• Banner

  • Çmim i zbritur
  • I ri

Gjithë brengat e mia të vogla, Miriam Toews

Elfi ka qenë gjithmonë më e bukura. Ajo ka stil, ide brilante, kur e dëgjon, mban ijët me dorë; kryeqytetet e botës e mbulojnë me para, mjaft që ajo të luajë në piano. Po burrat? Burrat i bien në gjunjë, pa përjashtim! Joli është motra e saj xhepshpuar. Ka fëmijë me baballarë të ndryshëm, një të dashur avokat, llogarinë gjithmonë bosh kurse sa për karrierë nuk bëhet fjalë. 

1 000 Lekë
850 Lekë Ruaj 15%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Gjithë brengat e mia të vogla

Origjinali: All my puny sorrows

Gjinia: Roman

Autori: Miriam Toews

Shqipëroi: Oriana Tamburi

Shtëpia botuese: Dituria

Viti: 2021

Fq. 351

Pesha: 0.458 kg

ISBN: 978-9928-292-96-4

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi  librin

Elfi ka qenë gjithmonë më e bukura. Ajo ka stil, ide brilante, kur e dëgjon, mban ijët me dorë; kryeqytetet e botës e mbulojnë me para, mjaft që ajo të luajë në piano. Po burrat? Burrat i bien në gjunjë, pa përjashtim! Joli është motra e saj xhepshpuar. Ka fëmijë me baballarë të ndryshëm, një të dashur avokat, llogarinë gjithmonë bosh kurse sa për karrierë nuk bëhet fjalë. 

Dhe ç’na qenka tani kjo histori që Elfi dëshiron të vdesë? Menjëherë, pikërisht në këtë çast, dy javë pas një turneu shumë të rëndësishëm. 

“Elfi, po e kupton se sa shumë do më marrë malli?” Cilat janë fjalët që duhen thënë që të shpëtohet një jetë? Joli e ngacmon, e ngushëllon, e qorton të motrën, sulmon psikiatrin e spitalit, nuk di më çfarë të bëjë. Ajo komploton me të ëmën, me tezen, Tinën, me burrin shkencëtar e të ndrojtur të Elfit, me Klaudion, agjentin italian, dhe mes darkave me alkool, mesazheve me fëmijët dhe ish-burrat, buzëqeshjeve dhe lotëve pafund, të gjithë përpiqen të bindin Elfin të mos e ndërmarrë veprimin ekstrem. Dhe në këtë duel të gjatë fjalësh, përkëdheljesh, humori të zi festohet e i ngrihet himn dashurisë dhe energjisë së nevojshme për të pranuar dhuratën e brishtë të jetës.

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: OMBRA GVG

Shtëpia Holandeze, Ann Patchett

(0)

Shtëpia holandeze” është e vetmja pikë e orientimit dhe e nostalgjisë që i mban të lidhur me prejardhjen por edhe që i motivon ata në investimet e jetës. Ndërkohë, ashtu siç kishte ndodhur edhe me Sirëllin, si pa kuptuar kjo shtëpi i mban të lidhur në grackën e së shkuarës, duke mos i lejuar që ta hedhin atë pas krahëve... 

Çmimi 1 190 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001907

Botuesi: Dituria

Varreza e Pragës, Umberto Eco

(0)

Gjatë shekullit XIX, midis Torinos, Palermos e Parisit takojmë një sataniste histerike, një abat që vdes dy herë, disa kufoma në gjirizet parisiane, Hipolitova Nievon, Garibaldin, i mbytur në det afër Strombolit, Bordereau - n e rremë të Drejfusit për ambasadën gjermane, rritjen hap pas hapi të falsifikimit të njohur si Protokollet e Pleqve të Zionit.

Çmimi 1 063 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 250 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pegi

Matja e botës, Daniel Kehlmann

(0)

Romani ngjall emocione thellësisht frymëzuese rreth përpjekjeve të racionalitetit më të lartë në betejë me natyrën e egër dhe mizore të njerëzimit. Në vitin 1828, Gausi, një matematikan, fizikan dhe astronom ftohet, nga Aleksandër fon Humbold, eksplorues, gjeograf dhe shkencëtar, të shkojë në Berlin ku do të mbahet një kongres shkencëtarësh.

Çmimi 680 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Aleph

E largëta, Julio Cortazar

(0)

Në kujtesën kaq millimetrike, në humorin kaq subversiv, në gjithçka që e bën ate njërin prej intelektualeve të mëdhenj të epokés, në kuptimin klasik te fjalës. Në jetën publike, qoftë edhe në pikën me të vakët të dëshirës për të lexuar apo për  t'u shfaqur para tyre, Cortázar-le mbërthente audiencën me një prani të pashmangshme dhe që duhej të kishte...

Çmimi 850 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: IDK

Kalorësi në çati, Jean Giono

(0)

Anxhelo Pardi, një fisnik italian e ish oficer i husarëve, pas disa vjetësh arratie në Francë për shkak të vrasjes në duel të një spiuni austriak, po kthehet në atdhe, duke kaluar nëpër jugun e Francës të përfshirë në vitet 1830-të nga një epidemi kolere.

Çmimi 808 Lekë Çmimi i zakonshëm 950 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001830

Botuesi: Albin

Nostalgjia, Milan Kundera

(0)

Irena e Jozefi, të njohur dikur në Pragë, pa arritur të dashurohen, pas njëzet vjet emigrimi, pavarësisht nga njëri-tjetri, ndërmarrin një udhëtim për në atdheun e tyre, në Republikën Çeke.

Çmimi 468 Lekë Çmimi i zakonshëm 550 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)