Bashkëkohore

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

I ri Ulje çmimi! Udhëtari dhe drita e hënës, Antal Szerb Shfaq të madhe

Udhëtari dhe drita e hënës, Antal Szerb

Produkt i ri

Dhoma ndodhej në skajin më të largët të atij qyteti dhe poshtë dritares shpalosej faqja e shkëmbit që zbriste thikë për dyqind metra. Pranë dritares, për ndonjë arsye të pakuptueshme, ishte një derë xhami e hapur në mur.

Më shumë detaje

$10.14

-20%

$12.68

Add to wishlist

Më shumë informacione

Titulli: Udhëtari dhe drita e hënës
Origjinali: Journey by the moonlight
Gjinia: Roman
Autori: Antal Szerb
Shqipëroi: Romina Kashraj
Shtëpia botuese: Aleph
Viti: 2019
Fq. 280
Pesha: 0.308 kg.
ISBN: 978-9928-4499-9-3

Fragment nga libri

Dhoma ndodhej në skajin më të largët të atij qyteti dhe poshtë dritares shpalosej faqja e shkëmbit që zbriste thikë për dyqind metra. Pranë dritares, për ndonjë arsye të pakuptueshme, ishte një derë xhami e hapur në mur.

Me gjasa në të kaluarën ajo të nxirrte në ballkon, por ai ballkon ishte shembur shekuj më parë ose ishte rrëzuar nga mospërkujdesja, dhe tani kishte mbetur veç dera që shikonte drejt zbrazëtisë, në dyqind metra lartësi.

Për dikë që kishte ndërmend të vetëvritej dhoma do të ishte padyshim fatale sepse ishte e pamundur t’i bëje ballë joshjes së derës. Përveç këtyre veçantive, në murin e paanë ishte varur veç një faqe reviste e ilustruar që paraqiste një grua jashtëzakonisht të shëmtuar, veshur sipas modës së fillimshekullit të XX, me një pistoletë në dorë.

Komente mbi librin

“Antal Szerb i përket mjeshtrave romancierë të shek. XX.”

Paul Bailey

“Një roman i madh, një roman flakërues.”

George Szirtes

Reviews

Write a review

Udhëtari dhe drita e hënës, Antal Szerb

Udhëtari dhe drita e hënës, Antal Szerb

Dhoma ndodhej në skajin më të largët të atij qyteti dhe poshtë dritares shpalosej faqja e shkëmbit që zbriste thikë për dyqind metra. Pranë dritares, për ndonjë arsye të pakuptueshme, ishte një derë xhami e hapur në mur.