Bashkëkohore

Information

Botuesit

Autorët

Ulje çmimi! Gjashte drama, Harold Pinter Shfaq të madhe

Gjashte drama, Harold Pinter

Produkt i ri

Në këtë vëllim janë paraqitur dramat: Festa e ditëlindjes; Dhimbje e lehtë; Mbrëmja; Kujdestari; Dashnori; Kohë të vjetra.

Më shumë detaje

Në gjendje

$13.52

-20%

$16.90

Më shumë informacione

Titulli: Gjashtë drama
Gjinia: Drama
Autori: Harold Pinter
Shqipëroi: Rudi Erebara
Shtëpia botuese: Pika pa sipërfaqe
Viti: 2016
Fq. 356
Pesha: 0.378 kg.
ISBN: 978-9928-185-32-7

Mbi librin

Në këtë vëllim janë paraqitur dramat: Festa e ditëlindjes; Dhimbje e lehtë; Mbrëmja; Kujdestari; Dashnori; Kohë të vjetra.

Komente mbi autorin

"Pinter e pranon ndikimin e Kafkës dhe Beckett – it dhe, si këta autorë, shqetësohet për njeriun dhe kufijtë e qenies së tij."

Matin Julius Esslin, autor i "Teatri i absurdit"

"Një nga dramaturgët më të rëndësishëm të ditëve tona."

The New York Times

"Dramaturgu më tërheqës, më enigmatik dhe më i përsosur i gjuhës angleze."

Jack Kroll, Newsweek

Mbi autorin

Harold Pinter (1930 – 2008), dramaturg, shkrimtar dhe regjisor britanik. Bashkë me autorë si Samuel Beckett dhe Eugene Ionesco, Harold Pinter renditet ndër dramaturgët bashkëkohorë më të rëndësishëm të teatrit absurd. I shquar veçanërisht për stilin e mprehtë dhe imagjinatën në krijimtari, Pinter shqyrtoi në veprën e tij tema kyçe si pushteti, komunikimi, identiteti, paqëndrueshmëria e kujtesës dhe dijes, duke u luhatur mes absurdes dhe reales e duke shpalosur një larmishëri të jashtëzakonshme personazhesh.

Ndër dramat më të njohura janë "Festa e ditëlindjes" (1958), "Kujdestari" (1960), "Dashnori" (1960), "Xhuxhët" (1960) etj. Ka shkruar edhe skenarë përfshirë ekranizimin e "Gruaja e togerit francez" (1980) të John Fawle – it dhe "Gjyqi" (1993). Në vitin 2005, Pinteri u vlerësua me çmimin Nobel në letërsi. Në motivimin për këtë çmim, u veçua, ndër të tjera, merita e tij në zbulimin e "greminës (që fshihet) nën llomotitjet e përditshme".

Reviews

Write a review

Gjashte drama, Harold Pinter

Gjashte drama, Harold Pinter

Në këtë vëllim janë paraqitur dramat: Festa e ditëlindjes; Dhimbje e lehtë; Mbrëmja; Kujdestari; Dashnori; Kohë të vjetra.

Libra të ngjashëm

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)