbërësit e tij dhe larg skemave idilike që i janë imponuar historiografisë mbi Greqinë qysh nga koha e Eomanticizmit evropian, i mundësojnë lexuesit të kuptojnë “shpirtin”, apo më saktë, “shpirtrat” që kanë përcaktuar rrugëtimin historik të grekëve posaçërisht në këto dekada të fundit.

Greqia kozmogonike e lashtësisë, ajo e demokracisë, e filozofisë, historiografisë dhe e arteve vazhdon padyshim të ekzistojë edhe në Greqinë e sotme. Por, Pittifer na zbulon se kësaj Greqie idilike, i mbivendoset shpesh herë alter ego e saj, Greqia e diktaturës dhe e demagogjisë, Greqia e rentës dhe e mitologjisë, Greqia e mjerimit ekonomik e kulturor, Greqia e flirteve sa me Perëndimit aq edhe me Lindjen, Greqia egocentrike dhe e vetëkënaqur, që shpesh herë pritet të konfliktohet jo vetëm me fqinjët e varfër ballkanikë, por edhe me partnerët e fuqishëm globalë. Drite-hijet e Greqisë së sotme evidentohen në lidhjen e ngushtë të tyre më sistemet politike, ekonomike e juridike, me edukimin, me sjelljet, me psikologjinë, stilin dhe me mënyrën e jetesës së grekëvë modern.

Prof. Dr. Pëllumb Xhufi

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001082

Botuesi: Onufri

Woodhouse, Zerva dhe Camet, James Pettifer

Historia e ngjarjeve në Epir dhe në Çamëri gjatë Luftës së Dytë Botërore në periudhën e Luftës Civile Greke vetëm sa ka nisur të trajtohet seriozisht nga historianët në studimet e tyre. Tri vende janë të përfshira thellësisht në këtë çështje: Greqia, Shqipëria dhe Britania.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000240

Botuesi: Papirus

Institucionet e Bashkimit Europian, Doutriaux, Lequesne

As federal, as i krahasueshëm me një organizatë ndërkombëtare klasike, sistemi institucional i Bashkimit Evropian vepron në lidhje të ngushtë me qeveritë dhe administratat e Shteteve Anëtare. Zgjerimi i Bashkimit Evropian në 25 anëtarë i realizuar në vitin 2004 kërkoi një reformë institucionale.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000286

Botuesi: Te tjere

E megjithate jetojme, Edmond Shallvari

Edmond Shallvari ka lindur në qytetin e Korçës më 1957. Ka kryer studimet e larta në Universitetin e Tiranës në degën Ekonomist për Industrinë. 'E megjithatë...jetojmë!' është libri i parë i tij, me shkrime e kujtime të ndryshme, një pjesë e të cilave janë botuar në shtypin gazetaresk të Korçës.

Çmimi 490 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000248

Botuesi: Papirus

Gur, Fatos Baxhaku

Cili prej nesh nuk ka qëndruar në ndonjë udhëkryq duke e vrarë mendjen se nga të shkojë? Udhëkryqet shumë herë na hapin telashe, porse shndërrohen në një gjë fort të dobishme, sapo ne arrijmë të mësojmë rrugën e drejtë. Atëherë kemi mundësi të orientohemi më mirë e të kryejmë punët për të cilat jemi nisur.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: SKU000323

Botuesi: Ideart

Urat e se ardhmes, Sergjan Kerim

... Europa ka nevojë për një balancë të re - balancën e interesave, jo për balancën e forcës. Në këtë kontekst, parimi i vetëvendosjes së popujve nuk duhet të rrezikohet dhe nuk mund të veçohet nga proceset integruese europiane dhe nga ruajtja e balancës dhe e stabilitetit të Europës..

Çmimi 900 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)