Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 840,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur

Xhelal Berberi, flamurtar i shqipes, Jasin Berberi

2930
Vlerësimi 

Libri që kemi në dorë, kushtuar jetës dhe veprimtarisë së "Mësuesit të Popullit", Xhelal Berberit, është një veprim i lavdëruar që zgjon kujtesën historike të brezave, rrit krenarinë kombëtare dhe përcjell thirrje të qarta dhe nxitje të mbara për të shkruar me po aq patos e përgjegjësi faqet e historisë bashkëkohore.

1 200,00 Lekë
960,00 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Xhelal Berberi, flamurtar i shqipes (kopertinë e trashë)
Origjinali: Xhelal Berberi, flamurtar i shqipes
Gjinia: Biografi
Autori: Jasin Berberi
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2013
Fq. 232
Pesha: 0.54 kg
ISBN: 978-99956-87-66-3

Koment nga Xhelal Berberi

E dua qytetin tim të lindjes, Delvinën e lashtë dhe me tradita historike, patriotike, kulturore e qytetare sa s'ka më , se këtu u linda dhe u rrita, punova, jetova një jetë të tërë dhe pres me qetësi fundin. I dua njerëzit e saj të urtë dhe me zemër të madhe, bujarinë dhe mikpritjen e tyre, natyrën dhe relievin e mrekullueshëm, ajrin tejet të pastër, gjelbërimin si në asnjë vend tjetër, aromën e trëndelinës dhe të detit, klimën mesdhetare e ditët me diell etj.

Kujt nuk i pëlqen mishi, kukureci, djathi, vera, frutat, erëzat dhe perimet e Delvinës? Po sazet dhe kënga labe? Edhe pse sot kujdesi për të është i pakët, mendoj se Delvinën do ta zhvillojnë vetë delvinjotët. Prandaj, ju bëj thirrje ta doni sa më shumë qytetin tuaj të lindjes, ta doni Shqipërinë, atdheun tonë. Atdhetarizmi tregon vlerën e një njeriu. Ata që për interes personal kanë marrë nëpër këmbë dashurinë e atdheut, kanë shkelur njëkohësisht dhe nderin e tyre. Ta gëzoni Shqipërinë tonë të dashur!

Koment nga Enver Isufi

Shfletojeni me dashuri këtë libër. Delvina, qyteti ynë i dashur, në rrjedhën e shekujve, ka lënë emrin e vet të nderuar në faqet më të ndritura të historisë së Shqipërisë. Me pushkë dhe me penë, me punë dhe me atdhedashuri, me kulturë dhe me tradita, me vaje dhe me këngë, me bujari dhe mikpritje, ajo ka ardhur deri në kohët moderne, duke dhënë shembuj e duke marrë shembuj, të cilët mbeten gjithmonë të gjallë në kujtesën historike.

Libri që kemi në dorë, kushtuar jetës dhe veprimtarisë së "Mësuesit të Popullit", Xhelal Berberit, është një veprim i lavdëruar që zgjon kujtesën historike të brezave, rrit krenarinë kombëtare dhe përcjell thirrje të qarta dhe nxitje të mbara për të shkruar me po aq patos e përgjegjësi faqet e historisë bashkëkohore. S'ka si ndodh ndryshe kur njihesh me jetën dhe veprimtarinë e Xhelal Berberit, kur shfleton dhe përjeton kujtimet e tij, kur ndjen të rrahë zemra e zjarrtë e këtij mësuesi të thjeshtë dhe atdhetari të madh. Ai ishte ndër rilindësit e fundi, por edhe ndër intelektualët e parë demokratë, ndër pionerët e parë të ABC – së dhe shkollës shqipe, por edhe ndër punëtorët e përkushtuar që hodhën bazat e arsimit dhe kulturës moderne shqiptare.

Ai ishte gjithashtu një qytetar shembullor dhe paqësor si në kohët e qeta edhe në turbullirat shoqërore të shekullit të kaluar. Më mirë se kushdo, këto cilësi të larta e virtyte të çmuara të këtij burri të ndritur dalin qartë në faqet e këtij libri i cili fare mirë mund të shërbejë si një udhërrëfyes atdhedashurie, kulture, arsimdashurie që iu vlen brezave të rinj, po edhe të moshuarve. Puna e palodhur e autorit të librit, mësuesit të nderuar Jasin Berberi, është një shembull i lartë i një akti intelektual, një shlyerje e një detyrimi moral ndaj figurës së Xhelal Berberit, por edhe një provë e dukshme se intelektuali tërë jetën duhet të përcjellë tek brezat mesazhe kulture e mirënjohjeje.

Jasini është ndër më të rinjtë e një dinastie mësuesish nga fisi i Berberajve, që zë fill me Xhelalin, me vëllanë Ganiun, të shoqen Safon, të birin Pëllumbin, vëllanë e Jasinit, Ismetin etj. Duke filluar nga gjysma e dytë e shekullit të kaluar, Jasin Berberi punoi për dekada të tëra në shkollat e qytetit të Delvinës, në fillim mësues e mandej për vite me radhë, si nëndrejtor e drejtor i shkollës së mesme të përgjithshme të Delvinës, e para shkollë e mesme që u hap në ish rrethin e Delvinës.

