• Banner

Grekët, vendi dhe njerëzit që nga koha e luftës, James Pettifer

Nga njëra anë, metoda e qasjes gjithëpërfshirëse, dhe nga ana tjetër analizë e hollë e realitetit të sotëm grek, në të gjithë përbërësit e tij dhe larg skemave idilike që i janë imponuar historiografisë mbi Greqinë qysh nga koha e Eomanticizmit evropian, i mundësojnë lexuesit të kuptojnë “shpirtin”, apo më saktë, “shpirtrat” që kanë përcaktuar rrugëtimin historik të grekëve posaçërisht në këto dekada të fundit.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Grekët, vendi dhe njerëzit që nga koha e luftës

Origjinali: The Greeks, the land and people since the war

Gjinia: Histori

Autori: James Pettifer

Shqipëroi: Xhevdet Shehu, Genc Shehu

Shtëpia botuese: Iceberg

Viti: 2013

Fq. 392

Pesha: 0.445 kg

ISBN: 978-992841407-6

Komente mbi librin

Ky botim i veçantë mbi Greqinë e pasluftës vjen në momentin më të përshtatshëm, në një kohë kur interesi për të është rritur si asnjëherë dhe kur shumëkush kërkon t’ju japë shpjegim rrënjëve dhe arsyeve të krizës së rëndë që ka mbërthyer sot këtë vend. Askush nuk mund ta kryente më mirë këtë mision njohës e ndriçues, se sa një mjeshtër i historisë dhe çështjeve ballkanike, siç është James  Pettifer. Nga njëra anë, metoda e qasjes gjithëpërfshirëse, dhe nga ana tjetër analizë e hollë e realitetit të sotëm grek, në të gjithë përbërësit e tij dhe larg skemave idilike që i janë imponuar historiografisë mbi Greqinë qysh nga koha e Eomanticizmit evropian, i mundësojnë lexuesit të kuptojnë “shpirtin”, apo më saktë, “shpirtrat” që kanë përcaktuar rrugëtimin historik të grekëve posaçërisht në këto dekada të fundit.

Greqia kozmogonike e lashtësisë, ajo e demokracisë, e filozofisë, historiografisë dhe e arteve vazhdon padyshim të ekzistojë edhe në Greqinë e sotme. Por, Pittifer na zbulon se kësaj Greqie idilike, i mbivendoset shpesh herë alter ego e saj, Greqia e diktaturës dhe e demagogjisë, Greqia e rentës dhe e mitologjisë, Greqia e mjerimit ekonomik e kulturor, Greqia e flirteve sa me Perëndimit aq edhe me Lindjen, Greqia egocentrike dhe e vetëkënaqur, që shpesh herë pritet të konfliktohet jo vetëm me fqinjët e varfër ballkanikë, por edhe me partnerët e fuqishëm globalë. Drite-hijet e Greqisë së sotme evidentohen në lidhjen e ngushtë të tyre më sistemet politike, ekonomike e juridike, me edukimin, me sjelljet, me psikologjinë, stilin dhe me mënyrën e jetesës së grekëvë modern.

Prof. Dr. Pëllumb Xhufi

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001082

Botuesi: Onufri

Woodhouse, Zerva dhe Camet, James Pettifer

Historia e ngjarjeve në Epir dhe në Çamëri gjatë Luftës së Dytë Botërore në periudhën e Luftës Civile Greke vetëm sa ka nisur të trajtohet seriozisht nga historianët në studimet e tyre. Tri vende janë të përfshira thellësisht në këtë çështje: Greqia, Shqipëria dhe Britania.

Çmimi 500 Lekë
More
Ka mbaruar
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Shtëpia e Librit

Mbi tiraninë, Timothy Snyder

Një historian i specializuar mbi historinë e Europës Lindore dhe Holokaustit i shpjegon lexuesve me fjalë të thjeshta se si ndodh që një demokraci e brishtë zëvendësohet me një diktaturë totalitare, qoftë kjo fashizëm apo komunizëm. Timothy Snyder na tregon se cilat janë shenjat që paralajmërojnë shfaqjen e tiranisë dhe se çfarë mund të bëjmë ne qytetarët...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2107

Botuesi: Tirana Times

Te dalesh nga rrugica e maces, Manuel Montobbio

Montobbio shkon përtej përpjekjes për të kuptuar duke përcaktuar njëkohësisht edhe disa pika orientimi, duke shtjelluar elementet e një projekti të përbashkët bashkëjetese. Sot bëhet fjalë që të ndërtohet një vizion i përbashkët mbi zhvillimin e qëndrueshëm, paqen dhe demokracinë si ide – forca për qeverisje globale.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001466

Botuesi: LIRA

Manual i kulturës së përgjithshme, Jean-Francois Braunstein, Bernard Phan

"Kultura e përgjithshme'': një shprehje e re për një ide të vjetër Vetë shprehja ''kulturë e përgjithshme'' është relativisht e re. Për herë të parë, ajo përkufizohet më 1932, në Fjalorin e Akademisë franceze, si "tërësia e njohurive të përgjithshme mbi letërsinë, historinë, filozofinë, shkencat dhe artet".

Çmimi 1 200 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Politika dhe pasioni, Michael Walzer

Liberalizmi është egalitar në parim, por pse nuk bën më shumë që ta promovojë këtë barazi në praktikë? Në këtë libër, filozofi dhe teoricieni i shquar politik, Michael Walzer, kritikon teorinë liberale dhe tregon se në evolucionin e mendimit liberal bashkëkohor janë pasqyruar edhe ngjarjet më të rëndësishme.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Arbën Xhaferi, vepra e plotë

Arbër Xhaferi është si një udhëkryq që i bashkon rrugët shqiptare për të rindarë drejtimet e të menduarit mbi të shkuarën, të sotmen e të ardhmen e shqiparizmës, dhe mbase është po ashtu, i vetmi mes të shquarve të gjindjes sonë, që as nuk është lëvduar ndonjëherë aq sa e meriton, po as nuk është gjuajtur ndonjëherë me gurë siç nuk e meriton.

Çmimi 7 500 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)