Ai vetë është një personalitet i shquar i shkollës, arsimit dhe edukimit të brezave të tërë, të qytetit të lindjes, mbart një përvojë të vyer që ia vlen t'u përcillet më të rinjve. Ndonëse tani është në pension, Jasin Berberi është plotësisht i denjë për të merituar një vlerësim apo një titull nderi i cili nuk do t'i shërbejë më tepër atij, sesa vlerave të shkollës dhe arsimit shqip në qytetin e Delvinës.

Shfletojeni me dashuri këtë libër, lexojini me vëmendje kujtimet dhe mbresa e "Mësuesit të Popullit", merrni çfarë ju vlen nga "ndërshtypjet" (siç kishte qejf të thoshte zoti Xhelal) dhe me siguri do të ndjeni veten më të ditur, por edhe borxhli ndaj popullit dhe atdheut, do të ndiheni krenarë për të shkuarën e më besues për të ardhmen dhe do të bindeni se mbi fetë, mbi partitë, mbi qeveritë, qëndron gjithmonë Shqipëria jonë e dashur.  

Detajet e librit
Onufri
2930
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Xhelal Berberi, flamurtar i shqipes, Jasin Berberi

Xhelal Berberi, flamurtar i shqipes, Jasin Berberi

Libri që kemi në dorë, kushtuar jetës dhe veprimtarisë së "Mësuesit të Popullit", Xhelal Berberit, është një veprim i lavdëruar që zgjon kujtesën historike të brezave, rrit krenarinë kombëtare dhe përcjell thirrje të qarta dhe nxitje të mbara për të shkruar me po aq patos e përgjegjësi faqet e historisë bashkëkohore.

Write your review
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Botimet Dudaj

Pasione, Nicolas Sarkozy

Përshtypje(t): 0

Qëkurse mbaj mend, kam mundur të jetoj me pasion, të takohem me bashkëbisedues që shpesh nuk ua gjen dot shokun, si dhe të përballem me ngjarje, kujtimi i të cilave mund të mbetet në histori. Pasioni dhe nevoja për t’u përfshirë kanë qenë përherë të pranishme në zemrën e identitetit tim. Fundja, ndonëse nuk e di “përse"- në e kësaj prirjeje kaq të...

Çmimi 1 080,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Lufta e Dyte Boterore, Winston S. Churchill, vol. 3

Përshtypje(t): 0

Në këtë pikë Stalini u duk se kapi avantazhet strategjike të "Torch". Ai përmendi katër arsye kryesore për të: së pari: kjo do të godiste Romelin në shpinë; së dyti, do të kërcënonte Spanjën; së treti, do të shkaktonte luftime midis gjermanëve dhe francezëve në Francë; dhe së katërti, do të ekspozonte Italinë para gjithë ashpërsisë së luftës.

Çmimi 960,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Pema

Premtomë, baba, Joe Biden

Përshtypje(t): 0

Dita e Falënderimeve ishte një mundësi e jashtëzakonshme për anëtarët e familjes Bajden që të gjenin kohë për t’u lidhur; një kohë e mirë për të reflektuar mbi të shkuarën dhe të asaj që e ardhmja mbante. Por, ky vit ishte i ndryshëm nga të tjerët. Djali i madh i Xho dhe Xhill Bajdënit, Bo, ishte diagnostikuar me tumor malinj në tru pesëmbëdhjetë muaj më...

Çmimi 1 260,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 400,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000269

Botuesi: Botimet Dudaj

Amerikani Tony Blair, James Naughtie

Përshtypje(t): 0

Marrëdhënia e Toni Blerit me Amerikën është një nga historitë më tërheqëse të kohës sonë. Ai është kryeministri që duke u lidhur me Xhorxh Bushin vuri në rrezik të ardhmen e tij politike në Britani, por njëkohësisht u kthye në një hero për shumë amerikanë që pas 11 Shtatorit.

Çmimi 640,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 800,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000964

Botuesi: Dituria

Ditaret shqiptare, Justin Godart

Përshtypje(t): 0

"Ditarët shqiptarë", është i pajisur me shënime të shkurtra për mjaft personalitete shqiptare, në vitet kur ai vizitoi Shqipërinë.Ai ka folur mjaft edhe për personalitete të tilla, që kanë luajtur një rol të rëndësishëm në vend, sidomos pas shpalljes së pavarësisë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Onufri

Jeto per ta treguar, Gabriel Garcia Marquez

Përshtypje(t): 0

Në këtë vëllim të parë të trilogjisë së planifikuar, Gabriel García Márquez, nis të tregojë historinë e jetës së tij. Jeto për ta treguar, përfshin jetën e Márquez, nga lindja në vitin 1927, te fillimi i karrierës si shkrimtar, e më pas në vitet 50', kur i propozoi gruas e cila do të bëhej bashkëshortja e tij.

Çmimi 1 600,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 2 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Të bëhesh, Michelle Obama

Përshtypje(t): 0

Kur ishte vetëm një vajzë e vogël, e gjithë bota e Michelle Robinson-it ishte e mbyllur brenda Anës Jugore të Çikagos, aty ku ajo dhe i vëllai, Craig-u, ndanin së bashku një dhomëz në apartamentin e vogël të familjes dhe luanin ekakusheka në park.

Çmimi 1 440,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 800,00 Lekë
More
Në gjendje